Bitne će biti samo cifre koje će izbacivati Todorićevi kalkulatori te niz složenih informacija koje će njegove službe i agenti prikupiti o stilu rada Alvareza i planovima njegovih poslodavaca u slučaju intervencije u Agrokoru. Tvrtka Alvarez & Marsal vodila je, na primjer, restrukturiranje Lehman Brothersa i na kraju ga je – likvidirala. Hoće li Alvarez u Agrokoru biti krvoločan? To će procijeniti Todorić i na temelju toga će odlučiti. A Plenkovićev zakon mu je dao odstupnicu
Sutra slijedi rasprava o Lex Todoriću i usvajanje po hitnom postupku, za što vlast HDZ-a i Mosta ima dovoljno ruku. Pitanje interventnog Vladinog zakona o privremenoj upravi u kolabiranim tvrtkama »od strateškog interesa« malo je gurnula u stranu neviđena strka oko Agrokora. Serija zatvorenih sastanaka rezultirala je do sada potpisivanjem standstill aranžmana između Agrokora i banaka, ali dobavljači još oklijevaju. U Agrokor bi, prema tome, došao komesar koji će voditi restrukturiranje. Po izboru banaka, Todorićevih kreditora, to je Antonio Alvarez III. iz jake tvrtke za krizni menadžment Alvarez & Marsal. Todorić je morao pristati na oduzimanje upravljačkih prava, ali vlasnička mu još uvijek ostaju. Premijer je u ponedjeljak rekao da Vlada podržava dogovor između dionika krize u Agrokoru »kao plan A«, ali nastavlja proceduru donošenja zakona »kao plan B«. Ističe da je Zakon potreban kao rezervna varijanta, ako se scenarij konačnog rješenja između Agrokora, banaka i dobavljača ipak izjalovi. E, sad dolazimo do zakona. I odmah do zaključka da će se operacija spašavanja Agrokora na koncu odvijati isključivo po modelu koji odabere nitko drugi do li Ivica Todorić.
Ako vlasnik Agrokora procijeni da je za njega povoljnije prepustiti se bankama i Alvarezu, izabrat će to. Ali ako izračuna da bi njegove interese bolje očuvao ulazak državne uprave u njegov koncern, tada će se okrenuti Vladi i državi. Što će Todorić odlučiti ne znamo, tako da je još potpuno neizvjesno koja će solucija ići u primjenu. Ništa se još ne zna i neće se znati sve dok Ivica Todorić ne kaže posljednju riječ.
Zbog čega bi to trebalo biti tako i zašto bi i dalje sve ovisilo o Todoriću očigledno je iz samog zakona koji za nekoliko dana stupa na snagu. Kvaka je u tome da država može postaviti svog upravitelja u Agrokor ili na zahtjev samog Agrokora, dakle Todorića, ili na zahtjev nekoga od vjerovnika, ali opet samo uz Todorićevu suglasnost. To znači da se vjerovnici, pa eventualno i svi vjerovnici zajedno, mogu slikati ako Todorić ne prihvati prinudnu upravu države u svojoj kompaniji. Drugim riječima, zakon se može aktivirati samo i isključivo na Todorićevu inicijativu, odnosno ako i kad on kaže: Sad! A on je slobodan pozvati u pomoć zakon sutra, za dva mjeseca ili dok god je nominalni vlasnik. Čak i ako krene provedba »plana A«, ovoga koji se bazira na standstill aranžmanu i u koji država nije involvoirana, Todorić se u jednom času može predomisliti i zatražiti prinudnu upravu države. U tom kontekstu, sve drugo što piše u zakonu postaje skoro pa nevažno.
Bitne će biti samo cifre koje će izbacivati Todorićevi kalkulatori te niz složenih informacija koje će njegove službe i agenti prikupiti o stilu rada Alvareza i planovima njegovih poslodavaca u slučaju intervencije u Agrokoru. Tvrtka Alvarez & Marsal vodila je, na primjer, restrukturiranje Lehman Brothersa i na kraju ga je – likvidirala. Hoće li Alvarez u Agrokoru biti krvoločan? To će procijeniti Todorić i na temelju toga će odlučiti. A Plenkovićev zakon mu je dao odstupnicu. To nije posve loša pozicija za čovjeka koji u svojim rukama drži 30.000 radnih mjesta u Hrvatskoj i dužan je na sve strane.
novilist