Evo nama ljeta

Htjeli mi ili ne, bili spremni ili ne, ljeto stiže ( već!). Uz to stižu i drage nam namirnice koje volimo i zbog sezonalnosti, a i zato što ih imamo domaćih pa su kud i kamo ukusnije od kupljenih u centrima.

Prije glavne teme da vas ipak malo razočaram, nismo još prebacili recepte, pa još neću praviti premijeru. Želim da bude većina prenijeta i da se ima što pregledati. Ovako, sa samo malo recepata, ne bih da ljudi budu razočarani. Tako da...uskoro.  Odmah ćete primjetiti!

Danas ćemo o najmirisnijoj namirnici ovog dijela godine, marelici. Kajsiji, kako želite. Jer svi kolači i pekmezi su od marelice, ali rakija je od kajsije 😊

Marelica je jedno od najpopularnijih i najrasprostranjenijih koštunjavih voćki na svijetu. Pretpostavlja se da potječe iz Kine, ali to nije nikada 100% utvrđeno. Brašunasta mirisna voćka, neodoljive boje i mirisa, većini je jedna od dražih. Zanimljivo je da je neki najviše vole zelenu, neki na pola zrelu, neki potpuno zrelu. Kad smo kod toga, neki dan sam napravila galettu s marelicama. Čvrstim, jako ukusnim, ali kada su se ispekle, pokazalo se da je ipak kiselina koja je ostala jer nisu posve zrele, ostala prejaka i kolač je bio jako kisel. Naravno, kugla kremaste vanilije riješi sve probleme, ali kod takvih stvari mora se znati i s time računati. Samo doista mekane, posve zrele za termičku obradu.

Marelica sadrži puno vitamina C, a par komada vas obezbjede s dovoljno vitamina A za cijeli dan. Uz  to ima i i vitamini K, B1, B2, B3, B6, E te minerali kalij, kalcij, bakar, željezo, magnezij, mangan, fosfor i cink. Marelice obiluju i karotenoidima koje imaju izuzetna antioksidantna svojstva. Likopen, sastojak koji sadrže u velikoj količini, a poznato je da sve voće i povrće ovih narančastih nijansi ga sadrže, čuva vašu kožu i priprema je za sunce kao i štiti od štetnog sunčevog zračenja i čuva od karcinoma.

Sušene marelice imaju korisna vlakna koja štite od lošeg koresterola i masnoća u krvi. Koštica, tj, njem sadržaj, od davnina se koristi kao lijek, a zna se da spriječava i liječi od nekih karcinoma i drugih bolesti. Znači, marelica čuva srce, smanjuje kolesterol, štiti kožu, blagodat je za probavu, čuva vid, čuva trudnoću, saveznik je kod mršavljenja itd. Koristi se i u slanoj kuhinji, manje kod nas, ali poznato Marokansko jelo Tajine se pravi baš s marelicama. Kod nas je uobičajeno da se s njom prave kolači, knedle, ali najčešće je u marmeladama i pekmezima, kompotu i gustim sokovima. Ima jako puno pektina, pa je jako zahvalna za takvu obradu. Kako god konzumirali, uživajte u tom neodoljivom okusu.

Zapečeni njoki sa špinatom

Jednostavno i ukusno, a nadasve povoljno, čak i kada ne gledate da prođete najjeftinije.

Jednostavno.

SASTOJCI

1 kg njoka 

( ako imate pire krumpir od jučer, ili napravite više, ili ćete kuhati krumpire za njoke ( ako kuhate, dodajte kod pasiranja 1 žlicu maslaca) dodajte 2 jaja u 500,600 g krumpira, malo soli i oko 200 g brašna. Umijesite da se ne lijepi previše za ruke. Pravite njoke i kuhajte u slanoj ključaloj vodi. Čim isplivaju kupite ih ili ocijedite, da ne smekšaju previše jer će se još peći u umaku.)

Za bešamel:

250 ml mlijeka

1 žlica brašna

1 žlica maslaca

malo muškatnog oraščića

začin

papar

Umak:

200- 400 g špinata u listu ( količinu odredite po tome koliko volite špinat)

malo ulja

100-150 g ribanog sira

sol

papar

PRIPREMA

Za špinat ugrijte ulje i listove špinata pustite da uvenu, one zamrznute pustite , uz miješanje, da voda ispari. Začinite i stavite sa strane. Za bešamel, otopite maslac, propržite brašno na njemu i kada malo dobije boju, prelijte vrućim mlijekom ( bolje je iako možete i hladnim, ali se nekima desi da se pojave grudvice) i miješajte žicom. Začinite začinima. 

Kuhane njoke stavite u vatrostalnu zdjelu, dodajte špinat, prelijte bešamelom i promiješajte. Pospite sirom i zapecite dok sir ne dobije lijepu boju. ( oko 20 min na 200°c.)

Gallete sa marelicama

Ukusni kolač koji možete raditi sa svim vrstama voća, ali i slane. Nema nauke, samo dobro prhko tijesto i čas posla.

SASTOJCI

300 g brašna
150 g maslaca
80 g šećera
Na vrh noža soli i praska za pecivo
Po želji aroma vanilije ili limunska korica
Po potrebi malo hladne vode za tijesto.
Dodatno
500 g ili marelica
Listići badema
Žumanjak
Malo šećera

PRIPREMA


Za prhko tijesto pomiješajte brašnaste sastojke, dodajte maslac i prstima ga utrljajte u brašno. Na kraju povežite s jajetom i po potrebi malo hladne vode. Brzo bez dugog miješanja i grijanja tijesta rukama. Zamotajte u foliju i u hladnjak. Marelice operite i prepolovite.
Razvaljajte prhko tijesto u veći krug. Poslite mrvicama ili mrvicama i sjeckanim orasima. Na to složite marelice. Po potrebi pošećerite. Strane podignite i prebacite kao na slici. Rub premažite umućenim žumanjkom ili jajetom, pospite šećerom ( lijepo se zapeče i nije previše, ne brinite) i po želji pospite listićima badema.
Pecite u zagrijanoj pećnici na 180 c oko 40 min. Mora lijepo porumeniti i probajte čačkalicom.
Uz toplo dodajte sladoled od vanilije, uz hladnu tučenog vrhnje po želji.