U prepunoj dvorani Radničkog doma u Slavonskom Brodu, u srijedu, 27. studenog, imali smo priliku pratiti predstavljanje još jedne odlične knjige Zvonimira Toldija, uglednog brodskog autora, zavidne razine stručnog znanja i poznavanja tradicijske kulture i prošlosti stanovnika brodskog kraja.
Samo nekolicina osoba na lokalnoj, ali i široj hrvatskoj kulturnoj i publicističkoj sceni, može se pohvaliti visokom razinom priznanja i trajnog interesa najšire kulturne javnosti i struke za svoj dugogodišnji, neumorni i uporni rad na istraživanju i publiciranju tema iz šireg kulturno - povijesnog područja, ne gubeći, ni kroz više desetljeća djelovanja, visoku razinu stručne relevantnosti, publicističke uvjerljivosti i oduševljenja, što ga pobuđuje kod svoje vjerne čitalačke publike.
ZvonimiraToldija, uglednog stručnjaka - etnologa, dugogodišnjeg kustosa Muzeja Brodskog Posavlja, čijim su velikim zaslugama dokumentirani, istraženi i trajno zabilježeni mnogi aspekti tradicijske kulturne baštine brodskog Posavlja, svakako možemo svrstati u red navedenih osoba.
Sve je cure Mile vezetiro“ intrigantni je naslov nove uspješnice Zvonimira Toldija, koja je predstavljena javnosti kao drugi naslov autora unutar iste godine, nakon predstavljanja, ništa manje zanimljive, druge knjige iz serije pod naslovom „101. brodska priča“, nastale objedinjavanjem autorovih novinskih članaka, održanog krajem siječnja ove godine, u okviru održavanja manifestacije Noć muzeja u Slavonskom Brodu.
I svojom novom knjigom, Toldi se potvrđuje široj javnosti svojom iznimnom energijom, koja rezultira osobitom autorskom potentnošću i svježinom, unatoč činjenici da je ovaj ugledni poznavatelj pučke baštine navršio puna četiri desetljeća stručnog djelovanja i da se nalazi u mirovini.
Lokalnoj čitalačkoj publici bliskim i relativno razumljivim pučkim jezikom, koji je dio tradicije kraja, ali i danas žive jezične prakse dijela stanovnika sela brodskog područja, autor nam donosi čitav niz zanimljivih, nerijetko i krajnje škakljivih anegdota iz prošlosti pojedinih seoskih sredina. Intrigantne dogodovštine, koje autor prenosi kao dio povijesne memorije kraja, predstavljene su iz perspektive samog lokalnog stanovništva, u vidu duhovitih narodnih pjesama, bećaraca, natpjevavanja, kojima se pučki kreativci, u iznimno duhovitom, nerijetko i podrugljivom tonu, obraćaju pojedincima, bilo da je riječ o seoskim frajlama, bećarima, svećenicima, trgovcima, ili drugim akterima, pretežno iz razdoblja prošlog stoljeća.
Kako bi prenio kontekst pojedinih pjesama, autor prije svake, u poznatom narativnom stilu daje odgovarajući tekstualni okvir, koji se skladno izmjenjuje s pjesmama, čineći knjigu smislenom, lako čitljivom i zanimljivom sadržajnom cjelinom, bliskom svim ljubiteljima publicističke literature iz područja bogate kulturne baštine hrvatskog puka. Nova će knjiga, zbog niza korisnih informacija, svakako pronaći svoj put i do lokalne i šire stručne javnosti, kao što je bio slučaj i s brojnim, ranije objavljenim autorovim radovima.
Toldi se u, najnovije predstavljenom radu, ne zaustavlja isključivo na bećarcima inspiriranim događanjima iz bliže ili dalje prošlosti, nego nam donosi i primjere najnovijih bećaraca, inspiriranih recentnim događanjima i osobama. Na ovaj način, autor potvrđuje vitalnost ovog prepoznatljivog tradicijskog glazbenog izričaja, čiji se život nastavlja i danas među lokalnim stanovništvom. Istodobno, autor daje i važan doprinos očuvanju i prepoznatljivosti bećarca, kao značajnog fenomena nematerijalne kulturne baštine, koji je, kao jedan od simbola prepoznatljivosti stanovnika istočnih dijelova države, zaštićeno kulturno dobro Republike Hrvatske, dok je odnedavno, velikim zalaganjem jednog od njegovih glavnih promotora, uglednog glazbenog pedagoga, Mihaela Ferića, bećarac uvršten i na prestižni UNESCO-ov popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva.
U svakom slučaju, ukoliko se želi iskreno razveseliti, nerijetko iznimno duhovitim narodnim dosjetkama, a istovremeno i spoznati neke zanimljive činjenice iz nekadašnjeg života stanovnika sela brodske okolice i prošlosti kraja, ova je interesantna knjiga i više nego preporučljiva literatura.
Fotografije: Krešimir Mijakovac