Prije nešto više od tri godine, nekako na petoj godišnjici rada Rafinerije i zagađenja brodskog zraka iz emisije Rafinerije na ovom portalu sam opširno pisao o problemima Brođana i o (ne)provođenoj modernizaciji u Rafineriji, kao i o tada stečenim uvjetima i modelima plinofikacije Rafinerije. Pod naslovom „Istine o Rafineriji Brod: Što portali pišu?“ (http://www.sbperiskop.net/kolumne/ptderd/istine-o-rafineriji-brod-sto-portali-pisu) još i sada se može pronaći informacija:

„Predstavnici tvrtki Zarubežneft, Optima grupa i Rafinerija nafte Brod … su posjetili Slavonski Brod gdje su razgovarali sa slavonskobrodskim gradonačelnikom. … novina je informacija da rafinerija ide u plinofikaciju ložišta i da se neće čekati izgradnja Južnog toka plinovoda koji preko Srbije ide iz Rusije. Rafinerija će … koristiti plin koji će do nje dolaziti putem međunarodnog plinovoda Slobodnica – Bosanski Brod…“.

Već iz uvoda mogli ste zaključiti da je otada prošlo više od tri godine i tri mjeseca. Ali i to da smo još uvijek na početku rješavanja iste te problematike; onečišćenja brodskog zraka iz emisije Rafinerije i plinofikacije iste.

Prije desetak dana nakon posjete Predsjednice Republike Hrvatske Slavonskom Brodu, kada se ona sastala s predstavnicima lokalnih vlasti i ekoloških udruga kako bi ih izvijestila o rješavanju problema onečišćenja zraka iz Rafinerije u Bosanskom Brodu u vlasništvu ruske tvrtke "Zarubežnjeft", mogli smo pročitati:

„Kolinda Grabar Kitarović apelira da se što prije postigne rješenje u Slavonskom Brodu…

Postoji prostor za plinovod, a postoji i stari naftovod kroz koji se to sve vrlo brzo može odraditi. Postoje i tvrtke koje su zainteresirane za prodaju plina…“. (http://kamenjar.com/kolinda-grabar-kitarovic-apelira-da-se-sto-postigne-rjesenje-slavonskom-brodu/).

Nakon informacije o dogovoru kojeg je predsjednica RH Kolinda Grabar-Kitarović postigla na sastanku u Münchenu s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejom Lavrovom, neovisno što je posebno istaknuto da brodske ekološke udruge, čelnike Grada i Županije najviše zanimaju rokovi u kojima bi se plinofikacija trebala realizirati, Brođani su ipak bili prilično zadovoljni! Kako i ne bi! Mislilo se da će ta inicijativa naići na 'plodno tlo' i sa lijeve i sa desne strane Save!

Na žalost nije se to dogodilo. Još početkom prošlog tjedna, uoči odlaska u Moskvu, Dodik, predsjednik RS dao je građanima Hrvatske, pa i RS na znanje kako „(Dodik) smatra da ne postoji problem onečišćenja zbog Rafinerije“ … i u Bosanskom Brodu "ne žele plin iz Hrvatske" odnosno kako će raditi na spajanju s plinskom mrežom Srbije… (http://www.energetika-net.com/vijesti/zastita-okolisa/dodik-smatra-da-ne-postoji-problem-oneciscenja-zbog-rafinerije-24255).

Ne dugo nakon toga, još u Moskvi, što se moglo i očekivati „Dodik ponovio kako neće plin iz Hrvatske, čekat će ruski“, što je javio portal index i nastavio:

„PREDSJEDNIK takozvane Republike Srpske Milorad Dodik ponovo je u subotu odbacio mogućnost da se teritorij Bosne i Hercegovine spoji na plinsku mrežu Hrvatske pojašnjavajući to odlukom da se teritorij entiteta kojemu je na čelu veže isključivo na plinovode koji dopremaju plin iz Rusije.“  (http://www.index.hr/vijesti/clanak/dodik-ponovio-kako-nece-plin-iz-hrvatske-cekat-ce-ruski/954484.aspx).

