Hrvatska je u četvrtak objavila ugovor vrijedan 86 milijuna eura za kupnju borbenih dronova iz Turske, samo nekoliko dana nakon što je parlamentarni odbor odobrio nabavu američkih raketnih sustava, javljaju turski mediji.
Vlada je u priopćenju navela da je odobrila kupnju naoružanog bespilotnog zračnog sustava Bayraktar TB2 kroz 2026. godinu.
Navodi se da će ugovor, koji uključuje šest dronova kao i raznu opremu i obuku stručnjaka, omogućiti hrvatskoj vojsci “da uspješno odgovori na suvremene prijetnje”.
Ministar obrane Ivan Anušić rekao je da je nabava Bayraktara TB2 hitna i važna.
“Oružane snage Republike Hrvatske izrazile su potrebu za prioritetnom i hitnom nabavom naoružanog sustava Bayraktar TB2, a tvrtka je dostavila informativnu ponudu i prijedlog konfiguracije Bayraktara TB2 temeljenu na modelu ‘ukupnog paketa'”, rekao je Anušić.
“Konfiguracija se temelji na šest letjelica opremljenih elektro-optičkim kamerama za izviđanje, uključujući početni set naoružanja, i osigurava dvostruku radio pokrivenost cijelog teritorija Hrvatske u stacionarnoj i mobilnoj verziji.”
Dronovi Bayraktar TB2, koje je razvio Baykar, stekli su globalnu prepoznatljivost nakon što ih je ukrajinska vojska koristila protiv ruskih snaga, kao i u kampanjama u Azerbajdžanu i Sjevernoj Africi.
Tvrtka je postala jedan od najplodnijih izvoznika dronova u svijetu, s TB2 i teškim Akıncı dronovima prodanim u najmanje 35 zemalja.
Paket za Hrvatsku uključuje zapovjedno-kontrolni centar, simulator za obuku, zemaljske stanice za nadzor i kontrolu, zemaljske podatkovne stanice, početni set rezervnih dijelova dovoljan za 4.000 sati leta, uključujući svu potrebnu opremu i alate za održavanje, jamstvo u trajanju od dvije godine ili do dostizanja 4.000 sati leta, boravak stručnjaka u Hrvatskoj u razdoblju od dvije godine, obuku u Turskoj i prijevoz cijelog paketa u Hrvatsku.
U utorak je parlamentarni odbor za obranu podržao nabavu osam raketnih sustava HIMARS iz Sjedinjenih Država vrijednih gotovo 290 milijuna dolara.
Načelnik glavnog stožera, Tihomir Kundid, rekao je da će to značiti “novo doba u topničko-raketnim postrojbama” u zemlji.
U četvrtak je vlada također pokrenula pripreme za kupnju do 50 tenkova Leopard iz Njemačke, transakciju koja uključuje slanje nekih od njenih starijih tenkova i druge vojne opreme Ukrajini.
Pismo namjere, koje su krajem listopada potpisali hrvatski ministar obrane Anušić i njegov njemački kolega Boris Pistorius, predviđa da Zagreb isporuči Ukrajini 30 tenkova, 30 borbenih vozila, streljivo i opremu, čija će se vrijednost odbiti od ukupne cijene novih Leoparda 2A8.
U travnju je Hrvatska, članica i Europske unije i NATO-a, primila šest borbenih zrakoplova Rafale iz Francuske, prvu seriju od 12 koliko ih je kupila.
A što je prava istina?
Ova najava velike kupovine vojne opreme dolazi u trenutku kada Hrvatska prolazi kroz jednu od najtežih ekonomskih kriza u svojoj povijesti. Dok građani jedva spajaju kraj s krajem, dok mladi masovno napuštaju zemlju, a zdravstveni i obrazovni sustav vape za ulaganjima, naša Vlada odlučuje potrošiti stotine milijuna eura na vojne sustave upitne strateške vrijednosti.
Posebno je zabrinjavajuća odluka o kupnji stranih dronova za 86 milijuna eura. Jugoslavije je imala iznimno razvijenu vojnu i zrakoplovnu industriju, s respektabilnim institutima i stručnjacima koji su bili sposobni razviti i proizvesti sofisticirane sustave. Sjetimo se samo tvornica poput “Zmaja”, RZ “Končar” ili Instituta za elektroniku i automatizaciju, Soko, Zastava, RIZ, EI Niš,… koji su zapošljavali tisuće vrhunskih inženjera.
Danas, umjesto da ulažemo u vlastite kapacitete i stručnjake, koji nesumnjivo imaju znanje i sposobnost razviti moderne bespilotne sustave, mi radije bacamo novac na uvoz gotovih rješenja. Time ne samo da financiramo tuđu industriju i razvoj, već dodatno degradiramo vlastite potencijale i šaljemo poražavajuću poruku domaćim stručnjacima.
Hrvatska je, nažalost, od zemlje koja je nekada proizvodila vlastite tenkove i sofisticiranu elektroniku, postala tek još jedna kolonija za izvlačenje novca kroz skupe vojne nabave. Umjesto da gradimo vlastitu industriju i stvaramo dodanu vrijednost, mi se zadužujemo za kupovinu stranog oružja koje će za nekoliko godina biti zastarjelo.
Ovakva politika nije samo ekonomski neodgovorna – ona je strateški pogubna za dugoročni razvoj zemlje. Za cijenu jednog kompleta turskih dronova mogli smo osnovati i opremiti vrhunski institut za razvoj vojne robotike i dronova, koji bi kroz nekoliko godina mogao razviti vlastita rješenja i postati izvoznik tehnologije, umjesto da ostajemo vječiti uvoznici.
Vrijeme je da se zapitamo kome služi ovakva rasipnička politika i zašto se sustavno ignorira potencijal domaće pameti i industrije. Jer put kojim trenutno idemo vodi nas samo dublje u tehnološku i ekonomsku ovisnost o stranim silama.