Je li Andrej Plenković uistinu novi vođa ljevice u Hrvatskoj?
Političke stranke, Političari
Objavio: Web
Je li Andrej Plenković uistinu novi vođa ljevice u Hrvatskoj?
I dok lijevi politički spektar u Hrvatskoj ili ima velikih problema s vodstvom i sadržajem (SDP) ili s margina ima krajnje neizvjestan put zainteresirati birače (stranke potpisnice Šibenske deklaracije), dojučerašnji HDZ-ovci optužuju predsjednika stranke Andreja Plenkovića da je upravo on novi vođa ljevice...
Ima li veće uvrede, ili možda kletve, proglasiti čelnog čovjeka HDZ-a vođom ljevice u Hrvatskoj? I, k tome, glavnim začetnikom plana koaliranja sa SDP-om? Upravo je to, prilikom svog izbacivanja iz HDZ-a, poručio dojučerašnji član Predsjedništva stranke i aktualni ličko-senjski župan Darko Milinović. Na taj se način nadovezao na tvrdnje također bivšeg HDZ-ovca Zlatka Hasanbegovića koji se svojim kandidiranjem na listi Brune Esih na zagrebačkim lokalnim izborima 2017. mimo volje stranke de facto sam izbacio iz HDZ-a, u kojem nije proveo ni dvije godine s obzirom na to da je u stranku ušao u svibnju 2015.
Milinović je pak zbog svog dugogodišnjeg staža u HDZ-u proglašen stranačkim veteranom, ali mu ni to nije nimalo pomoglo u zadržavanju stranačke iskaznice te političku karijeru u županiji, a možda i u Hrvatskom saboru, nastavlja kao neovisni političar. Hoće li se eventualno priključiti Hasanbegovićevim Neovisnima za Hrvatsku ili će utemeljiti svojevrsnu ličku inačicu HDSSB-a Branimira Glavaša, zasad nije poznato. Recentni HDZ-ov disident prije će pričekati rasplet budućih događaja u stranci koju čvrsto vodi Andrej Plenković vjerujući, kako je sam naglasio, da će ga nova čelna osoba HDZ-a nakon Plenkovićeva vodstva vratiti u nju, a nju skrenuti s puta prema ljevici.
Lijevi program desnog centra
Na taj način sve više bivših HDZ-ovaca te zasad pritajenih oponenata unutar stranke optužuje Andreja Plenkovića za preuzimanje čelnog mjesta hrvatske ljevice te odmicanje HDZ-a od desnog centra sve više ulijevo. I to u točku u kojoj će koaliranje s ošamućenim SDP-om postati ne samo nužno radi stvaranja koliko-toliko stabilne parlamentarne većine, nego i samorazumljivo. Plenkoviću se u tom smislu proteklih godinu i pol prigovara raskidanje koalicije s evidentno desnim Mostom nezavisnih lista, koaliranje s HNS-om kao lijevim liberalima, energično zagovaranje Istanbulske konvencije te čak politička bliskost s Angelom Merkel, njemačkom kancelarkom koja u europskim okvirima prolazi ono što Plenković prolazi u hrvatskim. A to je da s vodeće pozicije stranke desnog centra zagovara i provodi zapravo lijevi program, konkretno proimigracijsku politiku.
I dok europski sve ksenofobičniji populisti od Viktora Orbana u Mađarskoj preko Mattea Salvinija u Italiji do Marine Le Pen u Francuskoj zazivaju skori politički pad njemačke kancelarke, a time i ujedinjene Europe i njezinih vrijednosti, u Hrvatskoj Andrej Plenković nailazi na sličan otpor, i to uglavnom unutar i oko svoje stranke. Razjedinjena mu i besadržajna oporba ionako ne može ništa. S obzirom na to da, makar po broju parlamentarnih mjesta, najjača oporbena stranka i najjača stranka na lijevom polu političkog spektra, SDP, već mjesecima ne radi ništa drugo nego se bavi sama sobom, i to uzalud, predsjednik HDZ-a u napadima svojih suparnika logično postaje vođom ljevice.
