„Bezrazložno 'alarmiranje' i 'upozoravanje' javnosti“ – objavljena je u subotu ujutro na portalu SBplus informacija (vidi: http://www.sbplus.hr/slavonski_brod/zivot/okolis/bezrazlozno_ alarmiranje_i_upozoravanje_javnosti.aspx#.U1vFxqLEZRo) koju smo i mi u ‘Građanskoj inicijativi – udruzi za zaštitu okoliša i prirode’ očekivali i napokon i dobili iz DHMZ-a.
Zaista nas je iznenadila brza objava te izjave na spomenutom portalu jer mnoge važnije ekološke informacije često nikada ne budu objavljene, pa tako nije bila objavljena ni informacija: da petak na subotu satna koncentracija lebdećih čestica PM 2.5 kontinuirano je 8 sati bila alarmantno visoka i kretala se od 1324 i do 1470 µg/m3!
Inače objava te informacije na nekoliko brodskih portala, kao i slanje mail-ova s tom informacijom je izazvala reakciju g-đe Sonje Vidić, ekspertice iz područja atmosferske fizike i kemije iz DHMZ-a. Ta njena izjava na kraju je ipak mnogo veće iznenađenje za nas jer smo u Građanskoj inicijativi očekivali skroz drugi pristup odgovornih tom gorućem brodskom ekološkom problemu. Ali mora se priznati ovakav pristup smo već nekoliko puta vidjeli i od g-đe Vidić, ali i od drugih odgovornih!!!
Zaista cijela ova izjava, a kasnije ćemo pokušati i neke dijelove te izjave istaknuti, upućuje na to da su za spomenute odgovorne Brođani od početka samo obične kolateralne žrtve cijelog slučaja! Žalosno je u toj situaciji da je g-đa Vidić zaboravila kako se nešto slično dogodilo i prošle godine 30. rujna na 1. listopada. Tada su desetak sati lebdeće čestice PM 2.5 kontinuirano mjerene u alarmantno visokim koncentracijama, a pet-šest sati i oko i iznad 1300 µg/m3.
No, tada su brodski aktivisti uspjeli preći u BiH i fotografirati taj događaj u Rafineriji, a da ni Ministarstvo, pa ni ostale institucije nisu na to reagirali… Evo, što smo javili Brođanima te noći, 30. rujna na 1. listopada prošle godine:
„Ovo je slikao Dalibor Vašarević (vidi u prilogu) prije sat pol u Bos. Brodu!!! A ovo što se sada vidi na portalu Mzoip-a to je i nevjerojatno i alarmantno. Dosada su u Brodu mjerene koncentracije lebdećih čestica PM 2.5 oko 500 µg/m3…
A sada: u 20 00 sati 698, u 21 00 – 1134, u 22 00 – 1240,9 µg/m3, a u 23 00 sata (katastrofalna) 1302 µg/m3!!! Da li se radi o nekakvoj ponovnoj akcidentnoj situaciji u rafineriji ili je samo riječ o nekakvom kvaru na mjernom uređaju(?), ne znamo...
Te informacije smo uputili mjerodavnima i zatražili smo i informaciju od Službe 112, gdje je obećano da će provjeriti situaciju na višim instancama… A kako smo naknadno upoznati, informacije su otišle na sve Inspektorate na državnoj razini!!!“
Samo da sumiramo, još uvijek, dan danas nemamo nikakav odgovor ni iz Ministarstva, ni od Državne inspekcije, DUZS-a, ali ni od DHMZ-a kome pripada mjerna postaja na Jelasu!
Općenito se može zaključiti da Brođani vrlo rijetko imaju bilo kakvu povratnu informacije o događajima vezana za prekosavske zagađivače. Možda da prezentiramo to putem dva najočitija primjera.
Prvi se odnosi na alarmantnu satnu koncentraciju suporovodika mjerenu 14. svibnja prošle godine u jutarnjim satima, u periodu od 6 do 10 sati u Slavonskom Brodu. Tada uostalom između 7 i 8 sati zabilježena je i maksimalna srednja 10 minutna koncentracija od 447 ug/m3! Na sve to je reagiralo i Ministarstvo zaštite okoliša i prirode i kako iz priopćenja iz Ministarstva se saznalo:
„…u ime kopredsjedatelja Radne skupine RH-BiH, pomoćnika ministra prof.dr.sc. Gorana Heffera, upućen dopis Rafineriji Brod sa zahtjevom za hitnim očitovanjem je li u radu Rafinerije došlo do nepredviđenih aktivnosti koje bi mogle biti uzrokom tako naglog povećanja koncentracije suporovodika. Javnost je već upoznata s informacijom da je Rafinerija Brod potvrdila akcident.
Nastavno na naš dopis danas nam je potvrđeno da je zatraženo postupanje ekološke inspekcije nadležnog ministarstva koja bi trebala utvrditi uzrok akcidenta.“
Na kraju, mora se reći da Brođani nikada nisu dobili uvid u provedeni postupak ekološke inspekcije spomenutog ministarstva! Zašto?
Drugi primjer se odnosi na nemogućnost uvida sa strane Brođana u podatke vezane za Termoelektranu Stanari koja se nalazi sjeverozapadno od Doboja, najviše 40-45 km zračne linije od Sl. Broda, a zna se da je vrlo moguće njen negativni utjecaj i na ovako onečišćen brodski zrak.
Budući da je u ‘Građanskoj inicijativi' procijenjeno da sve do tada poduzete aktivnosti nisu rezultirale konkretan uvid (uz ostalog su se obratili i Viskom povjereniku EU u BiH-u), zatražili su (po Zakonu o pravu na pristup informacijama) informaciju iz Kabineta ministra Ministarstva zaštite okoliša i prirode.
