Ovih dana smo zaprimili odgovor iz DHMZ-a, od g. Lukše Kraljevića, na čiji odgovor mu zahvaljujemo, ali odmah dajemo na znanje da taj odgovor samo nas djelomično može zadovoljiti.
Kako bi ja osobno bio konkretniji, vratit ću se na naše pismo s kojim smo samo ukazali, ali nismo htjeli detaljizirati pojedinačne probleme jer smo pretpostavili da će netko proanalizirati kompletno stanje i onda će donijeti zaključak. Pa idem sada redom kako piše:
1)„…u Slavonskom Brodu nekoliko mjernih uređaja već duže vrijeme, kao npr. za benzen kod Stadiona … ne rade!!!“.
Da budemo konkretniji, uređaj je u kvaru odnosno povučen na popravak dana 26.01.2016.god..
U objašnjenju iz DHMZ-a stoji kako je „uređaj zbog kvara pokazivao vrlo visoke vrijednosti. Bilježene su koncentracije koje su povremeno dosizale 25 µg/m3, ali ne kontinuirano.“.
Na žalost, mi GI moramo ukazati kako je u Slavonskom Brodu od 2011. god. (na postaji na Jelasu) mjerene ponekad i visoke koncentracije benzena , tako prvo 10.12.2011. od 65,7 µg/m3(!), a kasnije i više.
Zaista ne znamo koja rekordna koncentracija mjerena u Slavonskom Brodu, ali provjerili smo da na Jelasu u zadnjoj zimskoj sezoni od 11. mjeseca 2015.god. do veljače 2016.god. 55 puta mjerenja su bila iznad 25 µg/m3!!!
Pa nikako nije logično da su koncentracije benzena od 25 µg/m3 mogle ukazati na alarmantni kvar!
2) „…u Slavonskom Brodu nekoliko mjernih uređaja … kao npr. za lebdeće čestice PM2.5 na Jelasu, … kod Stadiona, ne rade!!!
Mjerni uređaj za lebdeće čestice PM2.5 na Jelasu nije u funkciji od 07. rujna od jutarnjih sati! Do tada već duže vrijeme kontinuirano mjerila onečišćenja koja su rijetko ovog ljeta prelazila 25 µg/m3, što je granična vrijednost na godišnjoj razini, no ponekad je mjerena i 40, pa i 60 µg/m3!
I onda 5. rujna navečer mjerene su opasne satne koncentracije lebdećih čestica PM 2.5 u Slavonskom Brodu od 18 00 sati do 1 00 sat iza ponoći.
Tako je baš u 18 00 sati mjerena najveća satna koncentracija od 261,6 µg/m3(!), ali i ostale koncentracije mjerene u sljedećih šest sati su bili oko 250 µg/m3, dok je u 1 00 sat mjerena nešto niža koncentracija od 160 µg/m3!
Granična vrijednost za lebdeće čestice PM 2.5 je na godišnjoj razini 25 µg/m3!!! To znači da je skoro osam sati mjerena koncentracija lebdećih čestica PM 2.5 deset puta iznad granične vrijednosti (na godišnjoj razini)!
Posebno treba istaći da rast koncentracije i prije i poslije spomenutog mjerenja je očigledan i na grafikonu je vidljiv (prilog)! Pa nikako nije jasan kvar koji je nastao na uređaju, baš petog i ta informacija je objavljena poslije na stranicama AZO, ujedno je uređaj i isključen(?)!
Još veću nedoumicu izaziva 'objašnjenje' DHMZ-a: „Vezano uz stanje uređaja za mjerenje koncentracija lebdećih čestica PM2,5 moram naglasiti da u vrijeme njegovog ispada nije bila zabilježena epizoda 'visokog onečišćenja', nego je uređaj zbog kvara pokazivao vrlo visoke vrijednosti.“.
Pa kako to(?), da je uređaj normalno radio i prije i poslije „zabilježene epizode“, pa tako i godinama prije, jedino se pokvario 7-8 sati, možda u prkos Brođanima? Da ne pričam kako više Brođana u to vrijeme, ne znajući za ta mjerenja, potužilo se na gušenje i na druge probleme sa disanjem!
