Putovanja - Tenerife




Putovanja su doista jedina stvar koja čovjeka beskrajno obogaćuje, a što se može kupiti novcem. Srećom, našla sam srodnu dušu, pa zajedno često negdje odemo, od kratkih putovanja na jedan dan ili vikend, do onih uzbudljivih avantura o kojima sam vam pisala. Ovo ljeto smo do sada proveli radno, udarnički radno, a sada će nam odlazak na more doista biti pravi odmor. Dođe godina kada se odluči raditi oko kuće, pa krečenje, pa još ovo i ono i tako se i naradimo, ali i to donosi zadovoljstvo kada vidimo što smo sve dotjerali u red. Ipak, time će ova godina biti malo „tanja“ s putovanjima, ali na jesen ćemo, nadam se, ipak negdje malo odlutati. Dok nema novih putovanja, malo ću vam opisati jedno davno, na Tenerife ( prijevod: bijela planina) ( Kanarsko otočje, Španjolska).
Bilo je to prije nepunih 10 godina. Otišli smo obiteljski s djecom, početkom prosinca na tjedan dana. Van sezone, kod nas, pa malo i kod njih, nije tako skupo. Tamo sezona traje 12 mjeseci, ali prosinac i siječanj su najhladniji. Tako da je na Svetog Nikolu, tamo bilo 28°c i mi smo uživali. Bilo je dana i sa temperaturom oko 24-25°c, ali za obilazak i šetnje je idealno. U stvari, tamo nismo išli zbog kupanja, za to nam je Jadran br.1, već da obiđemo sve i sve vidimo. Smješteni smo bili u hotelu sa 3 zvjezdice sa lijepim apartmanom i grijanim bazenom u čisto turističkom mjestu Plaja de la Americas, na jugu najvećeg Kanarskog otoka. U aranžmanu je bila večera, što je bilo odlično, jer tamo ima Spar, za doručak se nešto pojede na brzinu, a dok obilazimo, uz put smo svaki dan nešto probali. Ima lokala koji imaju vrhunsku kuhinju ali i takve cijene, kao i pristupačnih, gdje su cijene tada bile u razini cijena kod nas. Prihvatljive.

Na Tenerifima je sve orijentirano na turizam. To je vulkanski otok, sa neaktivnim vulkanom, u čiji krater smo išli. Nacionalni park se zove Taide, a sam vrh su davno domoroci nazvali „Vrh pakla“. Visok je preko 3000 m, a zadnja točka gdje turisti idu je na 2700m. Neki idu do samog kratera, moraju se upisati u policiji da su otišli na vlastitu odgovornost, jer se poneki i ne vrati. Na putu prema gore, prođete kroz oblake, pa se opet nađete na suncu, doista impresivno. Tamo je sniman i Rat zvijezda i neki drugi filmovi sa scenama drugih planeta. Naravno, hladno je i puše, ali nešto nesvakidašnje.

Inače, otok je sasvim crn, od lave, ima jedan izvor pitke vode i s njim sve navodnjavaju. Zelene oaze oko gradova, sve cvjetne staze i gredice uz ceste, golf terene, sve. U gredicama između cesta su bile božićne zvijezde, rastu vani u zemlji, kao i hibiskusi koji su najčešće cvjetne ograde. Zabavni parkovi su magneti za turiste, od vodenih, jednih od najboljih na svijetu, zatim zabavni sa životinjama kao zoološki vrtovi, ali s predstavama od onih s pticama, morževima pa sve do dupina i orki. Kada idete s djecom, onda imate razlog zbog kojega uživate u tome. Ulaznice su, za nas, dosta skupe, ali oni imaju odličan sistem. Kada kupite ulaznice u jednom zabavnom parku, odmah dobijete popust na ulaznice za drugi ili jednu ulaznicu gratis ili sl. Tako u svakom, pa odmah djeluje, a i je jeftinije i naravno, odete ih obići. Sve prospekte dobijete u sobi, pa ne treba ni malo truda da saznate što bi trebali pogledati. Stanovnici otoka imaju puno nižu, povlaštenu cijenu što je u redu jer djeca trebaju uživati u vodenim parkovima i učiti se da vole različite životinje.