Kako piše u odgovoru iz Kabineta ministra: “Ministarstvo zaštite okoliša i prirode nije zaprimilo notifikaciju Bosne i Hercegovine sukladno članku 3. Konvencije o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica (Espoo Konvencija) za zahvat TE Stanari.”
Po svim elementima međunarodne suradnje, Vlada Bosne i Hercegovine bila je dužna osigurati spomenutu notifikaciju. Za usporedbu može se povući paralela između dvije termoelektrane (TE Stanari i TE Slavonski Brod) u dvije susjedne države (BiH i RH) i pristup dvaju ministarstva zaštite okoliša, kao i vlade (BiH i RH).
Iz te usporedbe se vidi, kako su na stranicama Vlade RS objavljeni svi dokumenti vezani za notifikaciju oko zahvata TE Slavonski Brod (zvana Čermakova TE), dok u isto vrijeme zbog određene 'nonšalancije' same Vlade ili Ministarstva zaštite okoliša BiH i/ili RS nije odrađen sličan posao za TE Stanari!
Na žalost, makar je u spomenutom odgovoru piše, da će se “sukladno stavku 7. članka 3. Espoo Konvencije, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode zatražit od nadležnih tijela Bosne i Hercegovine informacije o navedenom zahvatu kako bi se utvrdila potreba prekogranične procjene utjecaja na okoliš”, još smo uvijek bez mogućnosti uvida u podatke o TE Stanari.
A posebno je zabrinjavajuća studija koju je naručio Centar za životnu sredinu iz Banja Luke, po kojoj se u provedenoj analizi tvrdi: „Zagađenje iz termoelektrane u Stanarima koju gradi firma EFT bi moglo dostići nivoe 2-10 puta više nego što to dopuštaju direktive Evropske unije“.
No, da se vratimo dopisu g-đe Vidić, tko također toj izjavi, pored uobičajene njene fraze o roštiljadi, krivo piše i o neugodnim mirisima koje se osjete i „kod niskih vrijednosti koncentracija H2S: 12-15 ug/m3“ jer g-đa Vidić zaboravlja da smo početkom ove godine u dva dana za redom imali enormne visoke i dosada najviše mjerene satne koncentracije sumporovodika (220,2 µg/m3) i sumporov dioksida (746,1 µg/m3) i što je posebno interesantno na dvije različite mjerne postaje, kao i to da su i dalje u brodskom zraku konstantno prisutna onečišćenja.
To onečišćenje nikako nije novo, već je Slavonski Brod tri godine za redom u razdoblju od 2010. do 2012. svrstan u drugu kategoriju kakvoće zraka, a svima je jasno, makar nikako da se objave podaci i za 2013. godinu, brodski zrak i četvrtu (a i petu će biti) zagađen iz emisije prekosavske rafinerije!
Uz sve to brodski liječnici već duže vrijeme upozoravaju na mogući štetni utjecaj onečišćenja (benzena, lebdećih čestica, ozona…) na zdravlje, posebno kroničnih bolesnika, što bi mogli potvrditi rezultati smrtnosti tek za nekoliko godina. No, ne bi se smjeli zaboraviti, da ono što je za odrasle normalna koncentracija, to nije i za djecu i za ostale osjetljive dijelove populacije, kao što su osobe s alergijama i kroničnim bolestima, pa i stariji ljudi, itd..
Žalosno je da g-đa Vidić, kao i ostali odgovornih iz svih spomenutih institucija nikako da uvaže prethodne činjenice. A to, da je tako, vrlo lijepo se isčita iz znakovite rečenice g-đe Vidić:
„Bezrazložno i stalno 'alarmiranje' i 'upozoravanje' javnosti je kontraproduktivno i samo pogoršava, a ne ojačava poziciju hrvatske strane u pregovorima s rafinerijom i političkim autoritetima BIH, ponajprije zato što pokazuje ili neznanje ili tendenciozno i namjerno iskrivljavanje činjenica samih mjerenja. Povrh toga, to tendenciozno i namjerno iskrivljavanje činjenica podmeće se hrvatskoj strani u pregovorima kao namjera i ‘oružje’ za vršenje pritiska na rafineriju u situacijama kada činjenice rezultata mjerenja ne podupiru osnovu za taj pritisak…
Ne smijemo graditi … 'neprijateljske' odnose jer samo kroz partnerstvo s 'drugom stranom' možemo stvoriti uvjete za trajno rješavanje problema utjecaja rafinerije Brod na kvalitetu zraka u Slavonskom Brodu. Čak i u slučaju da se problem emisija iz rafinerije nafte u Brodu podigne na najviše instance međunarodnog rješavanja te uz pretpostavku “pozitivnog rješenja” za Hrvatsku stranu – ne bi došlo do zatvaranja rafinerije nafte jer život i zdravlje ljudi nisu ugroženi. Rafinerija nafte dobila bi prijelazni rok za saniranje problema što bi prolongiralo rješavanje problema najvjerojatnije za 10 godina (uzevši u obzir vrijeme trajanja spora, proces stručnog dokazivanja utjecaja Itd.).“
Na kraju je dovoljno spomenuti kao protuargument g-đi Vidić višegodišnje probleme oko (ne)potpisivanja međugraničnog 'Sporazuma između Vlade RH i Vijeća ministara BiH o suradnji u području zaštite okoliša i održivog razvoja' za što nikako ne mogu nositi nikakvu krivicu ni Brođani, a ni ‘Građanska inicijativa – udruga za zaštitu okoliša i prirode’!!!