Davor Bernardić nije pravi vođa ni svoje stranke, a kamoli ljevice ili cijele oporbe, dok netko drugi to ili ne može ili ne želi. S obzirom na to da u oporbi HDZ-u i njegovu predsjedniku nitko ne proturječi na dovoljno uvjerljiv način ondje gdje bi se mogao profilirati ideološki, HDZ ponovno postaje pokretom koji s desne strane i dalje nema suvislog pretendenta, a s lijeve iole ozbiljnijeg izazivača što se tiče izborne pobjede. Zato ne čudi to da se uz stranku lijepe sve etikete.
Koliko god pokušavali proglasiti Andreja Plenkovića novim vođom ljevice u Hrvatskoj, bivši HDZ-ovci poput Darka Milinovića i Zlatka Hasanbegovića rade to isključivo kako bi aktualnog premijera udaljili od suradnika, članova stranke i u konačnici od birača. Po čemu je to Plenković ljevičar? Ili pak desničar?
Orbanist, pa merkelovac
Prije je riječ o opreznu političkom birokratu čiji je primarni interes održati vlast u stranci i državi, a čije su političke ideje i potezi – kao uostalom i većini u HDZ-u – prigodni ideološki miks. Tako je od samog utemeljenja stranke. HDZ je konzervativna stranka prema svom odnosu prema tradiciji, naciji, autoritetu i hijerarhiji, ali je također zahvaćao niz vrijednosti karakterističnih za socijalnu demokraciju s mnoštvom socijalnih transfera, zbog čega mu je SDP mogao parirati samo u situacijama teške kompromitacije, personalne, pravne ili ekonomske. Usto, HDZ u svom nazivu ima tipičnu socijalističku vrijednost zajedništva. Kada se danas promatraju stranke i pokreti u Europi koje se naziva populističkima, HDZ je dijelu njih postojani suvremenik, pa i preteča stasao u kontekstu ratnog raspada Jugoslavije i borbe za osamostaljenje i oslobađanje Hrvatske. Stoga stranka može izdržati različite profile predsjednika, među kojima aktualni Andrej Plenković i njegov prethodnik Tomislav Karamarko ne mogu biti različitiji. 'Ljevičar' i 'desničar'. Merkelovac i orbanist.
HDZ je politička marka sama po sebi i zbog toga glavnina HDZ-ovih disidenata nakon neuspjelih političkih izleta izvan HDZ-a sanjari samo o povratku kući. U pozicioniranju u svijesti birača – i vlastitih i suparničkih – HDZ nikad neće biti lijeva stranka i zato izjave o 'novom vođi ljevice' teško mogu zazvučati ozbiljno.
Izbori i 'slobodni radikali'
A što se tiče spremnosti Andreja Plenkovića na moguću koaliciju sa SDP-om u uvjetima u kojima ni SDP-ovci ne mogu koalirati sami sa sobom, treba pričekati sljedeće parlamentarne izbore. Je li u budućnosti moguć njemački scenarij za hrvatsku politiku u kojem dvije najjače, ideološki raznorodne stranke koaliraju radi stvaranja parlamentarne većine i stabilnosti vlasti, ovisit će to o više stvari.
Prva je izborni rezultat i HDZ-a i SDP-a, pri čemu se može dogoditi da SDP prvi put nakon 1990-ih ispadne iz vodećega parlamentarnog dvojca. Druga je broj te snaga svih ostalih parlamentarnih stranaka, a sve više i niza parlamentarnih 'slobodnih radikala' koji mogu utjecati na stvaranje većine. Napokon, ključni će biti i vodeći ljudi stranaka spremnih ili nespremnih na koaliranje.
