Poražavajuća statistika

Kod nas bi čovjek rekao da nam zdravlje ni ne treba, jer naiđeš na idiote i oni te spakiraju u bolnicu za čas. Ili gore, ali o tome nećemo. Onda se pitamo gdje živimo?! Prije se uvijek mislilo da ih netko ‘izazvao’, kao što je često uvriježeno mišljenje da žene ‘izazivaju’ odjećom ili ponašanjem pa ih muškarci siluju. Netočno! Siluju siledžije! Normalan muškarac želi da ga žena želi, da je trijezna, raspoložena, svjesna  ili?! Napadaju i udaraju druge ljude oni kojima kao nešto smeta, u biti siledžije druge vrste, a možda i iste. Obično imaju nekoga ‘iza sebe’, tj. odrasli su u klimi :”Znaš li ti tko sam ja?!”
To pitanje bi trebalo zakonom zabraniti i dati kaznu od bar 1000$ pa neka pitaju. No tko će ih kazniti kad oni ‘imaju’ ove što kažnjavaju.

Napasti tako HGSS, ljude koji pomažu, kao i bilo koga, doslovno bilo koga, je strašno. Pustiti iz pritvora je još gore! Barem par dana ‘hlađenja’ pa i mjesec dana, da poslije razmisle da li će drugi puta nekoga poprijeko pogledati. Kada će roditelji shvatiti da moraju djecu odgajati i vlastitim primjerom pokazati da poštuju druge? Jasno mi je da pokondirene tikve nije lako spustiti na zemlju, posebno kad je tu nedostatak obrazovanja, u kojem nam fali učenje o empatiji, ravnopravnosti, brizi i sl.

Mi smo imali nastavnicu matematike koja nam nije bila razrednica, ali koja je znala često cijeli sat posvetiti nama, uvidjevši neki problem u odnosima ili nečiji osobni. Pričala bi i učila nas kako se nositi u takvim situacijama. Znala je da možda netko ne smije ili neće roditeljima reći što ga muči, a isto tako da nikome od nas nije na odmet poslušati savjet. Nije bilo ni prozivke ni podmjeha ni ekitekiranja. Matematika se može nadoknaditi, ljudskost ne.  Ne da nam je nedostajalo ni matematike. Sve je stizala.

Kada riješimo ove strahote u kojima živimo, možda se popravi i statistika po kojoj smo: najdeblji u Europi, drugi po smrtnosti od raka, a peti po pušačima. Ne zna se što je gore, a u stvari sve povezano. Ne ide se dovoljno na preventivne preglede, što je užasno važno kod raka dojke, debelog crijeva ( pozivi i preventive se radi I od kuće), prostate. Kažu da ruralne sredine prednjače, kao i prag obrazovanja. Opet. Rak pluća je prvi, a tome ne pomaže što se puši i previše jede, znači ne vježba i ne kreće se dovoljno.

Nisam znala da smo baš toliko zaglibili, a sa ovim poskupljenjima neće biti bolje. Jer tjestenine, domaće pite, buhtle, lepinje i sl su najjeftinije, uskoro će kao i u svijetu, fastfood i polugotova hrana biti skoro jeftinija od domaće spremljene od svježih namirnica. Pa još da računamo kvalitetnih, bio ili ekoloških, onda cijena još raste. Ne mogu svi uzgojiti svoju.  Sa debljinom nakon nekog vremena ode zdravlje. Krene sa tlakom, kolesterolom, zglobovima, itd. Ne govorimo o par kg više, već o pravoj pretilosti.

Kako tome doskočiti, teško je reći. Ja sam za sebe našla način. Vježbam redovno i puno radim pa i krećem se dosta, u biti po cijeli dan. Ne pušim i popijem poneku čašu vina tjedno. Volim kuhati, kao što znate i volim jesti. Zakon spojenih posuda.

Mene je spasila jedna aplikacija, besplatna koju koristim. Ne znam smijem li je napisati pa neću, ali ako budete htjeli napisat ću vam na upit. Ona broji kalorije. Kalorije su broj, kao i vaša visina i težina i godine. Aplikacija traži te osnovne podatke kao i vaš cilj koji sami odredite, pita da li radite fizički altivan ili pasivan posao i da li vježbate I što. Pita koliko želite smršati i kroz koje vrijeme. Ne dozvoljava unos ispod 1000kc dnevno, tj. opomene da to nije dobro, što znači da ima i neku vrstu granice da nema izgladnjivanja. Kada to popunite, ona odredi koliko kalorija dnevno smijete unijeti da bi postigli željeni cilj. Unos ide lako i ne oduzima puno vremena. Uostalom ako je to problem, onda niste ni odlučili nešto poduzeti. Moja prijateljica je za dva mjeseca smršala 12 kg. Ja si dozvolim variranje do dva, tri kg gore pa aplikacija opet radi.

