Nakon što mi je Stribor Valenta, predsjednik Gradskog vijeća službeno prenio riječi gradonačelnika Mirka Duspare da se točka dnevnog reda o postojanju tajanstvenih brodskih tunela neće stavljati na sjednicu Gradskog vijeća, jer kako veli, Duspara kaže da je Lončar luđak i da ne postoje nikakvi tuneli ispod grada, uslijedio je neočekivani obrat; anonimni telefonski poziv jedne gospođe na kavu koja mi se predstavlja kao službena osoba Grada i Vodovoda i koja me u svezi priče i mojih objava o brodskim tunelima poziva na kavu. Dolazim na dogovoreno mjesto, gđa naručuje kavu sa šlagom, a ja gorki pelinkovac, a onda iz svoje torbe vadi veliki laptop i papirnatu vrećicu iz koje vadi nekakve fotografije.
Objašnjava mi da su to službene fotografije Gradske uprave i Vodovoda o postojanju tajanstvenih brodskih tunela koje su stručne i službene osobe Grada i Vodovoda snimile u tunelu prije dvije godine. Radi se o tunelu od kafića Prohibition prema Kući piva.
Moja radost bila je ogromna, ali je uslijedilo i logično, prosvjedno pitanje.
-Pa, dobro, zašto ste me onda proglasili luđakom, a znali ste da posjedujete ove fotografije i da tuneli postoje?-upitah ju
-Politika je okrutna-odgovorila mi je hladno
Tada je u tom trenutku uslijedila i javna isprika u ime gradonačelnika Mirka Duspare i predsjednika Gradskog vijeća Stribora Valente. Isprika je prihvaćena i uvažena, a predmet mog interesa bivaju neke čudne i zagonetne plave brojke i cifre na dnu svake fotografije.
Gospođa mi onda pristojno objašnjava da su to brojevi koji se pojave na svakoj fotografiji kada njihova kamera snimi tunel. Radi se o skupocjenoj kameri pod nazivom CCTV-KONTROLIRANI TELEVIZIJSKI SUSTAV, koja se nalazi u sastavu stručnih službi Vodovoda, a vrijedna je oko milion kuna i koja je namijenjena između ostalog i za pronalaženje misterioznih tunela i tajanstvene stare austro-ugarske kanalizacije, snimanje unutrašnjosti odvodnih kolektora, pronalaženje pukotina i šupljina na cijevima i slično. Na svaki snimak te kamere, na dnu se pojave se pojave neke čudne plave brojke koje znaju protumačiti samo stručni djelatnici Vodovoda.
Mome oduševljenju doista nije bilo kraja.
Ovo je prvi puta u povijesti postojanja Slavonskog Broda da Grad i Vodovod službeno dostavljaju brodskoj javnosti na uvid prve službene fotografije o postojanju dva, a možda i tri stoljeća starih, baroknih, austro-ugarskih tajanstvenih tunela ispod našega grada, građenih još u vrijeme carice Marije Terezije.
Sa istraživanjem treba sada nastaviti dalje da se vidi i javnosti obznani koliko mi to još ovakvih i sličnih tunela imamo u našem gradu, te da se napravi jedno veliko istraživanje i studija o njihovoj pretvorbi u nešto društveno korisno od interesa za grad, za naše Brođane i društvo u cjelini.
Ostaje sada na arheolozima, konzervatorima, povjesničarima umjetnosti i etnolozima da kažu svoju riječ, a posebno djelatnicima Turističke zajednice Grada da sagledaju neprocjenjivu važnost i značaj ovih tunela za razvoj turizma u našem gradu a po uzoru na Kanadu, Nizozemsku i Italiju koji su svoje podzemne tunele klimatizirali i elektrificirali, opremili odgovarajućim kulturno umjetničkim i muzejskim sadržajima i svjetlosnim efektima, te od njih napravili pravu hit turističku atrakciju grada.
Zašto ne bismo i mi?