3) „…u Slavonskom Brodu nekoliko mjernih uređaja … povremeno, kao npr. za sumporovodik kod Stadiona, ne rade!!!
Tu kako iz teksta se lijepo vide rečeno je da uređaj za sumporovodik kod Stadiona povremeno ne radi! I zaista taj uređaj u razdoblju od početka svibnja pa tamo do kraja kolovoza nešto je vrlo čudno radio i nije bila pokrivenost rada uređaja veća od 66%. Ako još i te čudne podatke isključimo i sve u detalje proanaliziramo, što je ipak izvan našeg opsega rada, tj. opsega GI i udruge Eko-Integral(!)., možda ćemo ostati na nekih 50% podataka!
Pa makar zaključak DHMZ-a da: „nije bilo prekida u mjerenjima H2S na postaja Slavonski Brod 1 i 2, pa generalno, uz koncentracije H2S-a bilježene na obje postaje u proteklih 13 dana su bile relativno niske (uz nekoliko prekoračenja satnih graničnih vrijednosti)“ je točan, ali je potpuni promašaj!
Promašaj i zbog i spomenutih „povremenih prekida rada uređaja kod Stadiona“, ali još više zbog ovogodišnjeg (jubilarnog) 170.-og prekoračenja iznad granične vrijednosti (7 µg/m3) satne koncentracije sumporovodika na postaji na Jelasu. Naročito ako znamo da se to ne bi smjelo dogoditi 24 puta u godini!
4) „…često se događa kako za vrijeme najvećih zagađenja određeni uređaji jednostavno ispadaju iz upotrebe. Vidjeli smo kako takvo nešto se događalo prije 2-3 godine na Jelasu sa uređajem za ozon“ je bilo jedno nerazjašnjeno pitanje onda! Sve do današnjeg dana u Sl. Brodu nismo dobili adekvatno objašnjenje, pa ni donje rečenice iz DHMZ nisu objašnjenja:
„Koncentracije ozona na MP Slavonski brod - 1 od 1.9. do danas nisu prelazile ciljane vrijednosti. Koncentracije imaju svoj uobičajeni dnevni hod, sukladan godišnjem dobu.“.
Još je tragičnije da nije ni dotaknuta analiza, a ni zabrinutost Brođana kako „svakodnevno divljaju vrijednosti mjerenih onečišćenja sa mjerne postaje u Rafineriji (koncentracije sumporovodika, ozona, često i lebdećih čestica i sumporov dioksida)“.
Tome da dodamo kako samo zadnjih 5-6 dana najmanje 5 puta su mjerene u Rafineriji (kritične) satne koncentracije ozona iznad 180 µg/m3!
5) „…često se događa kako za vrijeme najvećih zagađenja određeni uređaji jednostavno ispadaju iz upotrebe. Vidjeli smo kako takvo nešto se događalo … ove godine u siječnju sa uređajem za lebdeće čestice PM2.5!“.
S tim smo htjeli ukazati na ovogodišnje najveće onečišćenje u Slavonskom Brodu kada je mjerena i kod Stadiona koncentracija lebdećih čestica PM10 i na Jelasu koncentracija lebdećih čestica PM2.5 iznad 500 µg/m3! No na stranicama je vidljivo da je pokrivenost rada uređaja tada na Jelasu bila ispod 60%!
Na žalost, ne piju vodu sva objašnjenja tipa: „…moram naglasiti da se osim mjerenja PM2,5 automatskom metodom, na MP Slavonski brod -1 i Slavonski brod -2, mjere koncentracije PM10 i PM2,5 referentnom metodom tako da nema govora o gubitku podataka. Mjerenja lebdećih čestica u gradu Slavonskom Brodu ima sasvim dovoljno da bi se dala objektivna i nepristrana slika o onečišćenju lebdećim česticama te da bi se identificirali mogući izvori.“.
Brođani već osam godina bore se sa onečišćenjem iz prekosavske Rafinerije i sve teže i teže im je!!!
S poštovanjem, Peter Tot-Đerđ iz Eko-Integrala