Pečenkijada i ostala jesenja događanja

Kod nas je pečenkijada postala veliki susret, ove godine 160 timova. Koliko će još ekipa biti koje će se doći družiti, vidjet ćemo, no na Poloju će proći tisuće i tisuće ljudi. Također se u isto vrijeme održava neka pogačijada na Korzu. Iako pogače jako volim, mislim da je trebalo malo bolje uskladiti kalendar pa možda staviti u nedjelju, u tvrđavu ( meni nekako prirodnije okruženje za tako što), tako da se ne mora pod obavezno kuhati kod kuće, ili ostatke pečenke bi se mogle jesti s finim domaćim pogačama.

Htjedoh reći, puno nas koji volimo jesti, koji smo u nekim timovima na Poloju, ne možemo stići na tu pogačijadu, a voljeli bi i to vidjeti. Riječ je o tisućama ljudi koji vole hranu i druženje. Ali vjerujem da će biti dovoljno radoznalih koji će uspjet obići obje lokacije.

Dani kruha slijede, kestenijade i ostale jesenje manifestacije, pa samo treba pratiti kalendar i sve iskombinirati. Mi ćemo do tada tim redom!

Domaći kruh koji se ne mijesi

Jednostavan za spravljanje a izvrstan "puni" kruh. 

Jednostavno.

SASTOJCI:

700 g brašna

1 vrćica suhog kvasca

pola žličice šećera

1 žlica soli

550 ml mlake vode

PRIPREMA:

U dublju zdjelu stavite brašno, sol, šećer i kvasac i promiješajte. Napravite udubljenje u sredini, uspite mlaku vodu i drvenom kuhačom miješajte da se sve sjedini. To ide dosta lagano i brzo. Kada se sjedinilo, pokrijte većom najlon vrećicom i krpom i ostavite preko noći ili duže. Ja sam ostavila skoro 24 sata s time da sam prije spavanja kuhačom u dva pokreta pomiješala i ujutro isto. Kada odlučite peći, na pr. oko podneva, istresite na dobro pobrašnjenu površinu ( vidjet ćete da je tijesto "rijetko", mekano ali to je ok ) pa s malo brašna na rukama samo preklopite sa sve četiri strane prema sredini. Uključite pećnicu na 230°c i u vruću stavite posudu s poklopcem ( obavezno!) da se ugrije na tih 230°c. Ja sam koristila običnu emajliranu s poklopcem. Izvadite iz pećnice i u posudu prebacite kruh. Poklopite i pecite tako 30 min. Zatim otklopite i pecite dok lijepo ne porumeni do još 30 min maksimalno. Prebacite na rešetku da se ohladi pa poslužite sa bilo čime. Ovo je puni i zasitni kruh i vjerujem da će svidjeti svima koji više vole takve od onih "pjenastih". 

Krempita

Ne znam da je neko ne voli, a recept koji sam dobila, sigurno je jedan od starijih originala na ovim prostorima. Ne znam da li je bolja od čuvene Samoborske, ali ovu možete spraviti kod kuće.

Traži malo spretnosti.

SASTOJCI:

3l mlijeka

10-12 jaja

500g šećera

350g oštrog brašna

0.5kg lisnatog tijesta

PRIPREMA:

Kuhati 2.5l mlijeka sa 300g šećera i vanilijnim štapićem.

Žumanjke umutiti sa 150g šećera, dodati malo hladnog mlijeka do preostalih 0.5l mlijeka pa ostalo dodati s 350g brašna i umutiti bez grudvica (kao za puding).

Polako sipati u kipuće mlijeko dobro miješati i kuhati miješajući 20 minuta. Bjelanjke umutiti u čvrsti snijeg, dodati 50g šećera.

Snijeg dodavati u žutu smjesu, lagano, ali dobro umiješati žicom i kuhati oko 5 minuta i ujednačiti smjesu.

Sipati na pečenu koru lisnatog tijesta, poravnati pa gore složiti "poklopce" od druge kore. Poklopce prije izrezati na jednake kvadratiće (8x8). Posuti šećerom u prahu.
Netko voli da je sa šlagom, to uvijek možete dodati, samo ohladite bez "poklopaca", namažite šlag pa stavite poklopce i pospite šećerom.