Economist Intelligence Unit predviđa ‘bespoštednu političku borbu u predizbornoj kampanji na obje strane političkog spektra, time da će birači kazniti SDP na izborima zbog vođenja gospodarske politike “komunističkim stilom”.


”Mi vjerujemo da će zbog katasrofalne gospodarske politike koju vodi koalicija predvođena SDP-om glasači presuditi u korist HDZ-a. Tko god da pobijedi, godine štednje i bolnih strukturnih reformi su pred Hrvatskom, a politička slika će se značajno promijeniti. Ako izbore dobije HDZ osim provedbe dubokih strukturnih reformi očekuje se snažnija prozapadna vanjska politika i vrlo jasno odbijanje komunističkog naslijeđa”,  stoji u analizi uz procjenu je da će za pobjedu HDZ-u trebati veći koalicijski potencijal, piše Jutarnji list.Analiza spominje i ORAH i Živi zid kao primjere političke nepoznanice, jer nije jasno kako će se ponašati prije i poslije izbora u mogućim postizbornim koalicijama. Posebice što su birači ORAH-a skloni lijevoj opciji bez obzira na svađu predsjednice Mirele Holy sa Zoranom Milanovićem.

Iako analiza predviđa političke podjele, ipak se očekuje da će se kampanja voditi oko gospodarstva. Analitičari EIU-a primjećuju da iako Hrvatska dosad nije bila u fokusu medija zbog krize poput nekih drugih europskih zemalja na jugu, “brojke su jednako dramatične“. Ovakva tvrdnja nastavak je ozbiljnih upozorenja na gospodarstvo nakon što je njemački Bild Hrvatsku usporedio s Grčkom.

Economist Intelligence Unit navodi sve loše brojke hrvatskog gospodarstva od nezaposlenosti, ”pogotovo mladih, koja je katastrofalna”. Primjećuje se povratak gospodarskog rasta, ali se u isto vrijeme ističe kako je Hrvatska najsporije rastuće europsko gospodarstvo. S izrazio lošom provedbom strukturnih reformi, izostankom restrukturiranja poduzeća u državnom vlasništvu, dok je u isto vrijeme privatni sektor izgubio 150.000 radnih mjesta u posljednjih šest godina.

U analizi se spominje loša provedba u privlačenju stranih ulaganja, zatim u povlačenju EU fondova. HDZ je, stoji u analizi, najavio više tržišnog ponašanja, više potpore privatnom sektoru, reformu poreznog sustava i manju ulogu države u gospodarstvu.

Navodi se i kako se Hrvatska počela odlučnije lišavati komunističke prošlosti, kao uklanjanje Titove biste iz Ureda predsjednice s objašnjenjenjem kako ”u Hrvatskoj više nema mjesta za diktatore”. To se poklapa i s HDZ-ovom kampanjom u kojoj se također želi odmaknuti od komunističkog naslijeđa. U tom kontekstu se spominje i snažna kritika HDZ-a kada je riječ o slučaju Perković.

Iako analitičari navode da će vanjska politika imati manju ulogu u kampanji, naglašava se snažna prozapadnjačka orijentacija HDZ-a koja je u suprotnosti s “dvosmislenom vladinom politikom posebice kada je riječ o stavu prema Rusiji”.

”Gospođa Kitarović piše u analizi, zauzela je isti stav kao i ostali zapadni lideri i odbila sudjelovati u vojnoj paradi u Moskvi. Očekuje se da će HDZ-ova administracija, ako dobije izbore, inzistirati na snažnijoj suradnji sa zemljama Srednje Europe posebice na području energetike i sigurnosti”.