Bob

Mahunarka koja u kopnenoj Hrvatskoj i Slavoniji posebno, nije tako raširena, ali je jako ukusna pa malo da i o njoj prozborimo.

Prvo mala digresija, nije da ne pratim vaše komentare, kao ni da ne želim odgovoriti, ali meni vrijeme tako leti, dan mi je prekratak i jednostavno ne stižem. Možda to zvuči kao izlika ili da se ne znam organizirati (možda bih i sama to pomislila), ali vjerujte da radim po 12-13 sati dnevno svaki dan pa ono malo vremena što imam (moram neke stvari na društvenim mrežama odraditi) i malo vremena odvojiti za obitelj i prijatelje. Radim na tome da recepte opet stavim na platformu poput moje kuharice, u novom ruhu. Također, radim i darivanja (na društvenim mrežama možete učestvovati, Moj gastro, to znate) i aktivna sam u nekim humanitarnim akcijama, ali to mislim da ne treba biti nešto što se treba objavljivati.

Da me pozovu na događanja humanitarnog ili zabavnog karaktera u gradu, rado bih se odazvala. Sama da organiziram nešto takvo, teško da mogu, jer je to prezahtjevno i tehnički složeno. Da ne pričamo o vremenu koje je za tako nešto potrebno. Evo, nadam se da sam vam odgovorila bar na dio onoga što vas je zanimalo, a sad da se vratimo bobu.

Bob je u stvari grah, fava grah koji je izuzetno bogat nutritivno i jako ukusan. Slatkast je i drugačiji od klasičnog graha na koji smo navikli. No široku popularnost nije stekao vjerojatno zbog opne koju ima i koja se relativno sporo guli. Izvađen iz mahune najbolje je staviti pola minute u kipuću vodu, šokirati u hladnoj vodi i onda se lako guli. Zatim kratko kuhate kao grašak. Može se kuhati i sa tom ovojnicom, ali je ukusniji bez nje. No ako je mlad, možete kuhati sa ovojnicom, pola ga poslije oguliti, pola ostaviti jer ovojnica bude mekana, a i ona sadrži vlakna.

Bob ima veliku energetsku vrijdnost, 77cKal na 100 g, većinom ugljikohidrate koji su dobri za naše tijelo, sadrži puno proteina i nema ni masnoće ni kolesterol. Kako je pun vlakana, a ima i dosta željeza, magnezija, mangana, fosfora i tijamina, sigurno je jako dobar za nas. 

Bob možete kupiti svjež, sušeni i zamrznuti. Svjež je najbolje potrošiti što prije, a možete ga dodati salatama, kao dodatak tjesteninama i njokima, a jako voli rukolu i šparoge.

Ovako ga ja volim:

Bob s poširanim jajetom

SASTOJCI:

500 g boba (  u mahuni dio ali samo ako je jako mlad)
300 g krumpira
2 mrkve
manja glavica crvenog luka
4 jaja
sol i papar
maslinovo ulje

PRIPREMA

Bob očistite pa kuhajte al dente. Krumpir ogulite, režite na kockice i kuhajte. Mrkvu rakođer. Sve spojite i posolite, dodajte sjeckani luk ( nije obavezno ako vam smeta), pospite maslinovim uljem. Poširajte jaja:
 Stavite kuhati vodu s malo soli i žlicom octa. Kada prokuha, malo kuhačom promiješajte u krug da napravite vir. Razbijte jaje u manju zdjelicu, ( savjetuju da se stavi u cjediljku da oteče tekućina bjelanjka, nije obavezno, mislim da se jednako dobro kuha)  pa spustite jaje odjednom u sredinu.

 Kuhajte oko 2 minute da žumanjak ostane tekući. Poširano jaje izvadite mrežastom žlicom.

Izvadite povrće pa gore dodajte jaje. Uživajte u proljetnom jelu.

Takosi s jagodama

Jednostavna I brza slastica koju je prelagano napraviti!

SASTOJCI:

4 tortilje
čokoladni namaz poput Nutelle
jagode ( može I nešto drugo po želji)
marchmallow
po želji šlag, sladoled, sjeckani lješnjak ili sl

PRIPREMA

Tortilje namažete sa namazom. Voće režete tanko I stavite na srednji dio tortilje po dužini, marchmallow po želji,  sa strane ostavite ‘čisto’. Preklopite lijevu I desnu stranu, pa savijete tortilju po dužini. Papir za pečenje režete da napravite malu vrćicu za tortilju. Omotate je. Stavite u toster malo jače zagrijan nego za tost. Kada ga izbaci, pažljivo izvadite I servitajte same ili sa šlagom ili sladoledom.

Desert doslovno za par minuta!