Najljepši period godine u Brodu
Rim tim tagi dim!
U svibnju je teško odlučiti koje događanje obići, a koje preskočiti. Jer 16. svibnja je dan grada i skoro cijeli mjesec je prepun događanja.
Mjesec je počeo u znaku sporta: utrke, maratoni, kajak i kanu i još se nastavlja kroz mjesec. Kulturna događanja s koncertima, promocijama i kazališnim predstavama i u KKD IBM i centru mladih, svuda. Posebno me raduje koncert Gibonija, na koji ne mogu ići, ali opet mi je drago što dolazi jer on je zbilja poseban. Na koncertima to i pokaže.
Sinoć smo bili na promociji knjige/putopisa našeg sugrađanjina, drago mi je reći i mog prijatelja, Hrvoja Bašića, „Motorima do „Svetog grala“ “. Putovanje na koje je sa prijateljima otišao, a koje je, kao što kaže, svim motoristima izvjestan: „put na hadž“.
To je i uvod za motorijadu, ali imamo i Izložbu cvijeća i još koješta. Naravno to dopune rođendani i druge proslave koje se obilježavaju u ovo doba godine.Znači, rasporedi su puni!
Naravno, ovo je mjesec kada se priroda pokaže u svom najboljem izdanju, sve je zeleno, cvjeta, predivno! Uz to sezona domaćeg voća i povrća doista krene uzlaznom linijom, tako da mislim da svi vole svibanj!
A večeras možda i jedan od važnijih dana u Hrvatskoj ove godine, svi navijamo da Marko- Baby Lasagna pobijedi! Običan i poseban u isto vrijeme. Ali nadasve talentiran i vrijedan. Navijam od srca!
Vraćamo se kuhanju i namirnicama!
Svibanj je vrijeme kada nam stižu: zelena salata, rikula, brokula, kelj, kupus, radič, krastavac, mrkva, krumpir, špinat, blitva, rajčica, paprika, mahune, mladi luk, rotkvica, jagode, trešnja. Ovaj puta:
Mrkva
Mrkva je dvogodišnja korjenasta biljka koja je poznata duže od 1000 godina i potječe iz Europe. Samonikla je biljka, ali poznajemo oko 100 vrsta iste. Najčešće je narančasta, ali ima i žute koje su najčešće u Europi. Postoje crvena, ljubičasta i crna. Može biti veličinom od 2-90 cm.
Poznato je da 'čuva vid', da je dobra kao prevencija karcinomima i moždanom udaru.
Zbog boje znamo da je izvor beta karotena, nakon čega slijede vitamin K, vitamin C, vitamin E, vitamin B1, B2, B3, B6, folna kiselina, fosfor, kalij, mangan i molibden.
Puna je antioksidansa. Prethodnik je vitamina A, beta karoten, opravdano je dobio ime po mrkvi (lat. Carota), jer ona sadrži 407% njegove dnevne preporučene doze. Beta karoten jača imunitet, štiti od infekcija i raka. Redovito konzumiranje beta karotena smanjuje rizik od pojave glaukoma i katarakta, pomaže u očuvanju i poboljšanju vida te smanjuje kratkovidnost - posebice kod djece.
Beta karoten je poželjan u prehrani oboljelih od raka (naročito pluća, želuca, jednjaka, tankog crijeva, grlića maternice i same maternice), jer ga oni, prema istraživanjima, imaju za trećinu manje od normalne razine. Dokazano je da povrće tamnonarančaste boje, posebice mrkva, najučinkovitije štiti kardiovaskularno zdravlje. Zbog obilja vlakana i pektina smanjuje povišeni kolesterol, te podiže razinu dobrog HDL kolesterola.
Zbog vrijednih sastojaka preporučuje se kod slabokrvnosti. Sok od mrkve odličan je za pospješivanje mokrenja, a u kombinaciji s medom preporučljiv je za bolesti grla i jačanje imuniteta. U vanjskoj primjeni mrkva zacjeljuje i ublažava čireve, opekotine, ekceme i rane.
Uglavnom, jedite mrkvu. Naravno, najzdravija je svježa, birajte što tamnije narančastu, dajte djeci da je jedu narezanu na štapiće. Na primjer, štapić od mrkve i gore jagoda!
List je također jestiv, mogu se praviti pesto ili pržiti u dubokom ulju ( pazite šprica).
'Humus' s mrkvom i bijelim grahom
Sastojci
3-5 mladih mrkvi
1 cijeli bijeli luk
2 konzerve bijelog graha ( male)
2-3 žlice tahinija
Oko 1dl maslinovog ulja
Žličica turmeric ( ako nemate može kurkume)
Sol i papar
Sok limuna
Po malo crvene paprike, ljute isto po želji, kumin.
Pesto napravite od lišća mrkve, oraha, maslinovog ulja, 1 režanj češnjaka, sol, papar, parmezan.
Priprema:
Operite mrkve i skinite samo vanjske ljuskice sa češnjaka i korijen ako je ostao. Češnjak gore poravnajte nožem/odsjecite da česma vire. Malo sve namažite maslinovom uljem, češnjak posolite a mrkve uvaljajte u mješavinu paprike i ostalih navedenih začina uz nju. Pecite u pećnici ili Airfry. Kada omekšaju, stavite u blender, češnjak istisnite, bit će kao pasta. Dodajte ostale sastojke osim par zrna graha, miksajte. Ako treba više tekućine, može voda ili ulje. Probajte i začinite još po želji.
Stavite u duboki tanjur.
Ostali grah pržite sa začinima istim ovim gore u malo maslinovog ulja. Stavite preko humusa, dodajte malo pesta i uživajte!!!
Jednostavna torta mrkva
Torta od mrkve nekako ide uz Uskrs, proljeće, ali i u drugim godišnjim dobima ima mrkve, a ova torta se tako brzo sprema. Možete je praviti i u četvrtastom kalupu kao i u obliku kuglofa. Čak i oni koji ne vole mrkvu, ovaj sočni kolač vole.
Jednostavno i brzo.
Sastojci:
300 g mrkve
4 jaja
malo soli
200 g šećera
korica jednog nešpricanog limuna
250 g mljevenih badema
2 pune žlice škrobnog brašna
pola žličice praška za pecivo
maslac za kaup
šećer u prahu
Za ukras malo ticino mase ili marcipana
boje za namirnice ili
gotovi ukrasi
Priprema:
Ogulite mrkvu i fino naribajte. Odvojite žumanjke i bjelanjke. Žumanjke miješajte mikserom sa šećerom , kad je gusta bijela masa dodajte koricu limuna. Bademe pomiješajte sa škrobom i praškom za pecivo. Umutite bjelanjke u čvrsti snijeg. U smjesu sa žumanjcima dodajte trećinu bjelanjaka, zatim brašno i mrkvu i ostatak bjelanjaka. Izjednačite pažljivo sa lopaticom. Ja sam pekla u kalupu promjera 26 cm, ali je bolje ako imate 20-22 cm, tada je malo viša torta. Pecite u zagrijanoj pećnici na 180°c oko 4 min, ako počne tamniti, pokrijte alu folijom nakon pola sata. Pečeni biskvit izvadite na rešetku da se ohladi, pospite šećerom u prahu i ukrasite napravljenim mrkvama, po želji. Služite uz tučeno slatko vrhnje.