[gallery columns="5" ids="119786,119787,119788,119789,119790,119791,119792,119793,119794,119795"]

Obišli smo i gradove, Santa Cruz je luka, poznati su bili po piratima, a i sada se koristi kao luka i kao jedini industrijski grad, koji nema puno industrije. Uz sami grad je velika tzv. Zlatna plaža. Ona jedina nije crna, tj. antracit boje kao ostale na kojima je u stvari, kao i otok samo ohlađena lava. Na tu plažu su davno dovezli saharski pijesak i napravili su brane protiv velikih valova koji bi ga odnijeli.

Jedan dan smo, kako sam rekla, obišli JZ dio otoka i popeli se na vulkan. Na Tenerifima su velike plantaže banana i oni su najveći proizvođač banana u svijetu, međutim, nešto su manje od standarda a veletrgovine ih ne mogu izvoziti u EU. Također na otoku raste neobično drvo zmajevca i uz njega vežu puno priča. Od njega, tj. smole koju proizvodi, koja je gusta i crvena poput krvi se radi alkoholno piće, koje se pije toplo i kažu da je afrodizijak. Naravno, odmah svi kupe po bocu. Padine vulkana su plodno tlo i za vinograde, pa imaju i dobra vina.
Jedan dan smo se uputili na drugu, sjevernu stranu otoka u Puerto de la Cruz, koji je mene oduševio. Kuće su u jarkim bojama kombinirano s bijelim, uske ulice sa stepenicama ma impresivno. Tu obalu zapljuskuju ogromni valovi s Atlantika, imaju velike betonske kocke kao branu, a valovi koji su zapljuskivali kada smo bili, oko 10 m, udarali su samo na plažu i lagano ju zapljuskivali. Zamislite koliki su za nevremena.

Hrana je bila izvrsna, cijene u običnim lokalima i na plažama su bile kao i kod nas, pa čak i niže. Jedan ogroman T-bon stake je bio 9.95 eu, izaberete ga sami i oni vam peku. Mi smo svi naručili, a prejeli bi se od dva komada. ( Nas je četvero) Dobijete i prilog, pečeni krumpir u ljusci i neki namaz, pečena punjena rajčica i još neke sitnice. To je bio restoran uz plažu, ali pristojan. U drugima smo također plaćali za lazanje, paelje i sl. do te cijene po osobi. Jako su ljubazni i čak donesu vodu u bokalu i čaše, bez pitanja.
Savjetovali su nas da uzmemo Rent a car, jer su to ogromni kompleksi hotela koji imaju prijevoz autobusima do centra i plaža, ali ako želimo obilaziti nešto i sami, onda je tako praktičnije. Uzeli smo i nismo požalili. Jedino nam je bilo žao što smo vidjeli kada smo došli kući, foto aparat nam je, možda od sunca ili sl. se oštetio. Slike su dobile neke linije, ima nešto dobrih, ali puno ih je ( stotine), sa greškom. Tamo bi kupili novi, oni nemaju poreza, puno toga je dosta jeftinije. Čak smo kupili kameru, ali ovo se nije primijetilo puno na onom malom ekranu. A prije desetak godina nije bilo mobitela s kamerom. Vjerovali ili ne! Hoteli uz obalu su luksuzni, tamo snimaju i filmove i serije, u mnogima su kockarnice, pred vratima Lakeji, skupi automobili i sl. Pokazali su nam i hotelu kojem je nešto prije bio uhićen Gotovina, to im je bila poveznica sa Hrvatskom, kao i Šuker i nogomet. Nisu znali puno o nama, ali su svi bili jako, jako ljubazni. Prava slika turizma i uslužnih djelatnosti.

Zato ćemo, u čast španjolske, nešto njihovo na moj način.

( Nekoliko fotki preuzela sam s interneta.)

