Kako se primiče termin za lokalne izbore sve je razvidnije koliko je i Kukuriku koalicija spremna i sklona politikantskom trgovanju s biračkim tijelom.
Kako se primiče termin za lokalne izbore sve je razvidnije koliko je i Kukuriku koalicija spremna i sklona politikantskom trgovanju s biračkim tijelom.
Nedavno, negdje početkom veljače, glavni čuvar ključeva državnog proračuna ministar financija Slavko Linić obrušio se žestokom retorikom na poljoprivrednike. Nazvao ih je "parazitima proračuna" i ustvrdio kako ne namjerava, iako oni najavljuju traktore na prometnicama, ni za pedalj popustiti njihovim pritiscima i ucjenama.
Samo koji tjedan kasnije stiže (ne)očekivana vijest. Linić iz proračuna izvlači milijardu kuna i usmjerava ih Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, a s te adrese najavljuju da već ovaj petak (15. ožujka) poljoprivrednim gospodarstvima uplaćuju potpore. Na listi korisnika u prosjeku se godišnje nalazi između 80 i 100 tisuća gospodarstava. Svatko među njima u kućanstvu broji najmanje dva-tri punoljetna člana.
Uz milijardu u kešu farmerima se istodobno najavljuje isplata još milijardu kuna kroz robne vaučere. S ovim izdašnim "mamcem", nadaju se u Kukuriku družini, na skorašnjim izborima valjda će ipak dobiti više glasova, nego što trenutne ankete govore.
Dvije milijarde kuna tek su uvertira za još jedan igrokaz na poljoprivrednoj sceni.
I drugi Milanovićev ministar, Tihomir Jakovina nakon što je gotovo godinu dana tvrdoglavo opovrgavao žestoke kritike farmera s obiteljskih gospodarstava odlučio je vratiti se u rikverc. Naime, u novom zakonu o poljoprivrednom zemljištu, koji se brusi lani od lipnja, nije bilo nikakvih ograničenja za budući zakup jeftinih državnih hektara niti za model prodaje izravnom pogodbom u iznimnim situacijama. Po slovu prijedloga novog zakona netko je tako mogao ili kupiti ili uzeti u zakup na desetke, pa možda čak i 50 tisuća hektara.
Od lanjskog lipnja do ovoga četvrtka Jakovina je ostao nepokolebljivo "tvrd," a onda se naglo predomislio. Zakup državnog poljoprivrednog zemljišta limitirao je na 100 hektara po gospodarstvu, prodaju izravnom pogodbom u kontinentalnim županijama ograničio na 10.000 duž Jadrana na 2000 četvornih metara. Po najnovijem Jakovininu receptu, uskoro kada bude ponuđeno trenutno raspoloživih 290.000 državnih hektara, šansu da ih dobiju ima znatno više gospodarstava.
Kada se ovakav rasplet događa polovicom ožujka kakva nam tek (ne)moguća iznenađenja slijede tijekom sljedećih mjeseci? Ako je suditi po uvertiri, neće nam manjkati itekakvih zanimljivosti.
Izvor: Poslovni