Sretan produženi vikend
Svima koji slave 😊
Naravno, onima koji mogu, ali većini koja ne spaja, opet je ljepše i brže prođe tjedan kada je neki blagdan. Tu moramo izuzeti one koji, htjeli ili ne, rade i ne mijenja im se puno ni na računu zbog blagdana. Baš neki dan smo komentirali kako se sve promijenilo, počevši opet od odgoja, ali i onih koji indirektno odgajaju generacije, medija. Pa tako na TV predstavnica sindikata ili sl. Kaže: „Tete na blagajnama!“! Kada to potrošačima uđe u uho, onda oni kažu teta.
Kakva vam je teta žena koja radi svoj posao u dućanu?! Nedavno sam nešto o tome komentirala, bake i sl. u ordinacijama i bolnici. Gdje je opća kultura? Zašto ne kaže čike i tete?! Hoće li možda reći striček mesar?
Djelatnici/ce bilo gdje su gospodin ili gospođa, iznimno kada je jako mlada osoba možda reći gospođica iako je službeno uvijek gospođa. Klijent, kupac, pacijent, također. Svi su VI, osim ako se ne poznajte i dobri ste. Razlika u godinama je nevažna. Znam kažu: Pa može mi biti dijete!“, ali vi bi voljeli da vaše dijete na poslu poštuju i tako se prema njemu ophode. Oslovavajući s vi, jer je to netko tko radi svoj posao i pruža uslugu. Tako da smo baš zaključili da se osobu može dobro 'pročitati' kada vidite kako se ophode s konobarima/cama i trgovcima. Točno znaš koliko je sati.
Ali, idemo mi na lijepe i ukusne plodove kasnog proljeća.
Vrijeme je kraljicu mahunu.
Mahuna je jedna od onih povrtnica koja se ili voli ili ili ne može ni namirisati. Ne znam da li ima nekoga da mu je svejedno. Ja sam od onih koji ih zbilja vole, a moj sin bi radije bio danima gladan nego jeo mahune!
Mahune su mahunarke, porijeklom iz Južne Amerike koje su uzgajali Inke i Maje još prije 7000 god. Španjolci ih sa svojih pohoda donose u Europu gdje su se raširile još davno u srednjem vijeku. Poznato ih je preko 150 vrsta. Mi ih poznajemo kao žute, zelene, šarene, plosnate, okrugle i sl. Prije nekog vremena radila sam i one špageti mahune, koje su duge preko 50 cm, tanke, okrugle zelene. Doista ih je puno. Mahune su u stvari zeleni grah, koji se jede sa mladom opnom, mahunom. Tako se mnogima zamjere mahune jer kad su starije, nit, lika, koja drži mahunu na okupu postane tvrda i nejestiva, nekada i cijela mahuna i onda pokvari doživljaj cijelog obroka. Zato kada kupujete mahune, slobodno koju veću prepolovite rukama, mora pucati, ne smije biti žilava i na jednom dijelu uz rub ostavljati konac/ liku. Ako se trgovac buni, onda su ili stare ili idu slabo... Normalno, ako ste kupac nećete baš svuda lomiti tek onako. Kupit ćete te slomljene. Tako da ne bi trebalo biti problema.
Mahune sadrže jako puno vlakana, a jedna porcija sadrži dovoljno proteina za dnevne potrebe. Sadrže zanemariv broj kalorija i masti i ne sadrže kolesterol. Pune su vitamina K kao i veliku količinu mangana, vitamina C, folata i vitamina B2. Sadrže i puno silicija koji čuva naše kosti i vezivno tkivo. Pregršt vitamina i minerala još ima, ali ovi su najzastupljeniji.
Mahune snižavaju kolesterol, reguliraju šećer u krvi, poboljšavaju probavu, jačaju kosti, neutraliziraju slobodne radikale, pozitivno utječu na plodnost. Zato kada netko kaže ( posebno sinovi!) da ne vole mahune, spomenite proteine!
