Rusima se imputira da obnovom partizanskih spomenika vode specijalni rat protiv Hrvatske, a hrvatskim antifašistima da ih u tome svjesno ili nesvjesno servisiraju. Umjesto podsjećanja da je u 1990-ima gotovo 3000 antifašističkih spomenika i obilježja namjerno uništeno ili oštećeno, a da je hrvatska država obnovila neznatni dio, HTV vodi neku svoju bitku protiv Rusije i hrvatskog antifašizma




Foto: HRT










Umetanjem sintagme "hibridno djelovanje", obnovu spomenika žrtvama fašizma i nacizma javna televizija stavlja u istu ravan kao i "ugrožavanje kibernetičke sigurnosti, energetske i prometne infrastrukture, financijskog sustava i javnog zdravlja", kako – među ostalim – "hibridni rat" definira jedan od relevantnih dokumenata EU-a. Ukratko, Rusi umjesto oružjem, na našu infrastrukturu, društvena bogatstva i vrijednosti udaraju – obnovom  spomenika




Svima kojima do sada nije bilo jasno, udarni Dnevnik HTV-a u petak uvečer otvorio je oči – rusko financiranje obnove naših partizanskih spomenika oblik je specijalnog rata protiv Hrvatske. To je poruka  priloga o susretu članova Saveza antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske (SABAH) i ruskog veleposlanika Anvara Azimova u petak u Zagrebu.

Na susretu, Azimov je našim antifašistima uručio Zastavu pobjede. Riječ je o replici zastave sovjetske 150. streljačke divizije koju su trojica sovjetskih vojnika podigli na zgradu Reichstaga 1. svibnja 1945. godine u završnim operacijama slamanja nacizma. Dar je uručen kao – prenosi HTV – znak zajedništva Hrvatske i Rusije.

Osim toga, u HTV-ovu uratku naglasak je stavljen na to kako Rusija, preko ovdašnjeg veleposlanstva, već dulje vrijeme pomaže da se u Hrvatskoj obnovi dio partizanskih spomenika, poput memorijalne ploče na Petrovoj gori i partizanskoga groblja u Belome Manastiru. Azimov u izjavi za HTV kaže da Rusija za obnovu antifašističkih spomenika u Hrvatskoj troši 100 tisuća eura na godinu, više nego itko drugi.

I da se na tome stalo, to bi bio jedan više-manje protokolarni prilog, no urednički dvojac Mirjana Posavac i Dražen Majić tu ne staje. Garniraju prilog rečenicom zbog koje je zapravo prilog i napravljen.

Uz slike koje prikazuju srdačan susret hrvatskih antifašista i ruskog diplomata, Mirjana Posavac pročitala je  i ovaj tekst: "Inače, promicanje nostalgije za socijalizmom i nekadašnjim geopolitičkim partnerstvom smatra se jednim od oblika ruskog hibridnog djelovanja."

Drugim riječima, imputira se Rusima da obnovom partizanskih spomenika vode specijalni rat protiv Hrvatske, a hrvatskim antifašistima da ih u tome svjesno ili nesvjesno servisiraju. Umjesto podsjećanja da je u 1990-ima gotovo 3000 antifašističkih spomenika i obilježja namjerno uništeno ili oštećeno, a da je hrvatska država obnovila tek neznatni dio, HTV vodi neku svoju bitku protiv Rusije i hrvatskog antifašizma.

Umetanjem sintagme "hibridno djelovanje", obnovu spomenika žrtvama fašizma i nacizma javna televizija stavlja u istu ravan kao i "ugrožavanje kibernetičke sigurnosti, energetske i prometne infrastrukture, financijskog sustava i javnog zdravlja", kako – među ostalim – "hibridni rat" definira jedan od relevantnih dokumenata EU-a. Ukratko, Rusi umjesto oružjem, na našu infrastrukturu, društvena bogatstva i vrijednosti udaraju – obnovom  spomenika.

I ne samo to, cilj Rusa u destabilizaciji našeg društva je dalekosežan. Rusi – po HTV-u – ulažu novac u hrvatske antifašističke spomenike da bi vratili socijalizam i nekadašnju blokovsku podjelu svijeta.

HTV-ovi urednici nepoznavanjem hrvatske povijesti kao da žele dostići i prestići hrvatsku predsjednicu i dodatno se dodvoriti desnilu.

Umjesto navođenja pokoje povijesne činjenice, lakše im je omalovažiti pobjedničku antifašističku koaliciju u Drugom svjetskom ratu. Da su malo opušteniji, a ne u uvlakačkom grču, onda bi se prisjetili (ako ne u prilogu, onda barem u sebi) kako je Tito na oba ratna zasjedanja AVNOJ-a govorio i pod engleskom i američkom zastavom. Možda bi u mislima prelistali i izvorišne osnove hrvatskog Ustava, gdje se odluke ZAVNOH-a iz 1943. godine navode kao uspostava temelja državne suverenosti, nasuprot proglašenju NDH.

Mogli su se prisjetiti i stvarne podjele svijeta nakon 1945., blokova u kojima Jugoslavija, pa u okviru nje i Hrvatska, nije bila dio nijednog bloka, pa tako ni Varšavskog pakta na čelu s Rusijom. Bila je u Pokretu nesvrstanih.

A što se tiče antifašističkih spomenika kao relikta socijalizma, kao što ih vidi HTV, što ćemo s, primjerice, spomenikom u sjećanje na savezničko iskrcavanje na plaži Omaha u Normandiji ili – nešto mnogo bliže – spomenicima talijanskim partizanima diljem Italije?

Ako su to sve HTV-ovi urednici ipak manje-više znali, a svjesno su u petak navečer plašili gledatelje da će Hrvatsku – preko antifašističkih spomenika – pokoriti ruski hibridni rat, onda to nije novinarstvo nego podmetanje i manipuliranje. Ako su, pak, samo obične neznalice, onda također nije jasno što rade na uredničkim mjestima na javnom servisu.