Fritaja (frittata


Kod Španjolaca je vrlo česta, kod nas je udomaćena kao fritaja, pogotovo u Istri ali i u Dalmaciji. Istarske su najpoznatije sa šparogama  istarskim pršutom pred Uskrs i s dodatkom tartufa...mmm... Ovo je više jednostavna verzija frittate, Španjolci su je u stvari, kao i većina južnjačlih naroda dobila miješanjem onoga što ima. Jaja čine bazu, a mašta dovršava jelo. Sa kozicama je noble, sa gljivama jesenska, s rajčicama i povrćem lagana, ako dodate inćune, slana....


Jednostavno.

SASTOJCI:

8 jaja

1 glavica crvenog luka

1 poriluk

par listova blitve

1 žuta ili zelena paprika

150 g slanine

100 g sira, naribanog, po želji

vlasac, origano i mažuran po želji

sol i papar

1 tikvica

pola manjeg patlidžana

2-3 žlice kukuruza šećerca

ulje

ako volite masline, uvijek ih možete dodati!

PRIPREMA:

Očistite paprike, nasjeckajte ih na trakice. Očistite luk i nasijecite na tanke šnitice tako i poriluk. Na malo ulja pecite luk, poriluk i papriku u tavi koju možete staviti u pećnicu ali i neku drugu a poslije ćete sve premjestiti. Pržite par minuta, da ne promijeni boju. Izvadite na stranu, a na preostaloj masnoći, po potrebi dodajte još malo, pržite redom slaninu, kratko, pa tikvice i na kraju prije odležale kockice patlidžana u slanoj vodi. Stavite sve sa strane. Sada ako ćete peći manje fritaje na tavi, uzmite po malo od sveg povrća i malo slanine stavite na malo namašćenu tavu pa na to ulijte lagano umućena ( 2-3) jaja sa malo soli. Pospite ribanim sirom i kukuruzom po želji. Pecite na laganoj vatri poklopljeno par minuta. Gore mora ostati skoro tanki jedva pečeni sloj, a dolje je dobro porumenio. Ako ćete peći jednu veliku uzmite veću tavu koja može u pećnicu ili lim za torte ili sl. Tada možete prvo peći kratko na peći, čak malo i miješati, pa poravnati, posuti sirom i kukuruzom i zapeći u pećnici 5-6 minuta. Treba već biti zagrijana na 180°c. Služite sa svježim pecivom, kruhom ili hrskavim prepečenim baguettima.

Tart od limuna


Nešto predivno, kremasto i osvježavajuće!


Jednostavno.

SASTOJCI:

240 g oštrog brašna

135 g šećera

1 jaje

1 žumanjak

130 g maslaca (ako možete, koristite baš maslac, prhko tijesto je tako ukusnije)

za kremu:

3 jaja

3 žumanjka

135 g šećera

2 limuna

120 g maslaca

1 limun za ukras ( po želji)

PRIPREMA:

Brašno, šećer i maslac prstima spojimo u mrvice. Dodajte jaje i žumanjak pa napravite tijesto. Umotajte u foliju i stavite u hladnjaka min 30 min. Razvaljajte ga pa stavite u namašćen i pobrašnjen kalup, do ruba. Vilicom ga iz bockajte, pa stavite na njega krug papira za pečenje i suhi grah ili bob, slanutak ili sl. ( slijepo pečenje ), da se tijesto ne deformira. Pecite u zagrijanoj pećnici cca 15-20 min na 180°c.

Za kremu pomiješajte jaja, žumanjke, šećer, sok i ribanu koricu ( naravno, neprskanog ) limuna. Kuhajte na pari u kremu. Kada se krema malo stisnula, skinite s pare i dodajte kockice maslaca. Miješajte da se istopi. Sa tijesta sklonite papir sa suhim grahom ( ja ga čuvam za ponovno pečenje sličnih tijesta )pa ulijte kremu. Pecite sok lijepo ne porumeni, oko 15 min. Ohladite i ukrasite kolutićima limuna, samo ribanim spiralama korice limuna ili servirajte sa šlagom.