Jedite puno mahuna, ako su skupe, postoji opcija da ih posadite sami kao i grašak koji lako i brzo rastu!
Varivo s mahunama
Najobičnije varivo za koje treba malo vremena u pripremi a kad se kuha skoro ste sve vrijeme slobodni.
Jednostavno.
1 kg junetine za gulaš ( od plećke )
1 velika glavica crvenog luka
2 režnja češnjaka
ulje
crvena mljevena paprika
začin za juhe
papar
lovorov list
2 mrkve
celera i peršinovog korijena
400 g krumpira
1 kg mahuna ( svježih, smrznutih ili iz doze, tada onu veliku od 840 g )
Po želji napravite noklice:
1 jaje, malo soli i brašna da dobijete gusto tijesto, kad ga miješate kao da miješate omekšali maslac.
Očistite i isjeckajte luk na sitne kockice. Zagrijte malo ulja u dubljoj posudi i pržite luk dok ne porumeni. Dodajte usitnjen češnjak i sitno isjeckano korijenasto povrće, malo pržite pa dodajte i meso koje ste oprali i izrezali na kockice 2-3 cm. Pržite na povrću miješajući, dok se pore ne zatvore. Pospite paprikom i začinom pa podlijte s toliko ključale vode da ga pokrije, ubacite lovorov list. Kuhajte oko sat pa dodajte svježe mahune, ako pravite sa pasteriziranim njih dodajete kasnije, kad je i krumpir skoro kuhan. Mahune kuhajte oko 20 min pa dodajte oguljeni i na kockuce narezani krumpir. Kuhajte još 15-tak min i tada dodajte noklice, malom žličicom. Cijelo vrijeme morate paziti da je dovoljno tekućine, tj. da je uvijek pokriveno tekućinom. Dolijevajte vrelom vodom. Po potrebi na kraju razmutite malo škrobnog brašna u hladnoj vodi ako je varivo prerijetko, pa ga dotjerajte na željenu gustoću. Jelo probajte, dodajte papar i sol po potrebi. Služite sa mileramom ili masnijim kiselim vrhnjem.
Kolač sa sirom i trešnjama
Iako osobno mislim da su trešnje najbolje svježe i sirove, prave se i kolači sa trešnjama. Volim dodati koju višnju da malo pojača aromu i kiselinu, ali evo jedan recept u koji idu trešnje. Inače je ovaj recept dobar i kao kolač sa sirom čak i bez voća.
Jednostavno.
Za tijesto:
100 g mekanog maslaca
50 g šećera
malo arome gorkog badema, ako ne volite može i burbon vanilija
malo soli
2 jaja
100 g brašna
50 g mljevenog badema
1 1/2 žličica praška za pecivo
za punjenje:
350 g očišćenih trešanja
400 g svježeg sira ( 20% mm )
1 čaša (75 g ) vanilija jogurta
1 prašak za puding od vanilije
75 g šećera
3 jaja
Osim toga :
100 g mljevenih badema
malo šećera u prahu
Obložite okrugli kalup 26 cm s papirom za pečenje i zagrijte pećnicu na 170°c. Maslac mutite sa šećerom, solju i aromom, jaja umiješajte jedno po jedno, i na kraju dodajte ostale brašnaste sastojke koje ste prije pomiješali.
Tijesto ulijte u kalup i pospite s pola mljevenih badema. Za punjenje pomješajte sir, jogurt, puding prah, šećer i jaja. Pomješajte preostale bademe i trešnje pa stavite na tijesto, po njima prelijte masu sa sirom i pecite oko 60 min. na drugoj pregradi odozdo. Kada izvadite iz pećnice, ostavite oko 5 min. da malo stane pa skinite kalup, ohladite još malo pa premjestite na rešetku da se ohladi do kraja. Pospite s malo šećera u prahu i poslužite.