Kad mu je voditelj nabrojao legiju ministara koji su stanovali u njegovim stanovima, Ninoslav Pavić je uzvratio kako još više ministara nije stanovalo u njegovim stanovima, što je, mora se priznati, volterovski odgovor. Tako je jedna studentica na pitanje tko je spavao s Anom Karenjinom odgovorila: ‘A tko nije?’

Tema dana, HRT, 29. studenoga, 19:50


Gost ‘Teme dana’ Prvog programa nacionalne televizije bio je Davor Domazet Lošo, koji nije najveći hrvatski analitičar, ali jest najmanja tvornica crnog humora u Hrvatskoj. U svijetu koji je postao pozornica za lakrdijaše Lošo daje nesumnjiv doprinos progresiji fenomena. Nakon lanjskog masakra u pariškom klubu ‘Bataclan’ dotični se zapitao: ‘Što ste vidjeli tamo, što vam prikazuju mediji? Jeste li vidjeli mrtve? Niste. Jeste li vidjeli jedan pokop? Nema nijednog pokopa, bilo da se radi o žrtvama, bilo da se radi o atentatorima, odnosno teroristima. Imate tek neke slike. Recimo, jedna je žena na slici kao ranjena, još jedan poluodjeven čovjek. Što vidite u Belgiji? Ništa. Ali imate jednu cijelu psihozu straha…’ Potom je dodao: ‘Pa gdje je pijetet za stotine mrtvih? Valjda se netko treba pokopati. Gdje su imena navodnih atentatora? Sve je to nešto imaginarno, nestvarno. Cilj im je očigledno stvoriti strah i ništa drugo.’ Ovo nije dno dna, kako bi se reklo u pučkom slengu, ovo je vrh dna!

RTL Danas, 1. prosinca, 18:30


Predsjednik Sabora Božo Petrov u RTL-ovom ‘Danasu’ prokomentirao je ‘aferu kum’. Na pitanje je li uistinu bio spreman promijeniti status Hrvatskih voda kako bi zaposlio kuma, Petrov je rekao da je imenovanje kuma vrhunac heraklovske borbe protiv nepotizma. ‘Zar smatrate da bismo nakon svega što smo prošli obračunavajući se s nepotizmom napravili takav lapsus da sve upropastimo jednim imenovanjem?’ (smatramo, misli vaš kritičar, mislili ste da to nitko neće primijetiti). ‘Nažalost, napravili smo jednu pogrešku, a to je da smo mijenjali statut kako bismo omogućili što je moguće većem broju kompetentnih ljudi poput Marija Bukmira da provedu ono za što mislimo da se treba napraviti u svim državnim tvrtkama – to je raščišćavanje odnosa’ (aha, hau jes nou). ‘To je stvar i u drugim državnim tvrtkama. One mogu biti generator razvoja, a nisu zbog trutova koje su oni slagali 25 godina’ (kojima bi Most pridodao svoje). Bukmir možda jest kompetentan, ali pismen baš i nije. Index je otkrio da je godinama vodio projekt ‘anglomeracije’. Bravo, Božo, takvima su vode premalo; vratimo li Inu, zna se u čije ruke treba otići – kumove!

Pressing, N1, 1. prosinca, 20:00


Petar Štefanić u ovo je predblagdansko vrijeme ugostio jednog čovjeka koji nema nikakvo vlasništvo, nije vlasnik ničega, ne čita novine i nije ga prevario jedino onaj tko nije stigao. Hans Christian Andersen o sličnim je sudbinama ispisao niz potresnih bajki, među kojima se ističe ‘Djevojčica sa žigicama’. Čestiti čovjek zove se Nino Pavić, nekoć je bio veliki nakladnik, ali onda se počeo družiti s ljudima na koje su nas upozoravale naše bake; zvale su ih ‘lošim društvom’ i uvijek strepile od mogućnosti da vam takvi stave drogu u piće. Nineku nisu stavili drogu u piće, ali su mu stavljali sitna slova u ugovore, a on ih nije čitao. Petru Štefaniću je ispričao niz anegdotica od kojih su one koje su bile istinite bile dosadne, a one koje su bile zanimljive nisu bile istinite. Tako smo saznali da je Miro Kutle slučajno upao u novinski biznis pa su ga izvarali, u Pavićevim su stanovima slučajno živjeli ministri policije, cijele kolonije ministara, Tomi Karamarku slučajno je dao ‘da čuva neku portu’, s premijerima poput Sanadera slučajno se nalazio na brodicama poput ‘Malo jebivjetra’, do kojih bi doplivao iz skrovitih uvala. Kad mu je voditelj nabrojao legiju ministara koji su stanovali u njegovim stanovima, živahni je starčić duhovito uzvratio kako još više ministara nije stanovalo u njegovim stanovima, što je, mora se priznati, volterovski odgovor. Tako je jedna studentica na pitanje tko je spavao s Anom Karenjinom odgovorila: ‘A tko nije?’ Živahni starčić teško razumije turobnu stvarnost: nije mu recimo jasno ‘kakvu korist mediji imaju od političara’, zašto je Kutle ‘žrtva hajke na privatizaciju’ i tako dalje i tomu slično.

Točka na tjedan, N1, 4. prosinca, 10:00


U ‘Točki na tjedan’ energetski stručnjak Jasminko Umićević rekao je više pametnih tvrdnji o Ini no što smo mogli čuti u dva kvartala od legije kojekakvih analitičara. ‘MOL je najveće uštede u poslovanju Ine napravio na taj način da je iz nje otpustio preko 6000 ljudi’, rekao je Umićević. Vrlo rijetko možemo čuti tu iznimno poražavajuću brojku. ‘Viktor Orban zna sjediti na izvršnim sjednicama direktora MOL-a’, konstatirala je novinarka. Naši političari su umjesto toga, kad je riječ o Ini, radije sjedili na ušima: sjetimo se samo odluka o upravljanju, niti jedan ministar nije ništa čuo kad je Sanaderova vlada predavala Inu Mađarima. ‘Mađarska vlada je rekla da će svim silama štititi MOL. Vidimo da je utjecaj politike ogroman. A MOL rukovodi Inom. Nije to prirodno. Nije prirodno sa stotinu aspekata, ali glavno je pitanje nacionalne sigurnost. Da najvećim energetskim subjektom u jednoj državi neizravno upravlja druga država’, rekao je Umićević. Dodao je još jednu bitnu stvar o kojoj svi šute: ‘Nije bitna nacionalnost, nego pitanje kompetencija. To je cijelo vrijeme problem. Vidjeli smo do 2003., od ulaska MOL-a naslušali smo se raznih priča. Do 2009. većinske odluke su donosili Hrvati. Ne možemo reći da su sve Mađari krivi. To su sve nesposobne, politički imenovane uprave…’ Trutovi, rekao je Božo Petrov. Fali tu Bukmira!

 

portalnovosti