Nedavno otvorenje suvremenog Edukacijsko-multimedijalnog centra u slavonskobrodskoj Tvrđavi, u fenomenalno dizajniranom prostoru, bez ikakve sumnje, spada u takozvane dobre vijesti, inspirativne priče kakve griju srce iliti feel-good priče. Prema informacijama s važnim detaljima i obrazloženjima, koji se mogu naći na Službenoj stranici grada i plusportalu, a koje vrijedi pročitati, novoizgrađeni centar nudi raznolike sadržaje koji posjetiteljima omogućuju uvid u svemir i najnovije tehnologije na interaktivan i inovativan način. Jedna od glavnih atrakcija zasigurno je moderna zvjezdarnica, koja će služiti kao edukativna platforma za sve ljubitelje astronomije, kako iskusne tako i one koji tek rađaju znatiželju.
Zvjezdarnica je stvarno najatraktivniji dio EMC-a. Ona je ostvareni višedecenijski san brodskih zvjezdoznanaca amatera. Za izgradnju i rad zvjezdarnice nisu bili važni samo snovi, ključni su bili politička volja gradskih vlasti, EU novac, te meteo podaci o broju vedrih noći i prosječnoj transparentnosti atmosfere na lokaciji. Za Slavonski Brod broj vedrih noći pogodnih za astronomska opažanja, obično iznosi oko 60 do 80, noći godišnje, uzimajući u obzir uvjete poput stabilne atmosfere i minimalne svjetlosne zagađenosti. Tijekom proljeća i jeseni Brod ima relativno stabilne uvjete s umjerenim brojem vedrih noći. Jesen može imati više maglovitih noći. Ljeti ima najviše vedrih noći, ali i vlage u zraku. Zima je sa značajno manje vedrih noći zbog čestih oblaka, magle i kiše/snijega. Što se tiče svjetlosnog zagađenja Slavonski Brod ima značajnu svjetlosnu kontaminaciju odnosno svjetlosnu intruziju, naročito/upravo u usko gradskom području. Zato će se, za pretpostaviti za bolja opažanja, vjerojatno koristiti specijalizirani filteri na stacioniranom i pokretnim teleskopima. Na sve se to računalo prilikom izgradnje zvjezdarnice. Iako bi, zbog navedenih razloga, koji limitiraju potencijale Zvjezdarnice, idealna lokacija bila možda na Dilju, blizu grada, a opet, dovoljno daleko od njegovog „zagađenog“ centra. Legendarna gimnazijska profesorica Marina Gojković, prilikom otvaranja Zvjezdarnice, iznijela je punu opravdanost razloga za izbor Tvrđave.
Inače, profesorici Gojković i Astronomskom društvu Gea X, grad je, potpuno zasluženo u svakom smislu, Zvjezdarnicu i cijeli Edukacijsko-multimedijalni cenatar, prepustio na korištenje, ali i daljnji razvoj. Odista ne mogu se zamisliti bolje osobe i kvalificirani poznavatelji za ulogu voditelja, nego što su oni. Međutim, ta četa entuzijasta, mala, ali odabrana, mora biti oprezna, jer bez papira i međusobnih ugovornih prava obveza, idila se za Gojkovićku i njezin tim može pretvoriti u neželjene konflikte, od pogleda u zvijezde do pogleda prema blatu. Treba se samo sjetiti afere s Kućom tambure. No, profesorica nije kruta i nepopustljiva kao inicijator osnivanja Kuće maestro Ferić. On je mislio da su kompetencije i iskustvo najvažniji, zaboraviši da u koga je nož, u njega je i pogača.
Stoga, Marina i društvo zaljubljenika u nebeska tijela, mora(ju) inzistirati na realizaciji potrebe za natječajem. Naime, s obzirom da je isplanirano i, za sada, tek privatno dogovoreno da se upravljanje Edukacijsko-multimedijalnim centrom i Zvjezdarnicom dodijeli Prof. Gojković i Gei X, potrebno je raspisati formalno-važeći i obvezujući natječaj na razini Hrvatske. Njime se osigurava:
transparentnost postupka;
prilika da se prijave stručni i zainteresirani subjekti;
pravična dodjela prava korištenja.
Natječaj bi trebao definirati uvjete korištenja, odgovornosti i ciljeve (edukacija, znanstveni rad, javna predavanja). Osim njega treba napraviti detaljni Pravilnik o radu i načinima upotrebe i upravljanja prostorom i uređajima. Nisu teleskopi za izložbu kao tamure, vež za svakodnevnu uporabu.
Sretno Gradu, profesorici i njenom jatu, u davanju doprinosa znanosti, kulturi, obrazovanju i renomeu Broda kao grada koji prednjači s pogledom prema zvijezdama. Dolazimo kod vas biti bliže zvjezdanom nebu.
___________________