No ostalo nam u sjećanju i pamtimo, ali je i zapisano, kako su se u studenom kontinuirano mjerile izrazito visoke satne koncentracije lebdećih čestica PM2.5 i PM10, pa i benzena! A veliko je pitanje, što će prosinac donijeti?
Posebno su kritični bili intervali od 17. do 19. i od 24. do 26. studenog! Tada su mjerene u kontinuitetu po desetak sati, pa i duže koncentracije lebdećih čestica PM2.5 i PM10 i iznad 100 µg/m3, a satne i iznad 250 µg/m3!
Zabrinjavajuće je, da su u studenom srednje vrijednosti (prosjek) koncentracije lebdećih čestica PM10 i PM2.5 bile izrazito visoke i iznad 50 µg/m3 (vidi link: http://iszz.azo.hr/iskzl/podatak.htm), što je za lebdeće čestice PM10 dnevni prosjek(!), a za PM2.5 sto posto iznad granične vrijednosti (na godišnjoj razini)!
Posebno je zabrinjavajuće da je poslije toga srednja vrijednost (prosjek) lebdećih čestica PM2.5 na ovogodišnjoj razini (od 01. siječnja do danas) toliko porasla, da već sada iznosi 29 µg/m3 (vidi prilog!). Dok je granična vrijednost na godišnjoj razini 25 µg/m3, sa težnjom da ona 2020. godine svede na 20 µg/m3! Apsurd(?)!
Na žalost, vezano za ovakvo stanje brodskog zraka sve dosada nije ni Povjerenstvo za praćenje poboljšanja kvalitete zraka na području grada Slavonskog Broda, ali ni Ministarstvo zaštite okoliša i energetike još reagiralo. Ili možda Brođani nisu o tome informirani?
Čini nam se, također, da i Ministarstvo i ministar Slaven Dobrović ni nakon šest dana nisu zvanično reagirali na prošlotjedni veličanstveni prosvjed Brođana. Ili možda Brođani nisu ni o tome informirani?
„'Brod šalje poziv u pomoć', dosta je praznih obećanja, pravo na čisti zrak ustavna je kategorija“ – jedan je od naslova članka posvećen prošlotjednom prosvjedu Brođana u jednom od brodskih portala.
No svi portali, štampa, radija, televizije i to ne samo iz Sl. Broda, nego iz cijele Hrvatske veliku su pažnju posvetili i informirali građane o događaju koji će, ako će političari također imati razumijevanje za njega, pa i za Brođane(!), postat događaj godine u Slavonskom Brodu.
„U četvrtak je bilo punih osam godina otkako je Rafinerija ponovo proradila. Već u travnju 2009. tadašnji aktivisti skupili su 17.800 potpisa na peticiju kojom se od Vlade tražilo da se nešto poduzme po pitanju emisije štetnih plinova koji su nam svakodnevno preko Save stizali u naš grad. Od tada smo imali nebrojene akcije, performanse, prosvjede... Pokušavali smo djelovati i institucionalno, u prosvjedima nikad nismo prešli granicu koja dijeli mirni prosvjed od građanskog neposluha, no sada nam je dogorjelo“ – izjavio je neki dan za Jutarnji Mladen Sudar jedan od organizatora, tonije; glavni organizator ovog Prosvjeda, aktivist 'Građanske inicijative za čisti zrak'.
„Nema što nismo pokušavali. Prosvjedi, sastanci, okrugli stolovi... Već godinama tražimo rješenje, analizirali smo i mogućnost tužbe. Nismo od toga odustali. No točno ni ne znamo koga bi trebali tužiti, jer po svemu ispada da bi tužba mogla ići na više adresa, pa tužiti Rafineriju, privoljeti našu Vladu da tuži BiH, pojedinačne tužbe, a mogli bi u konačnici Brođani tužiti i Vladu RH – nadovezao se Peter Tot-Đerđ također iz 'Građanske inicijative za čisti zrak'!
„Mi više ne možemo i ne želimo čekati. Navršeno je osam godina otkako je Rafinerija počela raditi, a 6. prosinca je novi kritičan datum, jer im tada ističe okolišna dozvola izdana 2011. godine od RS. No Rafinerija će dobiti novu ekološku dozvolu jer ona već sigurno stoji pripremljena u ladici Ministarstva Republike Srpske“ – pa je nastavio: „Prema mjerenjima kvalitete zraka u Slavonskom Brodu koja u ovom gradu traju od 2010., zrak je u ovom gradu svake godine zagađen na lebdeće čestice PM2.5 i sumporovodik.“…
I tu smo, gdje smo. Na Prosvjedu i nakon njega su odaslani zahtjevi. Oni su svima poznati, njih je SBPeriskop objavio. Da, Brođani ne mogu više čekati. Svi Brođani su na granici strpljenja. Jedino aktivna reakcija Ministarstva i Vlade RH mogu poboljšati situaciju! A ona izgleda kasni!