Stranka Pametno Marijane i Ivice Puljka startala je s lokalnih pozicija u Dalmaciji, ali se razvijala i ušla u ispražnjeni prostor liberalizma, privlačeći intelektualce i znanstvenike, poput akademika Vlatka Silobrčića, Mirjane Rakić i Ivana Đikića, a bili su glasni i jasni tijekom prosvjeda 'Hrvatska može bolje' u koji su bili i aktivno uključeni i zbog čega se s njima zbližio i Boris Jokić. Kako imaju i jasan ekonomski program koji obuhvaća 20-ak dubinskih reformi i usmjeren je na smanjenje proračunskih rashoda, osvojili su i podršku ekonomista s liberalnog spektra pa su bivša HDZ-ovka Martina Dalić i Velimir Šonje postali i donatori stranke.
Kako i s kojom ekipom će nastupiti na prijevremenim parlamentarnim izborima u rujnu još uvijek nije poznato, ali imaju značajan potencijal ugroziti pozicije svih tzv. trećih koji se nalaze ili pretendiraju biti na centru. Pametno može privući pozornost svih onih lijevo-liberalnih birača koji su se, zbog nezadovoljstva SDP-om i Hrvatskom raste, bili okrenuli Mostu, a koje je Most kasnije izdao i razočarao. Dva posto anketne podrške nije mnogo, ali ankete su rađene kao da je cijela Hrvatska jedna izborna jedinica pa tih dva posto nije ni malo, osobito kad se zna da svi oni koje je Pametno preteklo imaju puno više prepoznatljivih lica i puno više novca. Premda se to s prepoznatljivim licima može i drukčije gledati jer većina od dobro poznatih likova iz malih, klijentelističkih parlamentarnih stranaka potrošena je pa to i ne mora predstavljati osobitu prednost kod hrvatskih birača.
Pametno ugrožava sve na 'trećoj strani'
No, novac je ipak nešto drugo te će Pametno za imalo ozbiljniji izborni rezultat morati pridobiti podršku moćnijih financijera - ni Most ne bi postigao što je postigao da iza njega nije stao jak kapital. Pametno, u ovoj fazi, ne može računati na sve birače na koje je igrao Most, svjetonazorski desnici zasigurno nisu privlačni, ali i dalje imaju dovoljno razočaranih i/ili neodlučnih birača centra, koji ne žele dati svoj glas ni SDP-u ni HDZ-u, da postignu dobar izborni rezultat i budu jedni od onih koji će odlučivati o parlamentarnoj većini.
Pametno ugrožava sad sve na 'trećoj strani', osim tradicionalnih klijentelističkih strančica centra koje preživljavaju samo zahvaljujući predizbornim koalicijama – HNS, HSS, HSLS, sad ozbiljno prijeti uspjehu novijih političkih 'zvijezda' Mostu i Živom zidu. Živi zid je u velikim kadrovskim previranjima koja bi im mogla usporiti rast kojem svjedočimo posljednjih mjeseci, a Most se sporo i teško oporavlja od koalicije s HDZ-om i jako je ranjiv. U samo šest mjeseci vladavine Mostu se nakupilo dovoljno pogrešaka da se tijekom kampanje Boži Petrovu i ekipi mogu svakodnevno, argumentirano spočitavati neispunjena obećanja i dovođenje na vlast Tomislava Karamarka. Za razliku od Mosta koji je rezervni HDZ, Pametno nije rezervni SDP i to je njihova bitna prednost u ovom trenutku.
Karamarko - veliki teret Mosta, birači nervozni
Most, koji se pokušava lažno predstaviti kao snaga koja je zaslužna za Karamarkov konačni pad, nakon te epizode može računati samo na glasove konzervativne Hrvatske kojoj je HDZ nepodnošljiv, bez obzira tko ga vodi. Ne mogu se više izvlačiti ni da im svjetonazorska pitanja nisu važna i da nemaju o njima jedinstven stav jer dok su vladali jasno se pokazalo da su, izuzev Dubravke Jurline Alibegović i Vlahe Orepića, svi drugi čvrsto na desnim klerikalističkim pozicijama.
Birači se vraćaju SDP-u nakon što se pokazalo da može uvijek gore i od njihove spore vlade, a ako na čelo HDZ-a dođe uglađeni eurokonzervativac Andrej Plenković, koji HDZ želi transformirati u modernu demokršćansku stranku, gotovo posve suvišan postaje i Božo Petrov. Njegova vladavina s Karamarkom rezultirala je najgorom vladom u povijesti Hrvatske i pravom katastrofom te se ne bih začudila ako Most birači kazne i žešće nego što to trenutno pokazuju predizborne ankete. Više nemaju ni pravo na monopolističku poziciju 'reformista' jer se pokazalo da nijednu konkretnu reformu nisu ni imali (u Pametnom kažu da su od njih prepisivali) pa onda nisu nijednu ni mogli provesti. No, i dalje privlače dovoljan broj birača da se mogu ponovno naći u poziciji da odlučuju o sudbini Hrvatske.
Ovdašnji birači jako su nervozni, mnoge žele kazniti za stanje u kojem smo se našli, zemlja treba hitne promjene, mnogi jedva čekaju izborni dan, čak i ako još uvijek ne znaju za koga će glasati. Iracionalnost igra i inače veliku ulogu pri odluci kome će se pokloniti biračko povjerenje, a na predstojećim izborima emocije i dojmovi bit će važniji nego na ijednim izborima dosad. Za stranke poput Pametnog i Živog zida prilika je to da osvoje više glasova nego što mnogi računaju i izazovu još veći postizborni kaos od onoga kojem smo svjedočili dok se Most udavao za HDZ.
tportal