Zdravstvena usluga za koju se pacijent naručuje: DOPPLER ARTERIJA
Datum narudžbe pacijenata za zdravstvenu uslugu: 06. 09. 2018
Datum i sat zakazanog termina za obavljanje zdravstvene usluge: četvrtak 20. 02 2020 10.45
u: UZV doppler (RTG) Slavonski Brod
Ime i prezime pacijenta naručenog za (sub)specijalistički pregled (arterija i vena nogu), nije posebno važno napisati, s obzirom da se može raditi o bilo kojem bolesniku ispred i iza njegovog imena na dugačkom popisu potrebitih- onih koji trebaju tuđu (zdravstenu) pomoć .
Dakle, na dopppler arterija čeka se jednu godinu i šest mjeseci. O čemu se radi uputiti se može na web stranicama brojnih privatnih klinika koje pregled obavljaju u roku od ODMAH. U slavonskobrodskoj bolnici, na pregled koji traje 45 minuta, čeka se, ponovit ću, 1,6 godina.
Pretragom se nastoji utvrditi postoji li kod pacijenta bolest perifernih (nožnih) arterija, tj. ateroskleroza (arterioskleroza, okluzivna bolest arterija nogu). Kod oboljelih se stvaraju masne naslage na arterijama (plakovi), zbog čega se remeti protok kroz arterijsko stablo. U segmentu arterije, gdje nastane plak, dolazi do njezina suženja, zbog čega se brzina protoka krvi kroz taj segment ubrza da bi kroz suženu arteriju prošla jednaka količina krvi kao i kroz zdravu. Obojeni doppler pritom može ultrazvučno prikazati aterosklerotski plak, čija se veličina može i izmjeriti. Uporabom Dopplerova efekta može se izmjeriti i brzina strujanja krvi kroz različite arterijske segmente, pa je tako moguće precizno izmjeriti koliko je povećanje brzine bilo na mjestu na kojem se stvorio plak. Povećanje brzine strujanja krvi osnovni je kriterij procjene stupnja oštećenja pojedine arterije.
Kome god da se rečeni pacijent „pohvalio“ kako će "brzo" na red, dobio je odgovor-pitanje: „ pa kako ti ne znaš da se mora čekati?!“ Naročito su ono "mora se" isticali oni koji se hengaju s doktorima. Znao je on iz televizijskih vijesti i objava na internetskim portalima da se za mnoge preglede ekstremno dugo čeka, čak i više godina, ovisno o bolnicama i gradovima. Ali, ovaj put na vlastitoj koži osjetio je kolike su naprsline u zdravstvenom sustavu Hrvatske, naprsline u obliku riplijevskih redova za obavljanje važnih dijagnostičkih postupaka, iznimno važnih za određivanje odgovarajuće terapije. Time se odgađa izlječenje i nanosi nepopravljiva šteta zdravlju. Pod čvrstim terenom društvene zajednice, teku podzemne vode neorganiziranosti i nebrige za bolesne ljude. Kao da se pogoduje održanju davne, istinite izreke da liječnici imaju dva neprijatelja: mrtvoga i zdravoga.
Većina bolesnih u stroj za mljevenje pacijenata ulazi se po načelu prinudnog izbora. Spomenuti pacijent poznaje samo jednu ženu iz Slavonskog Broda koja je iskoristila pravo da se liječi u drugoj bolnici, a ne u onoj koja joj je najbliža, pa je otišla u Vukovar, jer je tamo čekanje znatno kraće. To ne znači da ih nema još. Takvi uzimaju stvari u svoje ruke, a ne u, kako je napisao Montaigne, u pluća i jetru. Oni to mogu, jer moraju i imaju novac, a drugi su prepušteni sudbini likova iz nonsens stories, u koji pokazuju kvazimudrost u vidu prepametnih izreka. Na primjer, oni kažu: "ako se juha bude jela sto godina, sigurno će se doživjeti sto godina."
Kapetani brodova najbolje znaju da kormilo stupa u funkciju tek kad je brod u pokretu. U doba jedrenjaka čekao se vjetar, ali danas brodove pokreće energija i pamet. Zdravstvo, kao jedan od brodova hrvatske flote, stoji, jer kormilo nije u funkciji, a nije u funkciji, jer ovdje pokretačke energije i pameti nema. Broditi se mora, živjeti nije neophodno. To nije jasno priučenim političarima, ali jeste serijskim silovateljima nacije koji vole nepokretnost, jer lakše se siluje.
Prema sudu upućenih promatrača, navika da se pacijenati pokoravaju nesposobnima i bešćutnima, potiskuje njihovo iskušenje da se pobune. Treba pod hitno mijenjati navike i ne čekati da se nastave iživljavati na našim starim i bolesnim roditeljima.