Mahune

Njih čovjek ili voli ili ih ne može smisliti. To su te neke namirnice s kojima većina ima borbu. Za one koji vole mahune kao i ja, sad će doći pravo vrijeme.

Prije mahuna jedna lijepa vijest za sve koji su pitali, ali i mene osobno, koja sam napokon napravila ono što dugo odgađam. Novi blog je skoro gotov, mislim da će idući tjedan, možda i u iduću subotu, u svijet! Ima još jako puno posla (nisam ni znala koliko recepata ima!, srećom ne radim sama na unošenju već imam pomoć, no puno ih je, treba ih pregledati, promijeniti/osvježiti slike, dodati videa za one koji ih imaju i puno tipkati!), ali veseli me rezultat koji se nadzire!

A sad polako da se vratimo mahunama!

Postoji ih više od 150 vrsta, od tankih i širokih, dugačkih i kratkih, svih boja i šarenih, doista svakakvih. Porijeklo vuku iz Južne Amerike, a zna se da su ih jeli u Meksiku i prije 7000 god. No ono što je kod njih impresivno je sastav. Toliko su zdrave, da bi svi koji ih ne vole, trebali još jednom razmisliti.

Nemaju kolesterol i imaju jako malo kalorija. Imaju puno vlakana, a jedna porcija ima dovoljno proteina za cijeli dan. Mahune sadrže veliku količinu silicija, minerala koji čuva kosti i vezivna tkiva našeg organizma i odličan su izvor vitamina K. Sadrže i veliku količinu mangana, vitamina C, folata i vitamina B2. Osim toga, u mahunama su prisutni bakar, vitamin B1, krom, magnezij, kalcij, natrij, fosfor, vitamin A, niacin, proteini, omega-3 masne kiseline, željezo te vitamini B6 i E.

Najbolje ih je kuhati na pari. Tako sačuvaju najviše nutijenata i pomažu u borbi protiv kolesterola.

Ono što svi volimo čuti to je da daju osjećaj sitosti, a kako imaju malo kalorija, pomažu kod mršavljenja. Važnije od toga je što imaju nizak glikemijski imdeks, pa su jako dobri u prevenciji dijabetesa kao i njegovoj kontroli, snižavanju. Naravno, zbog vlakana pomažu kod probave, ali i čiste stijenke crijeva i čak pomažu kod raka debelog crijeva.

Vitamin K pomaže u očuvanju kvalitete kostiju, boljoj absorciji kalcija, poboljšavaju gustoću kostiju i sl. Također pomažu jer imaju puno antioksidanasa, već znamo koliko je to važno, ali su dobri i za trudnice i one koje to žele postati.

Ovo su samo crtice o mahunama, a čudo dobrih osobina imaju.

Kratko kuhane na pari imaju više zdravih sastojaka od sirovih, pa imajte to na umu.

Duge mahune na kineski

Kada ih nađete, obavezno probajte! Da li kao salatu ili nekako drugačije, samo ih nemojte kratiti da ne izgube šarm! Naravno da možete praviti i sa drugim, a ako nađete one slatke, šećerne, onda je to dvostruki užitak.

Jednostavno.


SASTOJCI:

1 kg dugih mahuna

4-5 režanja češnjaka

ulje

žličica kurkume

3-4 žlice soja umaka ( soja-sos )

po želji vrlo malo papra ili chillija

PRIPREMA:

Operite mahune i odsijecite samo kraj gdje su ubrane. Očistite češnjak i nasijecite na listiće. Mahune možete prvo kratko blanširati ili na pari, da malo omekšaju pa samo skratiti proces dinstanja. Ako ne želite, možete ih i direktno sirove praviti. Na vrelom ulju u woku ili široj dubljoj tavi, pržite češnjak da zamiriše, pa pospite kurkumom, promiješajte i dodajte mahune. Ako su sirove, podlijte s 1 dl. vode ili povrtnog temeljca. Pustite da malo kuhaju, pa ih pažljivo s dvije veće i šire kuhače okrenite. Po potrebi podlijte s još tekućine. Kada su već malo smekšale dodajte sojin umak i još malo pirjajte, okrenite ih i pazite da vam ostane malo reducirane tekućine. Ako ste mahune blanširali, stavite ih na prženi češnjak, pržite malo s jedne, malo s druge strane, dodajte sojin umak i po potrebi do pola dl vode. Pirjajte kratko kao i sirove u toj fazi i na kraju ih probajte. Soja umak je dosta slan pa bi bez dodatnog soljenja trebalo biti ok. Služite s mesom, nekom mariniranom rižom, ribom i sl. Inače, blanširane možete zamrznuti, pa ih i preko zime pripremati!

Japanski kolač od sira

Prekrasni kao pjena mekani kolač koji se može jesti sam, ali i uz fine umake od jagoda, malina, borovnica i sl.

PRIPREMA:

250 g krem sira
1 žlica limunovog soka
korica pola limuna
5 žumanjaka
70 g šećera
60 g maslaca
100 ml punomasnog mlijeka
60 g brašna
20 g škrobnog brašna
prstohvat soli
Za snijeg:
5 bjelanjaka
prstohvat soli
70 g šećera

SASTOJCI:

Posudu za pečenje ili kalup koji nema odvojivo dno promjera 17 cm namažite masnoćom te dno i stranice obložite papirom za pečenje. Zatim odvojite bjelanjak od žumanjka. Od bjelanjaka napravite snijeg s dodatkom prstohvata soli i šećera. Ostavite sa strane. U drugu posudu stavite sir i maslac sobne temperature te ih sjedinite mikserom. Dodajte jedno po jedno jaje, mlijeko, limunov sok i koricu. Lagano umiješajte brašno i škrob. Ručno pjenjačom ili špatulom umiješajte bjelanjke u smjesu sira. Pjenastu smjesu izlijte u prethodno pripremljen kalup. Kalup stavite u veću i dublju posudu, ulijte oko 2 l vrele vode. Stavite u pećnicu zagrijanu na 150 stupnjeva i pecite minimalno 60 minuta. Pri pečenju nikako ne otvarajte vrata. Pečenu tortu izvadite iz pećnice, kalup izvadite iz vodene kupelji i pustite da se lagano hladi. Ne brinite ako je još gibljiv prije hlađenja, to je itekako poželjno.

Napomena: Budući da se kolač peče u vodenoj kupelji, izaberite kalup koji nema uklonjivo dno, izbjeći ćete spoj smjese kolača i vode. Torta mora biti svijetlo žute boje i nikako tamne, eventualno sam vrh kolača može biti smeđ. Tortu ostavite da se hladi u kalupu, ohlađenu je brzim pokretom okrenite iz posude i stavite na pladanj za serviranje.