I opet blagdan!

Ne znam da li se čestitaju Tri kralja, ali većinom se sva ‘crvena slova’ čestitaju. Pa za one koji slave, sve najbolje. Sutra je i Božić po Julijanskom kalendaru. Svima koji slave želim sretan Božić i sve najbolje. Opet će se lijepo jesti, družiti i veseliti. To je ono najljepše!

Inače nam ovaj početak godine prolazi u mijenjanju valute, čuđenju od kuda nam ovoliko siće ( koja to uopće nije!) I kud s njom. Prijateljica mi kaže da mora mijenjati novčanik, iako nije star, dapače, ali treba novi jer euri ne stanu u njega. Da ne pričam da svi vjerojatno imamo premali onaj pretinac za kovanice. Kipi, a papirnatih nigdje. Dok se ne naviknemo. Osobno jedva čekam petnaesti pa da nas prestane sve to zbunjivati. Na što sve smo se navikli, navići ćemo se i na ovo. Kako samo o tome svi pričaju, ja neću više, idemo nan eke druge teme.

Na primjer zima. Sjećate li se da je nekada bilo snijega od studenog, hladno stalno manje-više, pa na feriju uvijek snijeg. Zadnjih godina i ako ga vidimo, to je postalo samo dekorativno padanje snijega koje možete i promašiti ako ne pogledate u parvo vrijeme kroz prozor. To je tako, bit će ga sve rijeđe. Neobično je što ga nema u planinama, doslovno nigdje. Ne samo kod nas, već i ozbiljnim skijalištima u Austriji, Francuskoj i sl. Pričala sam ja prije desetak godina kad je počela priča o Sljemenskoj kraljici da me čudilo što Austrijanci ne daju kredite nikome za turističku namjenu za zimske sportive ispod 1500 m nadmorske visine. Nije me doduše to čudilo, već njihova poslovnost. Ono što je čudilo je da je tada Bandić organizirao Kraljicu. Spram Alpa, Sljeme je brdo. Bude snijega, ali u ovom Novogodišnjem terminu svi znamo da ga skoro nikada nema. Ove godine su pokušavali održati umjetni snijeg, ali izgleda da na ovim temperaturama to jednostavno ne ide. Šteta je jer je to lijep događaj, skijašice vole doći, ali u startu je bilo za očekivati puno problema i da će to biti skupa zabava. Žao mi je truda ljudi koji su na tome danonoćno radili, žao mi je i troškova koji su sigurno ogromni i koji se moraju od nekuda platiti. Nadam se da će oni koji su planirali ovaj vikend doći u Zagreb ipak to i učiniti, pa makar ublažiti te silne rashode.

Kažu da ni neke ptice nisu odletjele na jug, toliko je to nenormalno toplo. Neku večer smo se vraćali oko ponoći kući i čujemo kako ptice cvrkuću. Oko Nove godine. Da nisam osobno čula, ne znam da li bi vjerovala.

Za kraj pitanje, kada vi skidate nakit s jelke? Moja je tako lijepa, zdrava, zelena, da je svi idu dodirnuti da vide da li je prava. Nordijska jela, zelena i predivna. Držat ću je nakićenu dok mi ne dojadi, još nije jer nismo kod kuće baš često pa ne stignem uživati u njoj. Još malo. Mislim da si u današnje vrijeme možemo i trebamo priuštiti tako neke sitnice ma što ‘svijet rekao’.

Neka lampica u ovim dugim noćima!

Još jednom svima sve najbolje!!!!

Smashed potato ili zgnječeni krumpir

 Mogli bi reći moderna verzija pola. Omiljenog ziskog jela. Možda ovo nije svečarski za produženi vikend, ali znam da nekima sad ovo zvuči puno boloje od nekog pečenja i sl. Neki dan sam nakon dužeg vremena kupila krumpire ( ne znam kako vi, mi jedemo u različito vrijeme i krumpir nam je rijetko opcija). Vidim, dosta je sitnih. Nekako mi padne na pamet ovo, kud je nezahtjevno, kud brzo, kud ukusno.

Toliko je jednostavno, ne znam trebam li pisati recept.

SASTOJCI:

1 kg sitnijih krumpira

100-200 g slanine

Sol

Papar

Ulje

Začini po želji

Maslac po želji

PRIPREMA:

Znači skuhate krumpire u ljusci ( znam ljuska! Ako nemate krumpir neki domaći, a možete i njega, u vodu sa sodom bikarbonom. Uzmem četku koju imam za povrće, pa pod mlazom još istrljam i isperem. Što sve pojedemo da ne znamo, tješim se da ovdje pojedem minimalno🙈). Ocijedite da ne povuku vodu. Ja sam dio pravila za ručak, dio za večeru kada je muž došao s posla. Zato je praktično.

Morate nauljiti lim, ne papir, na papiru neće tako lijepo porumeniti. Stavite krumpire s razmakom pa uzmite čašu, bat, manji lončić ili sl čime ćete pritisnuti krumpir. Neka ostane do max 1 cm debljine. Pospite krupnom solju, začinima po želji ( kod mene grčki za krumpiriće). Slaninu možete ali ne morate. Maslac dobro dođe, no nije obavezan, može maslinovo ulje ili ništa. Varijacija je i kobasica, kasnije sir, a može i sam začinjen krumpir ili na pr. na Badnjak s ribom kao prilog.
Pecite u zagrijanoj pećnici na 220c na donjem nivou oko 20 min. Pogledajte da li je dolje dobro rumen. Kada je, gotovo je. Dobr tek!
Jogurt, kiselo vrhnje, domaći kajmak, maslac, sve super ide uz ovaj krumpir.

Vafle s kruškama

U sezoni, a i bez sezone, jako fino i mirisno! Naravno, vafle možete jesti i same i mijenjati voće, kao i jesti sa nečim sasvim drugim, marmeladom ili Nutellom na pr.

SASTOJCI:

1 kg krušaka

štapić vanilije ( izvaditi srž, samo ako volite, nije obavezno)

2 žlice soka od limuna

30+70 g šećera

250  brašna

2 žličice praška za pecivo

na vrh noža soli

150 g maslaca

4 jaja

200 g tekućeg jogurta ili kiselog mlijeka ( može i obično, meni je nekako finije sa jogurtom )

1 žličica ribane kore neprskanog limuna

200 g vrhnja za šlag

malo cimeta po želji

PRIPREMA:

Za kompot ogulite kruške, očistite sredinu pa sijecite na kocke oko 1,5-2 cm. Kuhajte kruške s 50 ml vode, 30 g šećera, srži vanilije ( ako volite) i sokom limuna oko 10 min. Da se ne prekuhaju. Ohladite. Pomiješajte brašno, prašak za pecivo i sol. U drugu posudu stavite maslac sa šećerom ( 70 g), pa miksajte. Jedno po jedno jaje dobro umiješajte. Dodajte koricu limuna, brašno i jogurt naizmjenično. Kratko promiješajte. Pekač vafli zagrijte i premažite maslacem po potrebi. Pecite vafle. Ja sam se poigrala, pa stavljala malo tijesta da budu manje, nepravilne. Naravno, kada mi je dosadilo, pravila sam cijele. Kada su pečene, vadite na rešetku da se ohlade. Umutite šlag, ali ne prečvrst. Stavite žlicu, dvije šlaga, malo kompota od krušaka, pa pospite s malo cimeta. Možete posuti i sa mljevenim anisom ili klinčićima ako ne volite cimet. Također može i bez toga. Kompot isto možete koristiti drugi ili kupovni, a i svježe voće. Dajte mašti na volju.