Prije dva tjedna, točnije 05. listopada u svim medijima se pojavila za Brođane dugo očekivana vijest, a slobodno možemo reći da po značenju i važnosti, vijest koju sigurno možemo svrstati u kategoriju izvanrednih vijesti:

Vlada RH je na današnjoj (59.) sjednici donijela zaključak o prihvaćanju Nacrta protokola o suradnji na realizaciji projekta opskrbe prirodnim plinom Rafinerije nafte u Bosanskom Brodu“.

Do kraja listopada doći će do rješavanja problema plinofikacije Rafinerije

Jasno je da u prvi mah neki Brođani s nevjericom primili tu informaciju, dok drugi koji su od početka, skoro već 9 godina pratili situaciju vezano za onečišćeni zrak u Slavonskom Brodu, a i borbu građanskih akcija i ekoloških udruga za čisti zrak, obje ručke ju prihvatili u nadi da će se ugovori o plinofikaciji brzo, možda u roku tjedan dana potpisati, da se što prije krene sa aktivnostima same plinofikacije!

Važno je odmah primijetiti da većina Brođana zaista vjeruje da će "realizacija projekta opskrbe prirodnim plinom Rafinerije nafte Brod" rezultirati smanjenjem zagađenja iz emisije rafinerije, baš kako svjetska literatura i svjetski stručnjaci iz svjetskih rafinerija tvrde.

Inače problem plinofikacije Rafinerije je od studenog 2013. godine na stolu Ministarstva zaštite okoliša. U tom razdoblju tri su ministra: M. Zmajlović, S. Dobrović i T. Ćorić podržali to rješenje!

Također svima je jasno da rijetko koja rentabilna rafinerija u svijetu radi još na (otpadni) mazut. A u Rafineriji nafte Brod kako se zna, godišnje najmanje 100.000 tona mazuta najlošije kvalitete  spaljuje kao pogonsko gorivo. Ako to usporedimo s količinom mazuta kojeg su koristile brodske kotlovnice prije 5 – 6 godina, a to je negdje trećina gornjeg iznosa, ostat ćemo u velikoj dilemi, što nam je donijela plinofikacija brodskih toplana?

U međuvremenu se nastavila za Brođane pomalo iznenađujuća i zabrinjavajuća borba putem izjava u medijima o plinofikaciji. Očigledno je da su te izjave i rasprave pune negativnih naboja, tako i o izvođaču, što je u cijeloj priči potpuno nebitno za samu realizaciju dugo nedosanjanog sna Brođana, o produktovodu koji će služiti za transport plina, itd..

Zabrinjava Brođane i izjava da bi realizacija plinofikacije mogla potrajati i do godinu dana… Pa je jasno, kako smo i prije konstatirali, da bi svi Brođani morali upregnuti svoje znanje kako bi se pronašlo rješenje za brže rješavanje, tj. da se što prije krene s izvedbom, a i prelaskom Rafinerije na plin. Svima je jasno da sve ovo već predugo traje!

Tako, sada se čeka krajnji rezultati susreta predsjednice RH Kolinde Grabar Kitarović i Vladimira Putina, predsjednika Ruske Federacije. „Očekuje se rasprava o pitanju zagađenja u Slavonskom Brodu, za koju je odgovorna Rafinerija iz Bosanskog Broda. Rafinerija je u vlasništvu ruske tvrtke Zarubezhnjeft i očekuje se da će do kraja listopada doći do rješavanja problema.“ - pisalo je ovih dana u našim medijima!

Ponovo su češća veća onečišćenja u brodskom zraku

Ovaj mjesec smo nekoliko puta pisali na 'fejsu', na stranicama 'Građanske inicijative za čisti zrak' o tome da su na brodskim mjernim postajama ponovo više puta izmjerene visoke satne koncentracije sumporovodika (iznad granične vrijednosti od 7 µg/m3). Ali posebno moramo istaći satnu koncentraciju mjerenu početkom listopada na Jelasu od 123,7 µg/m3!

Pisali smo i ostalim zagađenjima (sumporov dioksid, lebdeće čestice PM2.5 i PM10) koja su ovih dana u brodskom zraku sve češća i čiji je uzročnik očigledno Rafinerija nafte Brod. Ujedno smo i zaključili da je sigurno riječ o aktiviranju 'zimske sheme'!

