Zbog i poradi mog povijesnog otkrića tajanstvenog tunela ispod našega grada koji je rađen u vojno taktičke svrhe za povlačenje vojske i naoružanja, te potencionalno prvorazredne turističke atrakcije grada i velikog arheološkog otkrića te povijesne kulturno-umjetničke baštine, što je sve skupa od iznimnog značaja i za sadašnjost i budućnost našega grada, o svemu ovome izvijestio sam osobno gradonačelnika Mirka Dusparu, zamjenika Hrvoja Andrića, Muzej Brodskog Posavlja te konzervatorski odjel, te ih o svemu tome informirao i zatražio pomoć.


Nastavljajući svoja višemjesečna istraživanja o postojanju tajanstvenih tunela ispod Slavonskog Broda, koristim metodu kombiniranja narodnih kazivača, svjedočenja starih Brođana koji su tunele i osobno vidjeli i u njih ušli, a onda konsultiram i  mišljenje stručnjaka.


Jedan od velikih stručnjaka sa kojim sam razgovarao na tu temu je i dipl. ing. arhitekture, Stjepan Lončarić, koji je i osobno radio na uređenju spomeničke ostavštine Tvrđave u razdoblju od 1994. pa sve do 2000. godine, u vrijeme kada su gradonačelnici bili gdin Vukelić i Meter, te je i sam poželio pronaći ovaj tunel, o kojem  legende i priče među Brođanima kolaju već tri stoljeća.


Na žalost, to nije uspio, ali je zato uspio pronaći VINSKI PODRUM ZAPOVJEDNIKA TVRĐAVE, a meni je poželio puno sreće. Savjetovao mi je da u svom istraživačkom radu koristim i stare vojno-topografske mape Broda na Savi, jer on osobno vjeruje da je među njima, na nekoj vojno- topografskoj karti, sigurno morao biti ucrtan i taj tunel. Na civilnim kartama ne, ali na vojnim topografskim kartama sigurno, da.


Inženjer osobno vjeruje da tajanstveni tunel ispod grada, koji se već tri stoljeća prepričava u legendama Brođana postoji, te da on nije nikakav dio stare austro-ugarske kanalizacije, nego pravi tunel građen u vojno taktičke i strategijske namjene za dopremu ili povlačenje vojske i naoružanja u slučaju Turskog napada i osvajanja Broda.


Promišljanja i razmišljanja inžinjera su bila sasvim logična, pa je i on kao i ja sam uostalom, pretpostavljao da taj tunel ide uz Savu i kroz Šetalište braće Radića i direktno ulazi na taj način u crkvu Presvetog Trojstva. Tako smo svi mislili i tako nalaže logika. Međutim, kada su u pitanju tajanstveni tuneli, svaka logika je ponekad isključena. Nikada i nikome nije palo na pamet da bi taj tunel mogao ići kroz Široku ulicu i da nema nikakve veze sa Crkvom Sv. Trojstva.


Poslušao sam savjet inžinjera Lončarića, zavrnuo sam rukave i bacio se u potragu za već požutjelim,  vojno-topografskim kartama staroga Broda na Savi.


I kada sam se već pomirio da su mi izgledi nikakvi, kada sam već potpuno odustao od ideje da pronađem i otkrijem tajanstveni tunel ispod našega grada o kome priče i legende kolaju već tri stoljeća, odjednom, na moj e mail mi dolazi vojno-topografska karta jednog od mojih suradnika koji skupa sa mnom radi na ovom povijesnom istraživačkom projektu.


Nisam mogao vjerovati svojim očima.


Stara vojno-topografska karta iz daleke 1715. god.


Stara karta na kojoj se vidi još i stara tvrđava Vukovac, tvrđava prije ove naše Tvrđave za koju mnogi Brođani uopće nikada i nisu čuli, te nacrtan projekt izgradnje nove Tvrđave Festung i plan Broda.


Na planu Broda vrlo jasno se vidi ucrtan tunel koji ide kroz Široku ulicu, spaja se sa tvrđavom Festung, i račva u Gupčevu ulicu i Trg pobjede prema Glavnoj pošti.


Radost istraživanja je ogromna i nisam mogao doći sebi od uzbuđenja. Uz upaljenu noćnu lampu počeo sam analizirati i pregledavati stare karte Broda sve do zore.


Autor konkretno ove karte je inžinjer S. DE PARRETTE. Neka ga blagoslovi dragi Bog. Činjenicu o postojanju tunela kroz Široku ulicu potvrđuje mi i svojim svjedočenjem gđa. Nada Palada.


Našli smo se u kafiću Kum te mi u svom iskazu potvrđuje da je još kao sedmogodišnja djevojčica 1956.- god bila svjedok urušavanja Široke ulice. Znatiželjna djevojčica je zavirila da vidi što se to desilo i tada je bila iznenađena ugledavši veliki tunel. Bio je potpuno suh i velikih gabarita, oko tri puta tri metra a možda i veći. Bio je fascinantan. Gđa Nada Palada duboko vjeruje, nekom svom ženskom intuicijom da to nije nikakav retencioni kolektor niti sastavni dio stare austro-ugarske kanalizacije, nego je da je to onaj mitski, epski tunel koji se među Brođanima prepričava i prenosi priča s koljena na koljeno već tri stoljeća.  Nada pretpostavlja da tunel zakreće kroz ulicu Tome Skalice ili Šenoinu i dolazi na taj način do Crkve Svetog Trojstva.


Nada je velika vjernica i katolkinja i to joj srce priželjkuje. Međutim, vojno-topografska karta kaže suprotno. Tunel ide od Tvrđave prema Maloj crkvi skreće prema Gupčevoj ulici koja se nekada zvala Podvinjska ulica te prema Trgu pobjede.


To upućuje na zaključak da su ovi tuneli rađeni za slučaj Turske opsade grada, i povlačenja naše vojske i oružja prema Vinogorju i Maloj crkvi. To ima smisla, ali, oprosti Nado, nema nikakvog smisla i logike da bi tunel trebao povezivati Tvrđavu i Crkvu svetog Trojstva.


Zašto i zbog čega?


Ako uzmemo u obzir i tunel koji smo pronašli u ZAJČEVOJ ulici, sada već možemo govoriti o LABIRINTU TUNELA.


Imamo li i mi sada svoju ATLANTIDU ispod našega grada. Imamo li i mi svoju piramidu u VISOKOM, za koju turisti traže kartu više?


Sada već s pravom možemo govoriti o Slavonskom Brodu kao gradu podzemnih tunela. Jesmo li pronašli novu arheološku i mitsku senzaciju, nešto od iznimnog značaja za razvoj našeg grada, za razvoj turizma i kao prvorazrednu turističku atrakcija grada, nešto od neprocjenjive povijesne važnosti i vrlo vjerojatno najveće i najznačajnije arheološko otkriće u povijesti postojanja našega grada.


Molim  gradonačelnika za pomoć. Molim župana za pomoć.  Molim arheologe i konzervatore za pomoć. Molim direktora Vodovoda za pomoć. Molim dečke iz Hrvatske gorske spašavanja za pomoć.


Duboko vjerujem da smo otkrili nešto od neprocjenjivog značaja za naš grad. Hvala. I hvala svim mojim suradnicima koji su mi pomogli da dođem do ovoga povijesnog otkrića.