Krajem prosinca prošle godine izašao je prvi broj hrvatsko-romskog magazina Crvenog Kotač/ Loli Rota. Crveni kotač posebno je zaintrigirao slavonskobrodsku javnost s obzirom da je spiritus movens ovog cjelovitog i složenog posla Brođanin Ibrahim Gušani, a realizatori su poznati slavonskobrodski novinar u ulozi urednika časopisa - Marinko Krpan, i novinarka Anita Opačak Krpan. Uzbudljivi detalji o tome kako je nastao projekt mogu se naći na web stranici Nacionalne koordinacije vijeća romske nacionalne manjine koja je izdavač. Važno je istaknuti da izlaženje neprofitnog Crvenog kotača omogućava i podupire Ministarstvo kulture, dodijelivši izdavaču nepovratnih 100 000 kuna, a nakon što je Stručno povjerenstvo za neprofitne medije, sastavljeno od medijskih uglednika, visoko bodovalo validna obrazloženja u Prijavi Nacionalne koordinacije na Javni poziv. Ova periodična publikacija, časopis, prema jednogodišnjem ugovoru koji je potpisan s Ministarstvom, treba se pojaviti još tri puta do kraja rujna 2014.godine.

Prvi broj, bogat raznolikim sadržajem, s više stranica nego što je predviđeno, s nekim karakteristikama almanaha, diskretnog grafičkog rješenja (Grafička priprema: Mali studio) – snažna je medijska atrakcija koja je u potpunosti opravdala funkciju pojačivača romske samosvijesti o vlastitim potencijalima,  ulogu zaštitnika ljudskih, društvenih i tradicijskih vrijednosti Roma u okvirima Republike Hrvatske, koja ima zadaću stanjivanja linije razdvojanja od ostalih naroda i narodnosti, svrhu informiranja pripadnika romske manjine o socijalnim pravima, te namjenu međusobnog upoznavanja različitih karakteristika romskih grupacija s pojednih područja koja nastanjuju. Raznovrsne teme koje pokrivaju glavna područja egzistencije Roma i njihova nastojanja za dostojanstvenim životom, ali i način na koje su obrađene od strane iskusnih poznavatelja novinarske vještine - Marinka i Anite, način u koji je uključen pitki stil, osjećaj za kompozicijski balans i uočavanje detalja, čine časopis zbirkom zanimljivog štiva nastalog "iznutra" za pripadnike romske manjine, ali i za blagonaklone čitatelje željne spoznaja o drugima i drukčijima, čine ga riznicom podataka o romskoj povijesti i portreta romskih ljudi i njihovih planova za boljim životom. Ne treba zaboraviti da je Crveni Kotač prvi pogurao vješti romski lider Ibrahim Gušani, predsjednik Nacionalne koordinacije, sa svojim snažnim osjećajem za kulturne potrebe pripadnika svoje zajednice, ali i s osjećajem za učinkovito savladavnje prepreka na putu prema sredstvima koja su omogućila ovaj medijski iskorak odnosno prvi okretaj Crvenog Kotača. U uvodnoj riječi, Ibrahim Gušani piše: Nacionalna koordinacija po prvi puta u dugoj povijesti Roma u Hrvatskoj nastala je kao inicijativa za ujedinjenjem različitih skupina Roma. Uvjeren sam da će i ova časopis djelovati na tom tragu.

Aleksandar Tolnauer, predsjednik Savjeta za nacionalne manjine u RH, u izjavi za Cveni Kotač pozdravlja izlaženje časopisa i konstatira da ih na mnjinskoj sceni ima ukupno 54, te da Savjet s njima nije zadovoljan, jer imitiraju većinsku štampu. Naime, bave se najmanje onim čime bi se trebali baviti- nacionalnom manjinom koju zastupaju. Istaknuo je da časopisi trebaju funkcionirati sukladno uspostavljenim kriterijima, a u što je uključeno formiranje redakcija. U tom smislu, dakle, po temetici kojom se bavi, i, za sada djelomično, po organizacijskom ustrojstvu, Crveni Kotač na dobrom putu, a okreće se bez škripanja. Zato s nestrpljenjem čekamo drugi broj!

Crveni kotač