Najduži mjesec je iza nas
Pročitah neki dan nešto ovako:“ Kad će više proći ovih 47 dana siječnja, pa onda najkraći mjesec, veljača i eto nam dva tjedna godišnjeg, pa opet zima i Božić!“
Doista i jeste tako nekako. Iako se u toku godine desi jako puno stvari, djeluje baš kao da proleti.
Slušam kako je u Americi vanredno stanje zbog hladnoća, doista kao ledeno doba. Pa iako, s druge strane u Australiji, asfalt se topi od vrućina, nisam sigurna da je normalno ni jedno ni drugo. Možda imamo sreće, pa je kod nas neka sredina. A kako je zimi normalno da je temperatura oko nule, možemo biti zadovoljni. Sutra bi trebalo biti ekstremno toplo za zimu, oko 17°c ali nadam se da je to samo neki brzo prolazni val. Jer ni mi, ni vegetacija, nismo spremni na to.
Inače, kako često kažu, prevrtljiva veljača je veseli mjesec, ne samo što je najkraći, već što su obično maškare i karnevali u tom mjesecu posvuda, a i zbog Valentinova. Iako je čisto komercijalni dan, nekako nas natjera da se potrudimo oko voljenih bića, pa ga ne trebamo gledati ni previše kritički. Troši se i tako i tako, a ne mora to biti neki poseban trošak, dosta je pokloniti poseban znak pažnje.
Ovaj puta neću o tome, ima vremena još malo, već ću vas obavijestiti (nadam se da se urednik neće naljutiti) o jednom događanju.
Vjerujem da se sjećate kako sam pisala o mom malom prijatelju koji ima dijabetes tipa 1 i koji želi biti slastičar. Mame djece sa tim tipom dijabetesa su osnovale Udrugu zbog potrebe udruživanja, razmjene informacija i lakšeg djelovanja kao civilnih osoba u društvu. Udruga se zove „Brodski slatkiši“ i jako su slatki. Sigurno ste čitali o problemima koje i ministarstvo pravi, tj. za sada su povukli prijedlog zakona da se inzulin plaća, ali sad su svi koji ga trebaju u strahu. To je inače, na žalost, jako skupa, neizlječiva bolest. Bez inzulina, bez samo jedne doze, može nastupiti smrt. Bez dvije, sigurno. Ta djeca se doslovno dan i noć bore za život, vrlo mali moraju postati odgovorni prema sebi i tolerantni prema drugima u smislu ne shvaćanja njihovih problema i potreba. Kroz tu odgovornost od malena mogu postati jako uspješni ljudi. Ali za to im treba pomoć. Za to trebaju puno edukacija i djeca i roditelji, od prehrane, tjelesnih aktivnosti, lijekovima, načinima svladavanja svakodnevnih problema pa čak i možda povremeno psihološku pomoć za jednostavno izjadati se i naći snage ići dalje. Ovdje čak i ne spominjem pumpice, koje mijenjaju puno toga u kvaliteti života na bolje. U Brodu djeca ih ne mogu dobiti jer nemamo specijalistu na tom području koji bi radio na dječjem odjelu. U Zagrebu imaju naravno, međutim to je toliko skupo roditeljima ići tamo na dogovore i tjedne provoditi u Zagrebu zbog prvih kontrola, učenja kako živjeti s tim i na kraju opet kontrole. S time da je uopće vrlo rijetko da netko iz Slavonije dođe do toga da ga uzmu za tu pumpicu u Zagrebu. Tako da je to začarani krug.
Ovo sve pišem da bih vas obavijestila da Udruga organizira humanitarni Maskembal 23.02.2019. u 20 h u Svečanoj Sali u Bukovlju. Ulaznice su donacija za rad udruge, tj. ono što ostane dok se podmire troškovi. Iznos je 150 kn. Cijelu večer goste će zabavljati grupa Evergreen, uz ukusnu večeru i piće, vjerujem da će biti veselo. Tome će doprinijeti i izbor najljepše tri maske za koje su osigurane lijepe i vrijedne nagrade. Javite se na telefon 091/ 150 2044 za ulaznice. Ponesite osmijeh i dobro raspoloženje.
Djeca će biti tamo i bit će im lijepo vidjeti koliko dobrih ljudi, spremnih pomoći i uz to se dobro zabaviti, ima.
Naravno, ništa nas neće spriječiti da opet kuhamo. Vrijeme je recepte.
Juneći gulaš
Najobičniji gulaš koje se sve rjeđe pravi, jer treba malo vremena iako ste skoro sve vrijeme slobodni. Može se praviti i sa drugim vrstama mesa, najbolje miješati s junetinom, na pr svinjetinu, a ako imate divljači ili zeca, onda se nešto duže kuha.
Jednostavno.
SASTOJCI:
1 kg junetine za gulaš ( od plećke )
1 velika glavica crvenog luka
2 režnja češnjaka
ulje
crvena mljevena paprika, slatka i ljute po ukusu
vegeta
papar
lovorov list
1 žlica koncentrata rajčice
vino ili malo octa za one koji vole malo kiselkasto.
PRIPREMA:
Očistite i isjeckajte luk na sitne kockice. Zagrijte malo ulja u dubljoj posudi i pržite luk dok ne porumeni. Dodajte usitnjen češnjak i meso koje ste oprali i izrezali. Pržite na luku, miješajući dok se pore ne zatvore, pospite paprikom i vegetom pa podlijte s toliko vode ( ako imate temeljca bilo bi najbolje ) i vina po želji, da ga pokrije. Ubacite lovorov list. Kuhajte oko sat i po pa probajte meso da li je mekano. Razmutite malo brašna u hladnoj vodi ako je umak prerijedak, pa ga dotjerajte na željenu gustoću. Jelo probajte, dodajte papar i sol po potrebi. Uz ovo jelo izvrsno ide domaća tjestenina, riža, pire krumpir i sl. i sezonska salata.
Vruća čokolada na američki način
SASTOJCI:
3 dl mlijeka
3 dl vrhnja za šlag, po mogućnosti pravog, nezaslađenog
100 g čokolade za kuhanje sa 54% kakaoa
50 g što tamnije sa što više kakaoa. Imala sam još malo 100% iz Amerike, kod nas se može kupiti sa 70-80%
po želji cimet
marshmallow po nekoliko za svaku čašu ili šalicu
PRIPREMA:
Zagrijte mlijeko i vrhnje da su jako topli ali da ne proključa. Dodajte čokoladu, pa nakon minute promiješajte da se čokolada jednako rastopi. Ulijte u blender i dodajte cimet po želji. Mutite par minuta da postane kremasta i da se napravi pjena. Ulijte u šalice ili čaše, dodajte marshmallow pa servirajte. Ja sam ih malo zapalila po površini jer imam brener, ali nije obavezno. Sa marshmallow-ima je dosta slatko, pa ako pazite na to, onda ih izbjegnite ili ako ne volite jako slatko. Slamke su naravno neizostavne.