____________________
Onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu od 2010. do 2012.
Po provedenoj analizi DHMZ-a i prema rezultatima mjerenja u zadnje tri godine, a sukladno regulativi RH zrak je na području Slavonskog Broda u 2010. godini klasificiran kao treće, po sadašnjem Zakonu druge kategorije u odnosu na lebdeće čestice PM 2.5 i sumporovodik, a u 2011. godini na lebdeće čestice PM 2.5, sumporovodik i ozon. Po ovogodišnjim mjerenjima očekivati je da će zrak biti dalje druge kategorije na spomenute komponente.
Posebno su zabrinjavajući tvz. pikovi u onečišćenju, kao i kontinuirano onečišćenje zraka. Oni često idu zajedno. Npr. rekordnu visoku satnu koncentraciju benzena dana 10.12.2011.god. od 65,7 µg/m3, slijedila je kontinuirano onečišćenje. Tada se koncentracija benzena sedam sati nije spustila ispod 40 µg/m3, a više od trideset sati ispod 10 µg/m3. A granična vrijednost, dopuštena koncentracija za benzen na godišnjoj razini je 5 µg/m3.
Također je za vrijeme zadnjih visokih koncentracija sumporovodika: dana 26.10.2012. god. koncentracija je kontinuirano deset sati bila iznad granične vrijednosti od 7 µg/m3, s najvećom koncentracijom od 39,6 µg/m3. Dana 2. studenog opet je koncentracija deset sati bila iznad granične vrijednosti s velikom koncentracijom od 35,5 µg/m3. Sutradan je mjerena dotada najveća koncentracija sumporovodika: 61,7 µg/m3 i tada je ona kontinuirano devet sati bila iznad 7 µg/m3! Dok maksimalna koncentracija mjerena je 6. studenog: 70,2 µg/m3.
Još nekoliko visokih koncentracija iz 2012. godine: 19. veljače mjerena je koncentracija lebdećih čestica PM 2.5 od 480,9 µg/m3. Isti dan je i koncentracija dušikovog dioksida bila rekordna visoka: 199,9 µg/m3, točno na graničnoj vrijednosti. Ako je riječ o ozonu, u kolovozu osmosatna najviša srednja vrijednost ozona je 17 puta bila iznad 120 µg/m3. Inače 25 je broj dozvoljene učestalosti na godišnjoj razini!!! Uz to još u kolovozu dva puta je mjerena i visoka satna koncentracija ozona iznad upozoravajuće razine (180 µg/m3).
Sumporovodik je plin snažnog mirisa kao pokvarena jaja. Manje koncentracije mogu se tolerirati i u dužem vremenskom razdoblju. Takvo izlaganje može izazvati iritaciju očiju, suho grlo i kašalj, kratak dah i nakupljanje tekućine u plućima. Dugoročno izlaganje niskim koncentracijama može prouzrokovati umor, gubitak apetita, glavobolje i slične simptome.
Lebdeće čestice PM 2.5 su taložne tvari koje se u čvrstom, tekućem ili plinovitom stanju talože gravitacijom ili ispiranjem s padalinama, a promjera su do 2,5 µm. One mogu vrlo nepovoljno utjecati na zdravlje ljudi jer udisanjem mogu doprijeti duboko u organizam, a na sebe mogu vezati vrlo štetne i kancerogene tvari, kao što su neki aromatski ugljikovodici.
Benzen je bezbojna tekućina specifičnog jakog mirisa. Visoko kancerogena tvar i izuzetno je hlapivi spoj. Pare benzena su vrlo otrovne i kronično izlaganje često uzrokuje leukemiju.
Ozon je otrovan i nestabilan plin blijedo plave boje, neugodna mirisa kao varikina. Nastaje u prirodi pod djelovanjem UV zračenja. Pod tim djelovanjem, molekula kisika koja je stabilna uzima još jedan atom kisika i nastaje ozon. Ozon pri tlu u manjim količinama iritira očnu sluznicu, grlo, nos i dišne putove. Što više, izloženost ozonu rezultira negativnim učincima na zdravlje kao što su: astma, bronhitis, srčani udar i drugi kardiopulmonalni problemi.
Rafinerija u Bosanskom Brodu
Rafinerija u Bosanskom Brodu ima dugogodišnju tradiciju. Od 1991. godine do 27. studenog 2008. godine zbog oštećenja i djelomičnog devastiranja, nije bila u funkciji. Njen vlasnik je ruska kompanija „Zarubezhneft“ koja posluje pod zaštitnim znakom „Nestro“. Rafinerija „trenutno prerađuje više od 100.000 tona nafte mjesečno…U toku su investicije i radovi koji treba da dovedu kapacitet proizvodnje do 4.2 miliona tona godišnje“ (www.rafinerija.com).
Ključni zahtjevi Brođana
U dugogodišnjoj borbi iskristalizirali su zahtjevi Brođana za čisti zrak, da:
-Vlade RH i nadležna ministarstva, poštujući Ustavnu obvezu, poduzmu sve što je moguće u cilju zaštite života i zdravlja građana Grada Slavonskog Broda i Brodsko-posavske županije,
- Hrvatska se uključi u proces izdavanja ekološke dozvole na osnovu ESPO konvencije kojom su definirani međunarodni odnosi u slučajevima prekograničnih onečišćenja,
- zatraži se plan rekonstrukcije i program modernizacije rafinerije s definiranim rokovima,
- Ministarstvo osigura novu pokretnu stanicu za mjerenje kvalitete zraka za Grad Sl. Brod,
- Zavod za javno zdravstvo izradi studiju o utjecaju onečišćenja na okoliš i zdravlje Brođana,
-DUZS (služba 112) uspostavi on-line vezu kako bi se građani upozorili o onečišćenju zraka,
- pokrene se Projekt izrade zajedničkog katastra emisija u zrak za Bos. Brod i Sl. Brod,
- Ministarstvo zaštite okoliša i prirode kontinuirano brine i vodi brigu da do onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu više ne dođe.
Brođani, što dalje?
Ako treba, krenimo u nove prosvjede.
Ponovimo sve naše dopise s kojim smo informirali sve relevantne institucije u Hrvatskoj, pa ako treba informirajmo i institucije i šire u Europskoj uniji.
Krenimo s edukacijom Brođana i šire u Županiji o zaštiti okoliša i čistom zraku.
Krenimo i sa drugom rundom savjetovanja s Zelenom akcijom, Eko Kvarnerom i drugim institucijama u Hrvatskoj, a i s brodskim pravnicima o tome: kako pokrenuti sudski postupak i protiv koga za čisti zrak u Slavonskom Brodu.
dana 22.11.2012.
Građanska inicijativa za čisti zrak u Slavonskom Brodu