Ako je u jednom trenutku potkraj 2015. postojala i najmanja mogućnost dogovora HDZ-a Tomislava Karamarka i SDP-a Zorana Milanovića da se s Mostom nezavisnih lista formira vlast, u hrvatskoj je politici u biti sve izgledno. Uostalom, koliko je hrvatskih političara od 1990. naovamo mijenjalo stranke, saveze te javno promicana uvjerenja. Primjerice, Darko Milinović je u zimu 1990. žestoko branio Savez komunista Hrvatske i Ivicu Račana, a danas proziva Andreja Plenkovića za moguće koaliranje sa SDP-om. Možda i njemu smeta Bernardić...
Ne nadam se ničemu, jer ne ovisim o politici. Najljepše i najbitnije stvari u mom životu su daleko izvan doticaja politike, a posebno hrvatske politike.
Stvari su jednostavne. Društvo se kao i sve u prirodi ponaša po principu akcije i reakcije. Stanje pobrojano na gornjem linku pokazuje kako društvo reagira na pretjerano lijevu i liberalnu politiku - bira ekstremnu desnicu.
Zato, zbog svojih sunarodnjaka, držim palce da sve izvan centra ima što manji utjecaj. Plenki i ekipa su trenutno najbliže tomu. Daleko od toga da su dobri ili idealni, ali na žalost, trenutno boljih nema.
Ako misliš da ima, molim reci koji su to!
Pri tome te molim da budeš ozbiljan i nikako ne spominješ neozbiljne budalaše iz UL-a, koji neće prijeći ni prag, kako je lijepo ponudio Zambata u svojoj okladi.
Netko može biti Spartanac, ali mora biti tamo gdje se donose odluke, a to je parlament.
Popac12.09.2018 07:40
Ovo je ne samo himna, nego i ditiramb licemjerju. Govno tjedna, po svetom Feralu
ford12.09.2018 08:24
Nisi naveo ime???
Treba li ponoviti pitanje?
Jagma12.09.2018 07:17
Načuo sam da Slavica babi, zvanom gradonačelnik Broda, sprema vruću jesen. Neka je i desno, samo neka udara babu pravo- u čelo.
ford12.09.2018 07:26
I ja sam za, ako je došla pameti, ako više neće prosipati svoje nebuloze.
Evo, jedan od primjera gdje bih ju podržao je očajno stanje brodskih prometnica i užasna nekvaliteta održavanja istih uz ogromnu potrošnju sredstava građana. To vidi svaki građanin i svakog od njih zasigurno smeta.
Drugo, cijene i kvalitet usluga ili roba pojedinih gradskih tvrtki. Vodovod tu prednjači. No, pitanje koga staviti tamo i što se realno može učiniti nakon desetljeća sranja koje su radili Bambir, Blažević, Ašćić i ostali smušenjaci. Tu će ju podržati opet svi građani. Neće ih biti puno, koji će stati u obranu ove tvrtke.
No, da bi ju bilo tko podržao, njeni prijedlozi moraju se bar prividno činiti suvislima, što do sada nisu.
ford12.09.2018 07:05
Jedino ako se Slavica prebaci na nacionalnu razinu :)
Al i ona je dokazana desničarka :)
Edo Bare12.09.2018 07:15
Postoji ljevica itekako. Termopile je branilo 300 Spartanaca. I zaustvaili su perziju. Ne nadaj se olakoj pobjedi.
ford12.09.2018 07:04
Sudara između njega i krajnje desnice?
Jer na centru i ljevici se nema s kime sudarati.
ford12.09.2018 06:59
Plenki se dobro nosi sa vrlo jakom desnom strujom u HDZ-u i izvan njega.
Centar je tanak, a ljevica devastirana.
Zapalite svijeću za Plenkija, jer može biti puno gore.
Da sadašnjoj opoziciji pokloniš vlast, oni bi odmah pokleknuli pred ekstremnom desnicom.
sex pistol12.09.2018 06:13
Na strašnu žalost osiromašenih i opljačkanih Hrvata, Andrej Plenković može biti tuđinac iz svemira. S obzirom da je prva hadezenjara, može biti tko god i dokle hoće, pa i ljevičar.
Navodno da postoje naočale kroz koje kad se gleda vidi se da su hadezenjare zelene boje.