Nažalost paralelno s ovim objavama u novoj kolumni Tomislava Lukića o brodskim onečišćenjima pojavila se njegova nova teza „kako smo mi stanovnici Slavonskog Broda, u proteklih 15 dana, udisali bolji zrak nego stanovnici Zagreba, Siska ili Rijeka.“. Što zaista ne stoji!

Baš zbog toga usporedili smo satne koncentracije lebdećih čestica PM10 mjerene u prva dva tjedna u listopadu u hrvatskim industrijskim gradovima. Tako na mjernim postajama u Zagrebu (dvije postaje, treća nije mjerila PM10) nisu mjerene koncentracije iznad 70 µg/m3. U Sisku je mjerena 1 (jedna), u Osijeku 2 (dvije) u Rijeci 3 (tri) satne koncentracije iznad 70 µg/m3.

U to vrijeme u Slavonskom Brodu kod Stadiona mjerene su dvadesetak satnih koncentracije lebdećih čestica PM10 iznad 70 µg/m3! A posebno nas zabrinjavaju koncentracije  mjerene iza 10. listopada, kada je mjerena i satna koncentracija lebdećih čestica PM10 od 132,7 µg/m3!

Možemo navesti i visoke satne koncentracije sumporov dioksida mjerene u Slavonskom Brodu, pa i iznad granične vrijednosti od 350 µg/m3. Tako tri put u pet dana je na postaji kod Stadiona uz Savu mjerena koncentracija iznad granične vrijednosti:  od 495,6;  431,7  i 543,7 µg/m3!!!

Nejasni su postupci predstavnika BH-Gasa, ali i Federacije BH

Neovisno od tih alarmantnih podataka predstavnici BH-Gasa, pa i Federacije BH-a su u medijima nastavljali svoj pritisak na hrvatsku stranu.

Rafinerija u Brodu dobija plin iz Hrvatske bez saglasnosti BiH“ – pisalo je na portalu balkans.aljazeera.net,  a dalje se nastavljalo:

„Prema izvještaju Vlade Republike Hrvatske, BiH se uopće ne spominje i koristi se stari produktovod kako bi se izbjegli međunarodni ugovori...“

Očigledno je; maske su pale. Netko se tamo u BiH-u pravi kockast jer ne vjerujemo da oni do sada nisu znali za aktivnosti RH oko plinofikacije Rafinerije. Samo u posljednji godinu dana Predsjednik Vlade RH i zaduženi ministri nekoliko puta su bili sa predstavnicima BiH; pa i Federacije i RS!

Također već nekoliko godina kako je u „Izvješću Europskog parlamenta o napretku Bosne i Hercegovine“ istaknuto da je „onečišćenje zraka u Slavonskom Brodu, uzrokovan radom Rafinerije nafte u susjednom Bosanskom Brodu problematično“!

Visoki predstavnik Bosne i Hercegovine, dr. Valentin Inzko još je dana 13.09.2013. godine uputio pismo Vjekoslavu Bevandi (tadašnjem) predsjedavajućem Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i gđi Željki Cvijanović predsjednici Vladi Republike Srpske. Visoki predstavnik je tada njima proslijedio pismo predstavnika 'Građanske inicijative za čisti zrak' i EkoKvarnera o velikim onečišćenjima zraka u Slavonskom Brodu:

„Please find here with for your consideration a letter of concern froln citizens of Slavonski Brod on the environlnental and pollution ilnpact of the oil refineries in Brod…“.

Vidljivo je da su predstavnici građanskih akcija i ekoloških udruga za čisti zrak na čelu s Eko-Integralom do sada odradili veliki posao. Također je jasno Brođanima, da osobe, tako i sa jedne i druge strane Save, koje ne vide potrebu modernizacije Rafinerije (nemojte zaboraviti da Rafinerija radi po talijanskoj shemi iz 1967. godine), ne bi smjeli biti kočničari razvoja! Ali ni kočničari, koji sprečavaju da se Brođani sa obje strane Save ponadaju čistom zraku i zdravijem življenju!