Medvjeđi luk / srijemuš
Na tržnici sam prije dva tjedna vidjela prvi medvjeđi luk. Dosta rano jer je zima bila nikakva. Ta šumska biljka je zdravlje u malome.Čistač organizma, samonikla biljka koja je ovaj simpatični naziv dobila jer valjda i medvjedi cijene detoksikaciju poslije zimskog sna.
Medvjeđi luk ima još više zdravih elemenata od češnjaka, a kako raste u zdravijim staništima, sigurno se može dati prednost nad češnjakom. Jaki miris na češnjak nekima nije prijatan, ali je jako ukusan kada se stavi u neka jela. Najbolje ga je jesti sirovog, u salati, pestu i sl. Kuhanjem gubi puno zdravih svojstava, no ne sve. Jednako zdrava je i lukovica ali ona se jede u jesen.
Medvjeđi luk doista čisti organizam, posebno krvne žile, veže otrove i upija masti tako da snižava LDL kolesterol i na par mjeseci. Također snižava krvni tlak, posebno tinktura. Izvrstan je za čišćenje jetre, dišnih puteva, želuca, crijeva, čak i mjehura. Medvjeđi luk sadrži allicin, eterična ulja, alisulfide i polisaharide. Mladi listovi sadrže 20 do 50 mg vitamina C i karoten.Liječi staračke tegobe, puno njih, poboljšava pamćenje i još puno toga.
U hladnjaku može stajati do 10 dana. Najbolje ga je spremiti u ulje, jer sušenjem gubi većinu elemenata, a zamrzavanjem dio. Kao tinktura je dobar posebno za tlak, ali i za druge tegobe.Kažu da ga se može zamijeniti sa listom đurđica koje su otrovne, ali one imaju deblji i širi, kao i kožnatiji list. Koji, naravno, ne miriše na češnjak.
Tinktura
Sa sitno nasjeckanim listovima ili lukovicama napunite bocu do grla, prelijte s 40-postotnom domaćom rakijom i ostavite na suncu najmanje tri tjedna. Četiri puta dnevno popijte deset do petnaest kapi ove tinkture s malo vode. Pravi se najesen, jer tada lukovice sadrže najviše ljekovitih sastojaka.
"Medvjeđi" pesto
Probajte ovaj pesto, u proljeće, kad još nema domaćeg bosiljka, a da ne pravite uvijek sa peršinovim listom! Ovaj pesto možete samo umiješati sa špagetima i posuti s još ribanog sira i imate super ručak, ali i poslužiti na pečenoj ili kuhanoj bijeloj ribi ili na pečenom pilećem fileu. Ovdje sam ga stavila u napravljene utore kruha na sir koji sam prvo ugurala u dno. Prelila s još malo maslinovog ulja.
Izvrsno na pr. kada trgovine ne rade nedjeljom, u subotu kupite kruh, pa u nedjelju imate bolji od svježega. Može biti i duguljasti, okrugli izgleda možda malo ljepše. Kupite onaj koji volite i na 200°c zapecite dvadesetak min. Možete staviti malo pesta, drugo dodati kada servirate. Uz čašu vina ništa drugo vam ne treba!
Jednostavno.
SASTOJCI:
300 g medvjeđeg luka
100 g grubo sjeckanih badema
60 g ribanog parmezana
100 ml maslinovog ulja
sol i papar
PRIPREMA:
Operite i posušite medvjeđi luk i odrežite peteljke, pa ga grubo nasjeckajte. Bademe pržite na tavici da porumeni sa svih strana. Ohladite ih. ( mogu orasi, pinjoli Pomiješajte medvjeđi luk, bademe, parmezan, sol, papar i ulje, pa sve usitnite u mužaru ili blenderu. Po potrbi dosolite.
Porcheta
Savršeno pečena potrbušina, aromatizirana na poznati Talijanski način. Porcheta je sastavni dio njihovih poznatih sendviča ( u koje možete staviti sirove listove srijemuša), ali i za svečanije prilike kada žele peći meso. Češće se nađe u sjevernijem dijelu Italije pa do Firence. Naravno, vi možete promijeniti 'namaz', ali jednom ovako ispecite i bit ćete prezadovoljni! Jedino upozorenje ide na špricanje pećnice, petnaest minuta i onda veliko čišćenje. Ili pecite prije čišćenja, ili kao što sam vidjela negdje, obložite alu folijom. Isplati se. Ja sam novu 'uništila', ali neka. Možda za Uskršnji ručak?!
SASTOJCI:
obrađena potrbušina jedne svinje (oko 3 kg)
dva bogata prstohvata krupne morske soli
bogat prstohvat sjemenki koromača
bogat prstohvat tucanog čilija
dva zvjezdana anisa
pola vezice medvjeđeg luka kada imate ili bogat prstohvat češnjaka u granulama
bogat prstohvat bijelog papra
1 dl maslinova ulja
grančica ružmarina
korica jednog limuna
kuharski konac za vezanje
PRIPREMA:
Sve začine osim limuna i ružmarina usitnite u mužaru s malo maslinova ulja. Stavite malo maslinova ulja i na potrbušinu te dobro natrljajte donju stranu začinima. Dodajte malo ružmarina i naribane korice limuna. Potrbušinu zarolajte u roladu i možete krenuti s vezanjem.
Na vrhu rolade napravite čvor te oko ruke napravite omču kroz koju ćete provući porchettu i zategnite. Nastavite tako do kraja porchette. Završite tako da roladu prebacite na drugu stranu i provučete preostali konac kroz napravljene omče na roladi.
Porchettu premažite maslinovim uljem, a zatim je po površini izbockajte nožem. Pećnicu zagrijte na 250°C. Porchettu pokrijte folijom i smanjite temperaturu na 160°C i pecite oko tri sata. 15 minuta prije završetka maknite foliju i pojačajte temperaturu na 250 °C. Kožica treba biti savršeno hrskava.