Jasno je da je g. Lukić "šef kabineta Ureda za zaštitu okoliša (i turizma) u Federaciji Bosne i Hercegovine"! Bar tako je njegova funkcija nekako definirana u prvoj kolumni kada je počeo svoje komentare pisati o plinofikaciji Rafinerije.
Kako sam u svom reagiranju na te kolumne i napisao, dosada mi je bilo čudno, "zašto čovjek s takvom reputacijom, iskustvom i funkcijom nije se više angažirao na pronalaženju rješenja za smanjenje onečišćenja iz emisije Rafinerije, koja rafinerija je ipak na prostorima Bosne i Hercegovine, za koje prostore neovisno od podjele na Federaciju Bosne i Hercegovine i Republiku Srpske neki bi zakoni, pa tako i iz područja zaštite okoliša, mogli biti identični, ili bar vrlo slični!".
I onda je Tomislav Lukić u svojoj drugoj kolumni iznio neke svoje stavove o plinofikaciji Rafinerije, kao kontraargument stavovima Brođana, pa i sada i Vlade... A ti stavovi su u biti nekakvi 'BH-Gas stavovi', a možda i stavovi same Federacije BH!!! To se lijepo vidi i iz članka kojeg sam dostavio brodskim medijima na uvid uz dopis:
Polako se sve izlazi na vidjelo… Evo prijatelji su nam iz BiH javili da kod njih postoji nekakav spor oko plinofikacije. Ukazano nam je na članak od 05.10.2017.g. iz business-magazine.ba:
„BH-Gas: Snabdjevanje prirodnim gasom Rafinerije Brod?“ . Vidi poveznicu:
http://business-magazine.ba/2017/10/05/bh-gas-snabdjevanje-prirodnim-gasom-rafinerije-brod/
Inače ti su stavovi skoro identični sa stavovima Republike Srpske (sjećamo se izjave još iz 2015.g., pa onda i ove godine; "Dodik: Nećemo plin iz Hrvatske") i u njima se govori protiv dopreme plina u Rafineriju, pa "da se BH-Gas oštro protivi bilo kakvim parcijalnim rješenjima i konekcijama na tačci Brod", neovisno da su stanovnici Broda, tako i na jednoj i drugoj strani Save već 9 godina izloženi velikim zagađenjima iz Rafinerije nafte Brod!
Još ću ponoviti iz teksta mog reagiranja ono što je ipak možda i najvažnije:
„… samo bi naveo da je problem plinofikacije Rafinerije od studenog 2013.g. na stolu Ministarstva zaštite okoliša. U tom razdoblju tri su ministra: M. Zmajlović, S. Dobrović i T. Ćorić to rješenje podržali!“.
A kao još dodatak i ovo, da svi smo u GI od početka bili zagovornici plinofikacije, jer "svima nam je jasno da rijetko koja rentabilna rafinerija u svijetu radi još na (otpadni) mazut. … U Rafineriji se spaljuje godišnje najmanje 100.000 tona a mazuta najlošije kvalitete. Ako to usporedimo s količinom mazuta kojeg su koristile kotlovnice prije 5 – 6 godina u Slavonskom Brodu, ostat ćemo u velikoj dilemi, što nam je plinofikacija brodskih toplana donijela?“.
Posebno je interesantna i ogromna količina stakleničkih plinova koji se stvara izgaranjem 100.000 tona mazuta lošije kvalitete!
Pa nije jasno, kako netko iz Slavonskog Broda, nakon sva ova zagađenja u tih 9 godina ne bi stao na stranu onih koji su za plinofikaciju prekosavske rafinerije! Naročito sada, kada su odškrinuta vrata te plinofikacije!