Zaista sve ovo izgleda vrlo ružno i tragično. Ružno je od jednog predsjednika, tko uopće ne želi slušati građane susjedne države i tužno je to za sve nas Brođane i šire!

Ne treba puno toga ponavljati! Sve se zna! I dovoljno je reći kako stanovnici Slavonskog Broda već osam godina trpe onečišćenje zraka zbog rafinerije nafte u Bosanskom Brodu. A o tome imaju i previše pokazatelja!

I mi prilažemo tom' graf dnevnih prosjeka koncentracija lebdećih čestica PM2.5 i PM10 mjerenih na mjernim postajama SB1 na Jelasu, SB2 kod Stadiona i RNB u Rafineriji od 18.01. do 02.02.2017.g.. Na slici u privitku je vidljiva velika korelacija podataka…

U isto vrijeme kada je Dodik, predsjednik RS, tako negativno izjašnjavao o hrvatskim inicijativama, u Hrvatskom saboru vodila se oštra rasprava o zagađenju zraka u Slavonskom Brodu iz susjedne države, o čemu HTV nas ovako izvještava:

„Sabor: Zastupnici upozoravali na zagađenje u Slavonskom Brodu, Pernar u znak prosvjeda šutio“ …

„Raspravu o izmjenama Zakona o zaštiti zraka saborski su zastupnici iskoristili kako bi opet upozorili na problem rafinerije nafte u Bosanskom Brodu koja zagađuje i narušava zdravlje građana Slavonskog Broda ...

Državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike Mario Šiljeg uvjeravao je kako je vlada svjesna problema kvalitete zraka u Slavonskom Brodu…

"Trenutno djelujemo u tri pravca. Prvi je predložena plinofikacija RH prema Rafineriji u Bosanskom Brodu, s tim u vezi mogu naglasiti da je u Ministarstvu zaštite okoliša obavljeno niz preliminarnih sastanaka s tvrtkom Plinacro. S druge strane mogu sa zadovoljstvom reći da su i od strane ruskog vlasnika iz Bosanskog Broda na takav prijedlog došli pozitivni komentari tako da će se i ta strana, siguran sam, uključiti u rješavanje problema", rekao je Šiljeg.“ ( http://vijesti.hrt.hr/377017/sabor-zastupnici-upozoravali-na-zagaenje-u-slavonskom-brodu-pernar-u-znak-prosvjeda-sutio).

Poslije svega prezentiranog, svima je jasno, da u rješavanju ovog za Brođane vrlo gorućeg problema postoji jedno veliko pitanje. To pitanje se, kako je državni tajnik Šiljeg najavio žele rješavati „na međudržavnoj razini, te bi se, … uskoro trebala organizirati zajednička sjednica Vlade RH i Vijeće ministara BiH.“

U suprotnom ostaje Brođanima da odrade već najavljenu tužbu protiv Rafinerije iz susjedne države!

Kako tužbom protiv Rafinerije?

„Dilema, kako učinkovito sankcionirati pravne osobe sa sjedištem u inozemstvu i izručiti kada je u pitanju onečišćenja okoliša“ – piše portal eBrod i nastavlja:

„Spomenuti smo kao primjer, a BiH u svom kaznenom zakonu nema glavu posvećenu kaznenim djelima protiv čovjekove okoline.“ (http://www.ebrod.net/slavonski-brod/clanak/dilema-kako-ucinkovito-sankcionirati-pravne-osobe-sa-sjedistem-u-inozemstvu-i-izruciti--kada-je-u-pitanju-oneciscenja-okolisa--18530.html).

Izgleda, ovaj brodski problem toliko se zakomplicirao, da samo za odmotavanje morat ćemo čekati najmanje pola godine! Ako ne i više!!!