Ovih dana je glavna tema, tj. glavni skandal, napravio Kraš! Valjda su mislili da rade nešto dobro (?!) ili simpatično… Mislim da nisu pitali ni jednu ženu kako im to izgleda. Riječ je naravno o pakiranju Domaćice, keksa uz koji smo odrasli, keks koji je bio omiljen generacijama. Domaćica je bila simbol domaćeg keksa, barem većini, ne žene domaćice! To vjerujem nikome nije bilo ni u peti!
Bojim se da su dobro zaribali. Staviti Domaćica & programerka, ili sl. je seksizam. Točka!
Mislim da su oni bili ponosni na sebe jer su velikodušno sva zanimanja napisali u ženskom rodu, pa vele to je top zamisao, marketinški hit! A ono flop! Fulali cijeli fudbal!

Sada moram ponoviti ono što sam već i pisala. Više puta.

U redu je biti domaćica, biti ponosna na to. Dapače. Ali samo ako je to stvar izbora. Kao što netko, tj. neka žena želi biti liječnica, doktorica, to je njen izbor. Ona je doktorica, ne domaćica i doktorica. Jer ispadne da je doktorica onako, uz put! Ma je li?! Išla 20 godina u školu da bi bila domaćica i uz put malo i doktorica. Ono, kad nađe vremena.

Tako se polemike na FB vode i oko toga trebaju li muškarci prati suđe i kuhati. U 21. stoljeću?!

Razumljivo je da je njima pala sjekira u med kada je kapitalistički način života postavio svoje tradicijske postulate patrijarhata, još uz pomoć crkve to podebljao onako polagano, ali detaljno u sve generacije odjednom. Tko se onda može buniti kad je žena :‘podrška i oslonac mužu, majka i stup obitelji, odgovorna za odgoj djece i desna ruka mužu’. Pa drugotna! Da se naježiš! U vrtiću im stave kuhače i bebe u ruke, a poslije ih uče da budu poslušne. Onda da se školuju. Za što? Da budu domaćica & nešto? Mogli su staviti baš tako riječ ‘nešto’, jer to je kao ono u Americi odvjetnički ured Jonson, Jonson & McRayan, zapamtiš prva dva i nešto. Ili kad je …&son, nitko ne pita koji sin!

Ali neka nama Kraš promovira da žena može ili smije biti i nešto osim domaćice! Kako su napredni! U sedamnaestom stoljeću!

Mislim da bi svi trebali poraditi na tome da se educiraju sva djeca. Srećom primjećujem da mame ipak uče i sinove da nije sramota oprati suđe, napraviti sebi nešto za jelo, pospremiti sobu pa i kuću i sl. Tako da puno mladih koje znam i žive zajedno, dijele sve poslove i obaveze. Rade sve i oko djece kadi h dobiju zajedno. Mislim, oko svoga djeteta, tako da ni ne vidim problem oko toga. Ne ‘tuđeg’, a da je i tuđe, ako želi živjeti u toj zajednici onda ne znam u čemu je problem?! Vjerujem da će ova Krašova avantura jako brzo završiti, bilo je sličnih ‘ispada’ I kod Saponije i još nekih koji su reklame sklonili u trenu. Da li će povući ove kekse ili one koji nisu distribuirani prepakovati, ne znam, ali mislim da bi netko u marketingu trebao promijeniti posao. Jedino ako ne idu onom linijom da je svaka reklama dobra reklama, onda su uspjeli. Ja znam da dugo još neću kupiti Domaćicu, a bome ni druge proizvode Kraša. Imamo naše Zvečevo, pa ako ćemo domaće, onda ću kod njih. Svejedno od Mikada nema bolje!

Moram vam reći da sam ovaj vikend u Rovinju na Food festivalu gdje dolaze najveća imena moderne kuhinje iz svijeta kao I naši kuhari, bit će puno masterclass-ova i panela, planiram na svima učestvovati, pa ću vam idući puta možda o utiscima s tog velikog događaja. Trebao bi biti veliki događaj jer smo ipak i turistička destinacija, a gastronomija je postala velika stavka kod odabira destinacije.

Za ovaj vikend za koji kod nas najavljuju opet i kišu, evo nešto što bi nazvali Comfortfood, hrana za utjehu, fino i što volimo. Nadam se da ću pogoditi bar s jednim odabirom.

Lisnati kruh i Camembert sir

Nisam baš sigurna trebam li nešto posebno pričati kakav je ovaj kruh!  Prava utjeha dok kiša pada! Sir ne morate staviti, mazati možete i sa maslacem u koji ste dodali sjeckani medvjeđi luk i malo češnjaka, ili peršinov list ili sl. Ukusan je u svim varijantama. Slatka je sa Nutellom, šećerom i cimetom, možete dodati grožđice ili orahe također. Uz ovu varijantu sa sirom ide bijelo vino, odaberite ono koje volite. Neko lagano suho bi bilo možda najbolje, malo slada da ima, ali ako ne volite takva, onda ne vrijedi. Mislim da najbolje ide uvijek onakvo kakavo volite.

