Kako izgleda kada vladaju stručnjaci, dokazuje i činjenica da je Vlada izradu analize utjecaja TTIP-a povjerila Anti Babiću, naravno stručnjaku, dojučerašnjem predstavniku inozemnog i domaćeg krupnog kapitala i velikom zagovaratelju tog sporazuma
Foto: Al Jazeera
Država sa svojim građanima tu je, poručuje nam Lovrinčević, da zadovolji investitore, poduzetnike i financijsko tržište. Svjetonazorska pitanja, kaže, treba ostaviti sa strane, iako nam on otvoreno i sasvim jasno nudi jednu od brojnih današnjih ideologija: neoliberalizam
EPH-ov kućni ekonomski analitičar Željko Lovrinčević u posljednjem je intervjuu za Jutarnji list zavapio za "vladom stručnjaka".
Intervju je, naravno, garniran tradicionalnim pakiranjem Jutarnjeg lista: "Dramatično upozorenje!", jer bez stručnjaka kakav je i Lovrinčević, nema nam spasa budući da bez stalnog održavanja izvanrednog stanja, nema izvanrednog sranja.
Hrvatski stručnjak iz svojeg toplog sobička na institutu koji se financira iz državnog proračuna, naravno, ne isključuje mogućnost da se i sam stvori u vladi stručnjaka. Tako bi nam, obavijen aureolom neupitnog autoriteta, s Olimpa govorio koliko se jako moramo sagnuti da bi rijetkima bilo bolje.
Naravno, u tu vladu, govori nam stručnjak, ne bi ušao nitko iz parlamenta ili sa stranačkom iskaznicom jer se kroz dugogodišnje pranje mozgova birača već uvriježilo mišljenje da je svaka politička misao ogađena i treba je se čuvati, čime smo put prema korporacijskom totalitarizmu počeli popločavati kvalitetnim pločicama.
Parlamentarna demokracija, volja birača, parlamentarna i politička borba, sve te trice i kučine koje su izvan ekonomije, kažu nam ovakvi stručnjaci, treba odbaciti jer troše vrijeme i resurse.
Država sa svojim građanima tu je, poručuje nam Lovrinčević, da zadovolji investitore, poduzetnike i financijsko tržište. Svjetonazorska pitanja, kaže, treba ostaviti sa strane, iako nam on otvoreno i sasvim jasno nudi jednu od brojnih današnjih ideologija: neoliberalizam. Naravno, to neće priznati, ta pobogu, on je stručnjak izvan svjetonazorskih i ideoloških tlapnji koje su rezervirane samo za političare.
I Lovrinčević bi bio samo eksces u javnom životu sa svojim sasvim legitimnim, ma koliko spornim stavom koji vodi korporativnom fašizmu, da red za ulaznicom vlade stručnjaka nije sve dulji. To je tražio i politički stručnjak Tomislav Karamarko, kao i sindikalni stručnjak Ozren Matijašević.
Kako to izgleda kada se stručnjacima daje da nam određuju sudbinu, pokazuje i nedavni tekst H-altera u kojemu se navodi da je Vlada izradu analize utjecaja TTIP-a povjerila Anti Babiću, naravno stručnjaku, dojučerašnjem predstavniku inozemnog i domaćeg krupnog kapitala i velikom zagovaratelju istog sporazuma kojemu se protive milijuni ljudi u Europi.
Ne treba sumnjati da će on to obaviti stručno i objektivno, kakvi stručnjaci samo mogu biti. Takvu nam budućnost priželjkuju stručnjaci svih fela, od kojih su ekonomisti najbrojniji. Zašto onda ne bi sve resore popunili filozofima i sociolozima? Sigurno nam ne bi bilo gore nego s vladom punom ekonomista jer ovi prvi, ako ništa drugo, dobro znaju što je ideologija koju nam pod bubrege pokušava prodati Lovrinčević i njegovi kolege. Takva bi vlada bila vrijedna (re)formiranja, ovako ćemo samo dobiti opasnu vladu truć-trućnjaka kakvu nam najavljuje Lovrinčević, koja je tu da zadovolji investitore i financijaše u skupim odijelima, a ne svoje građane.
forum.tm