U izložbenoj dvorani Muzeja Brodskog Posavlja, jučer je predstavljena zanimljiva izložba, prigodno – blagdanskog karaktera, nastala kao rezultat rada Etnografskog muzeja iz Zagreba, krovne nacionalne muzejske ustanove, zadužene za prezentaciju i čuvanje hrvatske tradicijske baštine.
Izložba Dječje igračke iz hrvatske baštine, rad autorice izložbe, Iris Biškupić Bašić, više kustosice Etnografskog muzeja u Zagrebu, na zanimljiv i pristupačan način, uvodi sve uzraste posjetitelja u šareni, maštoviti i veseli svijet hrvatskih izvornih igračaka, čije se umijeće izrade, kao rezultat predanog rada i inventivnosti narodnih majstora, prenosi s generacije na generaciju, kao značajan dio kulturnog identiteta stanovnika pojedinih hrvatskih krajeva i vrijedan oblik nematerijalne kulturne baštine.
Na izložbi, koja je osobito usmjerena i prilagođena djeci kao ciljanoj publici, moguće je vidjeti mnoge interesantne primjere tradicijskih igračaka iz bogatog fundusa Etnografskog muzeja, prikupljene s različitih lokaliteta, od Dalmatinske zagore, preko Like i Slavonije, do središnjih dijelova Republike Hrvatske, koji se osobito ističu izradom drvenih dječjih igračaka.
Gostujućom izložbom, posebni se naglasak stavlja upravo na osobito prepoznatljive i cijenjene drvene igračke Hrvatskog zagorja, čija je tradicija izrade očuvana i do današnjih dana. Umijeće je, zahvaljujući svojoj iznimnoj vitalnosti, prepoznatljivosti u zajednici i reprezentativnosti, zalaganjem Ministarstva kulture i hrvatskih stručnjaka - etnologa, prepoznato i od strane međunarodne stručne i kulturne zajednice i 2009. godine uvršteno na reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva organizacije UNESCO.
Na izložbi, koja će kod mnogih, nešto starijih posjetitelja, pobuditi nostalgično raspoloženje, uz neizbježno prisjećanje na vrijeme vlastitog odrastanja, čiji su sastavni dio, u pred-globalizacijskom razdoblju, bile i nekada mnogo češće drvene i druge, ručno rađene tradicijske igračke, moguće je vidjeti različite primjere koloristički dojmljivih, vješto ukrašenih drvenih igračaka. Djeca će se tako moći upoznati s veselim drvenim konjićima, leptirima na štapu, čija krila klepeću, šarenim minijaturama namještaja, avionima, frulama, tamburicama i drugim sličnim izlošcima.
Osim drvenih, na izložbi su predstavljene i tradicijske igračke rađene od drugih materijala, kao što su glina, keramika, šiblje, kora drveta, tekstil i slično. Od igračaka rađenih drugim materijalima, na izložbi se ističe više primjera, izvedenih glinom i keramikom. U izložbenim izlozima, mnogi će odrasli posjetitelji moći upoznati svoju djecu s, nekada poznatim i čestim, zviždaljkama (fučkalicama), izvedenim u obliku različitih životinja (pas, zec, ptica), figurama životinja, minijaturama kuhinjskih predmeta i slično. Na izložbi je moguće vidjeti i igračke kao što su lutke, kolica i korpe od šiblja, svirale od kore drveta i slično.
Posebno osmišljen dio izložbe, omogućuje djeci i upoznavanje s materijalima od kojih se izrađivalo dječje igračke na izravan način, dodirivanjem pojedinih materijala, čime se značajno doprinosi zanimljivosti i pristupačnosti izložbe i najmlađim posjetiteljima.
Gostujuću izložbu Etnografskog muzeja iz Zagreba, svakako vrijedi pogledati s obzirom da je riječ o muzejskom projektu od nacionalnog značaja, koji ima za cilj promociju još jednog važnog segmenta hrvatske narodne baštine, u pogledu promoviranja samog umijeća izrade tradicijskih igračaka, ali i upoznavanja javnosti s jednim dijelom bogatog fundusa našeg najznačajnijeg etnografskog muzeja.
Uz eksponate, na predstavljanju izložbe, kojem su, uz autoricu izložbe, nazočili i mnogi uglednici, od čega osobito vrijedi spomenuti dolazak bivšeg ministra kulture, Bože Biškupića, kao i uvaženog brodskog etnologa, Zvonimira Toldija, organizirana je i prigodna prodaja tradicijskih, ručno izrađenih igračaka, uz mogućnost nabave i kvalitetno opremljenog, popratnog kataloga izložbe.
Izložbu, koja u Slavonskom Brodu započinje s gostovanjem po muzejima istočnog dijela Hrvatske, moguće je pogledati u izložbenom prostoru Muzeja Brodskog Posavlja do 11. siječnja iduće godine.
Fotografije : Krešimir Mijakovac