Unosite što jedete I pijete. Aplikacija je jednostavna, u biti je na engleskom, ali hranu možete na Hrvatskom unositi ima skoro baš sve. Imaju i jela na pr. punjene paprika, dolje birate između domaćih, neke druge, pa bude i sa krumpirom, po težini 100 g ili nekada porcija i navedena gramaža. Tako imate i kruh, puno vrsta, kavu, mlijeko, druga jela, kolače, sve. Prvih par dana izvažite što jedete, poslije ćete znati otprilike. Ja na pr. ne pišem da vježbam, pa računam ako nekada malo i pogriješim gramažu, to nije veliki problem. Nije ni bio jer uvijek skinem tih par kilograma prije roka koji sam si zadala.

Evo, možda nekoga i to zanima, u zdravom tijelu zdrav duh, pa da si pomognemo ako možemo. Mene ovdje vodi to što nema izuzimanja ni jedne namirnice ili hrane. Samo kad vidim koliko neka jela imaju kalorija razmislim hoću li to pojesti ili samo pola ili ću za dugi obrok onda samo salatu i sl. Kombiniram. Brojevi su jednostavna stvar, ne može im se pobjeći.

Želim vam lijep vikend uz lagane i fine zimske recepte.

Kupus pečen u pećnici

Nevjerojatno zvuči, zar ne, ali je fantastično! Inače, baš nisam ljubitelj slatkog kupusa. Nikako osim kao salate. Ovo je tako dobro, mogla bih jesti svaki dan. Kupus je niskokaloričan, može i mladi, dapače. Uz to nije skup, može stajati pa je savršena namirnica ovih dana.

SASTOJCI:

1 glavica kupusa
3 režnja češnjaka
kurkuma zbog boje i zdravlja, možete i čili ako volite ljuto
sol
papar
začini po želji, suhi ako volite
za dip ( obavezno ga napravite ):
150 g grčkog jogurta
3 režnja češnjaka
100 ml tekućeg jogurta ( može i grčki, kremastije je ali i kaloričnije)
1 žličica senfa ( što bolji, bolji je i dip)
sol, papar
sjeckani vlasac ili mladi luk

PRIPREMA:

Kupus nasijecite na kriške debljine cca 2-3 cm. Na velikom limu obloženom papirom, gusto ih složite. Pospite mješavinom začina i sjeckanim češnjakom. Prelijte s malo maslinovog ulja pa pecite 15 min na cca 180°c u zagrijanoj pećnici. Izvadite i okrenite, pa i sa ove strane malo začinite. Pecite koš 15 min. Neki listovi će potamniti, budu skoro crni. Ako želite da ne potamne previše, ili da se kupus smekša, kod okretanja pokrijte papirom pa pred kraj ga podignite da uhvati boju. U međuvremenu za dip pomiješajte sve sastojke s time da češnjak protisnete kroz presu da je što sitniji. Količina češnjaka je po izboru, ali sada ga je dobro jesti, ne hodamo puno pa neće nikome ni smetati. Servirajte zajedno kao prilog ili glavno jelo. Uz kupus pojedite šnitu punozrnatog kruha, zasitit će vas.

Grčki jogurt s kavom, karameliziranim lješnjacima i kruškama

Jednostavno.

Nešto jako lagano, s vrlo malo šećera i ukusno. Poslije težih obroka idealan desert koji neće biti nešto što će ' teško pasti '. Probajte, jednostavno je

SASTOJCI:

100 ml javorovog sirupa ( može pola pola s medom)
2 žlice ness kave
40 g prženih lješnjaka
50 g šećera
1 kruška
30 g maslaca
800 g grčkog jogurta ( potražite baš grčki, ima ga i ne tako skupog, a sasvim je dugačiji i kremastiji od svakog drugog)
100 ml vrhnja za šlag bez šećera ( pravog, ne biljnog)

PRIPREMA:

U maloj tavici istopite šećer u karamel. Sa strane stavite papir za pečenje. U karamel dodajte sjeckane, prije prepržene lješnjake, pomiješajte pa stavnite na pair i malo razvucite da je tanje. Ohladite i izlomite ili malo preko drugog papira tucite batom. Stavite prokuhati javorov sirup ili pomiješan s medom. Ugrijte vrlo malo vode, 0,3 cl, pa u njoj otopite kavu. Pomiješajte sa sirupom. Ohladite. Za kremu, umutite šlag, polako ga pomiješajte s grčkim jogurtom, dodajte pola sirupa s kavom ( hladnog) i umiješajte žicom. Krušku izrežite na 8 komada i pecite na zagrijanom maslacu s obje strane dok ne potamni. Za serviranje možete odlučiti želite li s toplim ili hladnim kruškama, u obje varijante je izvrsno. Sve možete pripremiti ranije, pa aranžirati tik prije serviranja. Stavite kremu, kruške, pospete s malo sirupa i pospete lješnjacima. Probajte, savršeno je!