Kajak i kanu

Kada nam je sin bio mali, u osnovnoj školi, priznajem, ja sam ga nagovorila da se okuša u vožnji kajaka. Bio je veći od svojih vršnjaka, a pomisao da je na zraku, na vodi i koliko dobro utječe taj sport na zdravlje i razvoj, bila mi je ideja vodilja. Išao je jedno vrijeme i odustao. Mi nismo od onih koji nameću nešto djeci, ali smo smatrali da ih u tom uzrastu treba uputiti na sportske aktivnosti. Ostala su mu široka ramena i uzak struk, poslije je trenirao košarku, kratko, rukomet, duže i na koncu i to prestao. Široko im polje, što se kaže. Uglavnom, pišem to jer me raduje vidjeti grad pun mladih ljudi koji govore na različitim jezicima i provode dane u našem gradu. Oni jako uporni, koji imaju vrhunske rezultate.

Europsko prvenstvo nije mala stvar, cijela naša reprezentacija je tu, tako da je to prava poslastica za nas koji živimo u Brodu. Nadam se samo da toj djeci nisu problem ove temperature, jer voze po danu, kada je najgore. Jako me obradovao ovaj događaj!

Kako smo u ljetu i stalno su visoke temperature, danas ću o jednoj predivnoj ljetnoj biljci, lavandi. Nju većinom svi vole, mada znam i neke koji ne podnose njen miris. Tako je to sa svim biljkama intezivnog mirisa. Lavanda je ljekovita, pa je zato bolje onima koji taj miris vole. Lavanda dolazi iz Francuske, kod nas prvo na Hvar sredinom 18.st. Ime potječe od riječi lavare- kupati se, tako da je naziv logičan. Biljka je zimzelena i grmolika do 60 cm visine. Uzgaja se i na kopnu i mraz joj ne šteti. Uzgaja se i u Slavoniji, oko Požege i drugdje. Biljka je izrazito medonosna, med je svjetal i mirisan, pa opet nije za one koji ne vole taj miris. Na žalost, lavanda nema pelud pa je dobra za med i velike prinose koji su sigurni svake godine, no pogubno djeluje na pčele. Od davnina je poznato da blagotvorno djeluje na san, smiruje i aroma terapije sa lavandom su česte. Lavandino ulje je također dobro za kožu, a miris se koristi u kozmetici. Dekorativna je, sadi se oko kuća kao ukrasna biljka, koristi kao dekoracija u vazama ili za ljetna vjenčanja. Također je čest motiv slikarima.

Lavanda u svom eteričnom ulju ima više zdravih kemijskih spojeva koji blagotvorno djeluju na nervni sustav, kožu ali i ublažava grčeve. Kao biljka je otporna i nezahtijevna, pa se zato sve više uzgaja i sve više je proizvoda na bazi ili s dodatkom lavande. Od sapuna, parfema, krema, drugih kozmetičkih proizvoda, kao ulja za za masažu ili inhaliranje, cvijet se stavlja u mirisne jastučiće za lakši san, a manje vrećice u ormare za mirisno rublje i protiv moljaca ( srećom da se i njima miris ne sviđa!). U kulinarstvu se koristi, no ne puno. Većinom u mediteranskim zemljama najčešće za deserte. Kako je vizualno lijepa, uzgaja se i kao ukrasan biljka ali i polja koja privlače turiste. Tako je najpoznatija Provansa čije ime odmah budi sliku ljubičastih, nepreglednih polja.
Cvijet se bere sada u srpnju i kolovozu. Ako imate priliku spremiti si cvijet, prvo malo u vazu, onda u platnene vrećice pod jastuk ili ormar.

Danas sam odabrala jednu lijepu i mirisnu limunadu za ove vruće dane, s lavandom, naravno.

Kruh s pivom po receptu Rudolph van Veena

Zanimljiv kruh koji ne treba čekati da naraste, niti ga posebno dugo pripremati. Ukusan je samo uz neki namaz ( sjetite se onih s grčkim jogurtom), ali i sa bilo čim drugim. Naravno, pecite kada pečete nešto drugo ili se ukaže prilika i bude niža temperatura.

Sastojci:

120 g maslaca

385 g brašna

velika žlica praška za pecivo

3 čajne žličice šećera

čajna žličica soli

350 ml piva

svježi vlasac

svježi peršin

150 g ljutike ( crveni luk)

Priprema:

Zagrijte pećnicu na 180 °C. Namastite maslacem kalup za kruh i obložite ga papirom za pečenje. U posudi otopite 120 g maslaca. Izmiješajte brašno, šećer, prašak za pecivo, sol i papar te polako smjesi dodajte pivo. Sada dodajte i ljutiku, nasjeckani vlasac i peršin. U kalup usipajte polovicu otopljenog maslaca pa dodajte tijesto i zatim ostatak maslaca. Pecite na 180 °C oko pola sata.

Limunada s lavandom

Osvježavajuća limunada koju možete napraviti po svom. Manje ili više lavande, šećera, limuna. Sve možete po svom ukusu napraviti. Napravite prvo limunadu, onda po malo dodajte mirisni dio, pa probajte. Taj dio s lavandom možete spremiti u hladnjak pa dodavati par dana.

Sastojci:

100 g šećera

100 ml vode ( može i malo više)

4 limuna ( također po ukusu)

1 žlica meda

10-tak cvjetova lavande

oko 2 l vode

lavanda i limun za ukras

Priprema:

Za limunadu otopite šećer u vodi na vatri. Kada proključa, pustite da se šećer istopi miješajući. Ja sam stavila u omjeru 1:1 otprilike. Maknite s vatre pa ubacite oprane cvjetove lavande. Poklopite i ostavite oko 30 min. Izvadite lavandu. U mlako dodajte žlicu meda.

Kada se ohladilo, prebacite u veliki bokal, dodajte svježe cijedeni sok limuna, led i vodu. Šnitice limuna i grančice lavande stavite za dekoraciju.

Ako ne želite stavljati šećer, može i bez šećera, lavandu držite u samo vrućoj vodi da dobije miris pa koristite drugo sladilo koje stavite u mlaku vodu aromatiziranu lavandom.