U srijedu, 21.06.2017. godine, Udruga antifašističkih boraca i antifašista grada Slavonskog Broda na prigodan je način obilježila Dan antifašističke borbe. Članovi Udruge položili su vijenac ispred spomen kosturnice boraca NOR-a na Gradskom groblju u Slavonskom Brodu, u Slobodnici ispred spomen grobnice, ispred spomenika u Brodskom Vinogorju, te na groblju u Kindrovu.

Udruga je Dan antifašističke borbe obilježila jedan dan ranije, kako bi članovi Udruge mogli 22. lipnja 2017. godine prisustvovati centralnom obilježavanju Dana antifašističke borbe u šumi Brezovica kod Siska, mjestu gdje je utemeljen Prvi sisački partizanski odred.

Bez obzira što u Ustavu RH stoji da njezina suverenost, između ostalog, izvire i iz odluka ZAVNOH-a iz 1943. godine, i bez obzira na saborsku Deklaraciju o antifašizmu iz 2005. godine u kojoj jasno stoji da se antifašistički pokret ne treba izjednačavati s ideologijom komunizma, državna politika danas prema antifašizmu prezentira licemjerje i dvoličnost, posežući za njim od slučaja do slučaja, isključivo za vanjsku upotrebu i konzumaciju prema Europskoj uniji i međunarodnoj zajednici, dok u zemlji bilježimo razne pojave revizionizma, potpune negacije i otvorenog raskida sa antifašističkom tradicijom.

Hrvatska ne samo da se ne treba stidjeti svoga doprinosa pobjedi demokratske koalicije u drugom svjetskom ratu, nego može biti s pravom ponosna na svoj udjel u antifašističkoj borbi. Borba koja je počela još dvadesetih godina 20. stoljeća, otporom talijanskom fašizmu, nastavljena je borbom protiv monarhofašističke diktature Kraljevine Jugoslavije pod dinastijom Karađorđevića, a svoj vrhunac doživjela je najsnažnijim antifašističkim pokretom u okupiranoj Europi s oko pola milijuna sudionika, od toga 230 000 boraca u postrojbama NOV-a.

Politička pobjeda hrvatskog antifašizma omogućila je Hrvatskoj povratak ranije izgubljenih područja, Međimurja, Rijeke, Baranje, Istre, otoka i Dalmacije. Hrvatski antifašizam odlukama ZAVNOH-a izborio je današnje međunarodno priznate granice Republike Hrvatske, granice koje su u Domovinskom ratu branili i obranili hrvatski branitelji.

Upravo zbog svega gore navedenog, braniti antifašizam u Hrvatskoj danas je nasušna potreba. To je imperativ za svakoga kome je istinski stalo do ove zemlje, do njezina napretka i skladnog suživota svih njenih građana, bez obzira na naciju, vjeru ili svjetonazor.

Svim žiteljima grada Slavonskog Broda i Brodsko-posavske županije čestitamo Dan antifašističke borbe.

 

Udruga antifašističkih boraca i antifašista grada Slavonskog Broda

Mario Polanc, tajnik Udruge