SASTOJCI:
1 kocka kvasca ili jedna vrećica suhog
malo šećera za kvasac
0,5 kg brašna za dizana tijesta ili glatko
1 jaje
100 g maslaca
200 ml mlijeka
100 ml mineralne ili jogurta
puna žlica soli
jaje za premazivanje (možete koristiti i kupovno tijesto za pizzu iako je ovo ljepše)

Za premaz:

150 g maslaca
1 režanj češnjaka
Šaka oraha

PRIPREMA:

Brašno stavite u dublju posudu, posolite i promiješajte. U sredini napravite udubljenje. Izmrvite kvasac, pospite s jednom žlicom šećera i prelijte s deci ili dva toplog mlijeka. Ostavite da naraste. Kada je narastao kvas, dodajte jaje i vodu. Mijesite sa žicama za tijesto stalno dodajući toplo mlijeko. Neka bude malo mekše, ali se mora napraviti lijepa kugla. Tek sad dodajte maslac, sobne temperature, pa umiješajte. Tijesto još malo mijesite na radnoj površini, pa kada je glatko i svilenkasto, vratite u pobrašnjenu posudu i pokrijte najlonom. Ostavite da se udvostruči volumen. Razvaljajte, premažite, režite na trake pa složite jednu na drugu. Sad poprijeko sjecite veličine koliki vam je kalup. Ja sam stavila u veliki kalup za tortu. Od kutijice u kojoj je bio sir, napravila u sredini da ostane mjesto za sir. Kutijicu, od furnira, sam obložila papirom za pečenje. Siru se odsječe tanko gornji ‘poklopac’, koru sira, da lakše dignete kad se ispeče. Inače njemu treba oko 15-20 min, pa ga treba staviti tek nakon pola sata pečenja.
 U obložen kalup oko te napravljene sredine, slažite okomito. Neka opet udupla volumen pa premažite žumanjkom. Pecite u zagrijanoj pećnici na 180•C. Pola sata, ako ćete staviti sir, tada. Pa pecite još 15-20 min.
Servirajte kad se malo ohladi, s namazima ili sam.

Torta od jagoda s makom

I još bijela čokolada, mmmm. Zanimljiva i jednostavna za pripremu s ukusna i izdašna. Na slici je pravljena u četvrtastom obliku, dupla mjera, trebala sam puno kolača, nije bila greška! Sada u vrijeme velikih slavlja, često nam treba ovako nešto fino i praktično!

Jednostavno

SASTOJCI

225 g brašna

2 žličice praška za pecivo

2 žlice mljevenog maka

malo soli

125 g omekšalog maslaca

150 g šećera

ribanu koricu i sok pola nešpricanog limuna

3 jaja

100 ml mlijeka

100 g bijele čokolade

600 g vrhnja za šlag ( kupite pravo vrhnje, nezaslađeno )

500 g jagoda

150 g marmelade od jagoda

1 vrećica učvrščivača za šlag

1 vanil šećer

PRIPREMA:

Čokoladu grubo izrežite i dodajte je ugrijanom vrhnju za šlag ( 400g ), ne pretoplome, oko 40°c. Izmješajte i ostavite da se ohladi, pa stavite u hladnjak da se dobro ohladi. 

Zagrijte pećnicu na 180°c. Pomješajte brašno, prašak za pecivo, sol i mak. Maslac miješajte sa šećerom, dodajte limunovu koricu i sok. Umješajte jedno po jedno jaje pa na kraju naizmjenično dodajte mješavinu brašna i mlijeko. Uspite u kalup 26 cm koji ste obložili papirom ili namazali i poravnajte površinu. Pecite oko 35-40 min. Ohlađen presijecite tri puta vodoravno.

Operite jagode i nasjecite ih na ploškice. Vrhnje sa čokoladom umutite u čvrstu kremu. Zagrijte marmeladu i namažite sve kore. Posložite jagode i na njih mažite kremu. Preostalo vrhnje umutite sa vanilijom pomiješanom s učvrščivačem za vrhnje. Namažite tortu izvana i ukrasite po želji s nekoliko jagoda.

Napomena:

Kada sam radila četvrtasti oblik, pekla sam dvije kore na velikom limu, svaka od jedne mjere. Presjekla sam ih po širini i dobila isto četiri lista. 

Ako ne želite slagati jagode, možete ih i samo isjeći i umiješati u kremu, pa mazati kore. Uglavnom ovo je zbog izgleda presjeka. 

I još nešto, imala sam domaća jaja, teško je to reći ali pre-žuta!? Mak u biskvitu bolje dođe do izražaja kad ga pravite od blijedih, kupovnih jaja....Da, ima i toga.