Napokon proljeće
Najljepša magnolija je procvala, a cvjetaju jednako raskošno i druge, kao i ostale proljetnice koje nam nagovještaju brzi dolazak toplijeg vremena. Iako nam ne treba ništa toplije od ovih dana, jer je neobično odmah se skinuti u kratki rukav, a moglo bi se. No za vikend najavljuju malo promjene i realnije temperature. Neka nam potraju ove proljetnice i da voćke polako odrade cvjetanje, jer će nam trebati sve što ćemo moći ubrati u svom ili vrtu prijatelja. Zato neka ne bude mraza, a pčelice neka polako rade svoj posao.
Čitam ovih dana kako smo (vjerujem zbog Schengena) postali zanimljiviji stranim ulagačima i kupuju ili otvaraju firme. Obećava to nova radna mjesta, nadam se da će biti dovoljno zainteresiranih i da će plaće biti dobre. Ove IT, vjerujem da hoće, to je deficitarno pa se jako dobro plaća. Za ostale ćemo vidjeti.
Ne znam da li ste vidjeli da smo, kako kažu, na prekretnici čovječanstva. ChatGPT (umjetna inteligencija) novo je dostignuće računalnih tvrtki koje 'sve zna'. Što može biti jako dobro, ali izaziva onaj strah koji nam je iz iskustva realan i opravdan. Ne postoji ništa što nije izmišljeno za dobrobit čovječanstva, a što nije zlorabljeno. U filmovima imamo priliku vidjeti i kako se umjetna inteligencija zlorabi, doduše uvijek se nađe neki superhero koji spasi stvar u zadnji čas, no u zbilji uvijek kasne.
Veliki benifit ovakvog izuma je što se neka važna saznanja u medicini, biologiji i fizici mogu ubrzati i što je već upotrebljeno za saznanja o proteinima koja su jedna od najvažnijih, a koji se već dugo izučavaju (no to je očito spor i složen proces (bio)) za zdravlje i život čovjeka. Kažu da je najveći problem što je to u vlasništvu firmi, firme zanima profit i često ništa drugo. Zemlje mogu zabraniti neke uporabe i prodaje, no kao što znamo, firme sele bez većih problema u druge zemlje. Još kad su veliki novci u pitanju, bit će uvijek zainteresiranih. Ono što bi me prije tješilo, to je da za svaki izum ili novitet treba vrijeme. Svjedoci smo da to više nije ni približno tako. Sada se sve koristi odmah, posebno kada je to dio računalnih sistema i Interneta.
Da li ćemo jednog dana čekati da netko isključi gumb i da krenemo ispočetka, ne znam, ali brzina kojom se sve mijenja je sigurno deset ili sto puta brža nego prije cca 20 god. Kada smo čekali 2000. nismo mogli ni zamisliti ovako nešto. Da više ne pišemo razglednice, da imamo internet svuda i uvijek, da nam ne treba fax ( a moj tata je nekada u YU dok smo bile mlade, mami onako sa divljenjem pričao kako netko tamo nazove i stisne gumb i kod njega dođe papir odmah. I obrnuto. ), da će samo kratko poštama biti problem nestanka pisama i čestitki, ali da će internet trgovina otvoriti ne samo ogroman promet pošti već i drugim dostavljačima i t d. Naravno neka druga ranija otkrića, nuklearne energije na pr. donijelo je ogrome benifite, ali i muku za čovječanstvo, no ovim novim otkrićima i naprecima smo usko povezani, s njima se svakodnevno bavimo i dio su života koji nam i olakšavaju i donekle kompliciraju jer sve možemo. Odmah.
Ja se još naivno nadam da ćemo i dalje jesti hranu na koju smo naučili ( pa i prilagodit ćemo se dijelom), da ćemo barem u tome uživati kao što se uvijek uživalo makar blagdanima ako ne češće. Uskrs se bliži pa evo nešto kao ideja za svečani stol.
Posne košarice
Ove košarice su hit! Nije ih teško napraviti ako imate plastični rezač. Sada ih doista ima svuda za kupiti, a izvrsno su pomagalo kod svih prhkih pita. S njim napravite mrežu za čas, a bolje ne može izgledati! Košarice su za uskršnji doručak kao točka na i. Možete praviti manje ili veće, po želji. U njima poslužite salatu (ako su manje, pa se pojedu sa salatom), neke kekse, par bojanih jaja, napravite domaće, zdrave grickalice pa njih servirajte, povrće kao dodatak trpezi i neki umak sa strane… Bezbroj je mogućnosti!
SASTOJCI
250 g brašna
60 g maslaca
do 100 ml jako hladne vode
sol
PRIPREMA
Od svih sastojaka napravite prhko tijesto. Vode dodajte po potrebi. Neka u hladnjaku odleži minimalno pola sata. Na pobrašnjenoj radnoj površini razvaljajte četiri kruga. Ako imate rešetkasti rezač, koristite taj jer s njim ide najlakše. Ako nemate, režite tanke trakice. Kalup po želji premažite maslacem i pospite brašnom. Stavite tijesto pa pecite u ranije zagrijanoj pećnici oko 12-15 min na 180°C.
Torta od mrkve s kremom
Ova torta nema koga nije očarala! Nitko ne vjeruje da je torta od mrkve tako dobra! A kako neće biti?! Mrkva daje sočnost, orasi nešto pod zub i dio arome, a ova predivna svilenkasta krema to sve spaja u savršenstvo. O kalorijama nećemo jer se uvijek mogu rezati tanke šnite torte. Što nam više treba?!
SASTOJCI
Biskvit
250 g brašna
1 prašak za pecivo
250 g šećera
2 žličice cimeta
300 ml ulja
4 jaja
100 g sjeckanih oraha
500 g naribane mrkve
Krema
250 g maslaca sobne temperature
500 g krem sira (Abc, Philadelphia…)
400 g punomasnog kiselog vrhnja
1 žličica ekstrakta od vanilije
220 g šećera u prahu
1 manja naranča
PRIPREMA
Brašno pomiješajte s praškom za pecivo, dodajte šećer i cimet pa sve izmiješajte. Uključite mikser pa ulijte ulje i jedno po jedno jaje. Dodajte naribanu mrkvu i sjeckane orahe te kratko sjedinite smjesu koristeći najmanju brzinu miksera. Na okrugli kalup (moj je 26 cm) postavite masni papir i ulijte trećinu smjese. Stavite peći u zgrijanu pećnicu na 160 stupnjeva 45 minuta. Tako ponovite pečenje još dva puta, dobit ćete tri jednaka biskvita (možete dva peći zajedno s uključenim ventilatorom za više nivoa pečenja). Biskvite ostavite da se ohlade.
Krema
Maslac sobne temperature pomiješajte s krem sirom. Dodajte kiselo vrhnje, šećer u prahu, ekstrakt vanilije, sok od naranče i ribanu koricu naranče, pa zatim sve dobro sjedinite. Premažite kore jednu po jednu, a ostatkom kreme premažite cijelu tortu. Površinu možete ukrasiti po želji. Poravnajte kremu pa ukrasite ili, kao na slici, naribajte bijelu čokoladu, napravite mrkve od fondana i ukrasite šarenim jajima. Naravno, za druge prilike drugačije ukrasite. Ostavite tortu da prenoći u frižideru.