Ministarstvo branitelja željelo je u Okučanima, prilikom obilježavanja 25. obljetnice akcije „Bljesak“, grubo izmanipulirati predsjednika Republike Zorana Milanovića. Premda neki politički analitičari Milanovićev odlazak s komemoracije zbog ustaškog pozdrava na majicama uzvanika tumače kao namjerno stvaranje gužve koja treba poslužiti stvaranju velike koalicije HDZ-a i SDP-a, istina je da su razlozi za predsjednikov potez bitno drukčiji.
Što se dogodilo? Forum.tm je u posjedu protokola obilježavanja obljetnice u Okučanima iz kojeg se jasno vidi kako je nakon čitanja imena poginulih branitelja u „Bljesku“ bilo predviđeno da im počast polaganjem vijenca i paljenjem svijeća najprije oda izaslanstvo koje su trebali činiti premijer Andrej Plenković, potpredsjednici Vlade, ministar obrane Damir Krstičević i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, te Tomo Medved, ministar branitelja.
Tek iza njih, tako je to Medvedovo ministarstvo odredilo i tako je moralo biti, počast bi odali branitelji predvođeni Zborom udruga gardijskih postrojbi, Udrugom specijalne jedinice policije, Koordinacijom udruga Brodsko-posavske županije i Udrugom 100-postotnih invalida.
Međutim, doznaje Forum.tm, protokol je u zadnji čas promijenjen, kad je Milanović predložio da i on sudjeluje u državnom izaslanstvu. Naši izvori kažu da je pritom ključnu ulogu imao ministar Medved, koji je promijenio program, pa su umjesto predstavnika državnih vlasti, počast prvi odali pripadnici braniteljskih udruga među kojima su bili i oni koji su se skinuli u HOS-ove majice s ustaškim pozdravom „Za dom spremni“, zbog čega je, na kraju, Milanović napustio Okučane.
Prema Forumovim informacijama, u Uredu predsjednika Republike – nakon višednevnog inzistiranja – tek su 28. travnja, tri dana prije obilježavanja „Bljeska“, dobili program, što također dokazuje da ministar Medved nije u pravu kada kaže da se program znao 10 dana ranije.
S obzirom na to da je Milanović, prije ni dva tjedna, kazao što misli o ustaškom pozdravu „Za dom spremni“, zatraživši da se njegovo korištenje kazneno sankcionira, jasno je kako predsjednik nije pristao biti žrtva manipulacije onih krugova koji su izgubili izbore u HDZ-u, a koji zadnjih tjedana uporno pokušavaju podignuti političku tenziju u Hrvatskoj.
Stoji li iza njih i Plenković, vrlo brzo će se vidjeti s obzirom na njegovo političko taktiziranje. Ono što se premijeru danas podrazumijeva, već sutra će žestoko osuditi. Prošle je godine tako poslao vijenac hrvatskim partizanskim borcima stradalim na Sutjesci, ali i malo prije toga maknuo spomen-ploču s ustaškim pozdravom – koju su pripadnici HOS-a postavili u Jasenovcu na kuću u kojoj je kao zapovjednik koncentracijskog logora bio smješten njegov zapovjednik, ustaški krvnik Vjekoslav Maks Luburić – tek desetak kilometara sjevernije pokraj Novske i osnovao Povjerenstvo za suočavanje s prošlošću s jedinim ciljem da se Hrvatska s tim dijelom povijesti – ne suoči.
Osim toga, važno je još jednom istaknuti, Milanović je jasno kazao što misli o pozdravu „Za dom spremni“. Pokušaj da ga, ovako na mala vrata, opet ponize, predsjedniku se očito nije svidio. Posebno s obzirom na iskustvo koje je imao kada ih je primio pred prošle parlamentarne izbore, a oni ga tajno snimali pa je javnost, uključujući njegove birače, mogla čuti u najmanju ruku trapave, a na trenutke i uvredljive pokušaje ulizivanja desnici.
Uz to, isti ti ljudi, poput Zorana Marasa, predsjednika udruge Specijalne policije iz Domovinskog rata (naslijedio Josipa Klemma na toj funkciji), bili su među inicijatorima čuvenog „šatoraškog“ okupljanja u zagrebačkoj Savskoj dok je Milanović bio premijer. Sjećamo se da je ono uključivalo i neofašistički crnokošuljaški pohod na Agenciju za elektroničke medije, čija se predsjednica Mirjana Rakić usudila kazniti lokalnu televiziju na kojoj je voditelj Marko Jurič pozivao na govor mržnje prema pripadnicima srpske nacionalne manjine, baš kao i odlazak pred zgradu u centru Zagreba u kojoj živi Milanović.
Izvrdavanje protokola nalik je dosadašnjem ponašanju istih onih koji stoje iza pokušaja da Hrvatska zauvijek potone u devedesetim godinama. Medvedovo Ministarstvo, da ne zaboravimo, dvije godine financijski je podržavalo revizionističko društvo Igora Vukića čiji je jedini cilj umanjiti žrtve Jasenovca prikazujući to ustaško stratište kao radni logor tijekom Drugog svjetskog rata u kojem je stradalo tek nekoliko desetaka ljudi.
Podršku odlaska Milanovića iz Okučana dala je gotovo cijela opozicija, uključujući SDSS i HNS, dvije stranke koje čine dio vladajuće koalicije, a pismo podrške Antifašističke lige potpisalo je niz istaknutih imena poput Nadežde Čačinovič, Zlatka Dizdarevića, Mirjane Galo, Rajka Grlića, Ive Josipovića, Budimira Lončara, Ranka Ostojića, Čede Prodanovića…
forum.tm