Kome je dosta ljeta?!
Čujem od mnogih kako im je dosta ovog ljeta. Složila bih se s time da ne znam da nas čeka dugi period puno hladnijeg i lošijeg vremena. Meni se ljeta više ne sviđaju kao nekada, kada je bilo najviše 30 °c, a kad bi prešla temperatura za stupanj ili dva, to se zvalo ekstremnom vrućinom. Pao bi pljusak, pola sata najviše, pokupio prašinu i ljeto ide dalje. Već od svibnja bi bilo toplo, nije bilo ove vlage i mislim da smo svi voljeli ljeto.
Sada, pa i ne baš toliko. No, kako stvari stoje, morat ćemo se navikavati na ove ekstreme. A kako kažu:"Ne daj Bože što čovjek preživjeti može!", pa preživjet ćemo.
Vrijeme je bogatstva plodovima polja, bašte su na vrhuncu roda ( onoga čega ima), a tržnica je bogata svime.
Danas ćemo malo o kukuruzu šećercu ( tražili ste ;-) ) i grožđu.
Kukuruz šećerac
Kukuruz šećerac je omiljena slana poslastica ( oksimoron, zar ne?), volimo ga na plaži, ali i kod kuće. Na plažama je postao luksuz, ja sam nama kuhala i nosila. Iskreno, skup je i na tržnici, no za povremeno konzumiranje, preživi se. Pakirani u limenkama je savršen za puno jela, meksička kuhinja je prva asocijacija na jela s kukuruzom.
Postoje različite priče oko šećeraca, većinom pogrešne. On je jako zdrava namirnica, porijeklom iz Sj. Amerike. Šećerac se bere dok je mlad, još nedozrelog zrna. Može se jesti i sirov, tada ima vitamina C, kuhan i pečen gubi jedino taj vitamin, međutim kuhanjem oslobađaju se molekule koje štite organizam od štetnog utjecaja slobodnih radikala. Također je dobar za vid ( kataraktu), kolesterol, srce, Alzhajmera, rak, dobar je za probavu. Obiluje folnom kiselinom i trudnice bi trebale jesti svaki dan šećerca. Sadrži vitamin B1 i dobre ugljikogidrate koji nam daju energiju. Zabluda da deblja nastala je time što ga Amerikanci natapaju maslacem i velikim količinama soli. Svaka namirnica u toj kombinaciji deblja i nije zdrava. U prosjeku ima 86 kCal na 100 g.
Kukuruzni svilac je poznati ljekoviti dio kukuruza, kuha se čaj koji je izvrstan kao diuretik, kod urinarnih bolesti i srčanih smetnji.
To je najzdraviji fast food i ne treba ga izbjegavati. Može se i zamrznuti, koristiti po želji. Jedan klip sadrži od 80-90 g zrna. Ako niste, dodajte ga u prehranu na način kako se vama najviše sviđa. Izvrstan je na pizzi, u salatama, tortiljama i drugim punjenjima tijesta ne samo Meksičke kuhinje.
Jedina mana mu je da kod osoba sklonim alergijama može izazvati alergijsku reakciju.
Grožđe
Hrana bogova! Grci pa poslije Rimljani i grožđe, slike koja prve padnu na pamet. Ono je zdravo da bi mogli reći ne da je voće, već hrana koja može mijenjati obroke. Grožđani šećer ( dekstroza/ glukoza) kao najvažnije metaboličko gorivo je razlog zbog kojeg ga osobe s povišenim krvnim šećerom ( ili koje paze na liniju, zbog unosa toliko šećera) moraju izbjegavati. No također s bobom grožđa, osobe s dijabetesom kada im padne šećer, odmah poprave stvar.
Grožđe je puno zdravih sastojaka : vitamini A, B i C te velika količina minerala i hranjivih tvari kao što su folna kiselina, enzimi, proteini, kalcij, magnezij, kalij, mangan, fosfor….
Znači čuva kosti, korisno je protiv astme, otklanja migrene ( sok), tjera umor, dobro je za srce i probavu, crno je lijek protiv anemije, poboljšava vid...
Naravno, to su blagodati sirovog grožđa, a o onome fermentiranom u vino, to ćemo drugi puta. Crno grožđe ima nešto više antioksidansa. Grožđe ima 68 kCal na 100 g ali i 15 g šećera. Dnevni unos šećera ne bi trebao prelaziti 30 g pa se zato neki moraju, u stvari trebali bi svi, kontrolirati kod količina pojedenog grožđa.
Od sjemenki se prave ulja koja su ukusna i izuzetno zdrava, no ona su i skupa, pa to je razlog da se o njima puno ne priča. Oko 60 Eura 1 l. Mogu se i termički obrađivati. Za salate idealna. Da znate.
Recepti za jednostavna jela.
Meksička salata od kukuruza
Salata kao obrok! Ukusna, za ove vrućine idealna za večeru. Ako trebate meso, pileća prsa na naglo i salata, za desetak minuta imate riješen obrok. Može stajati dva, tri dana u hladnjaku, dodajte drugi dan malo graha, možete zadnji dan i koju rajčicu ( da ne vene dok stoji u hladnjaku).
SASTOJCI:
Vezica korijandera ( peršinov list )
2 konzerve kukuruza
1 Jalpaneo papričica ( ili druga ljuta ukoliko volite ljuto)
1 crvena paprika
chilli
kumin
sol i papar
Mljevena paprika
sok 1 limete
2 žlice majoneze
3-4 žlice maslinovog ulja
3 žlice masnijeg kiselog vrhnja
Cotija sir ( kravlji, sličan feti kad je mladi, ako je odležao podsjeća na parmezan. Ovdje ide mlađi, mrvičasti)
PRIPREMA:
Sjeckati korijander, papričicu i papriku na kockice. Stavite u zdjelu s kukuruzom. Pomiješati suhe začine, pomiješati tekuće začine kao dresing, pa zajedno izmješati. Preliti preko salate, pomiješati pa na vrh posuti sirom. Po želji se mogu dodati i kockice avokada, graha ili sjeckane rajčice.
Pizza s grožđem
Jednostavna slatka pizza, baš za sezonu grožđa!
SASTOJCI:
Dizano tijesto za pizzu, možete kupiti gotovo, ali i jednostavno napraviti:
(500g brašna
1 Vrećica suhog kvasca
cca 3 dl mlake vode
20g šećera
malo soli
Prosijte brašno u zdjelu, dodajte sol, promiješajte. U sredini napravite rupu i dodajte ostale sastojke. Sve sastojke umijesite iz sredine prema van u glatko, mekano i ljepljivo tijesto, s nastavkom za tijesto. Tijesto, prekriveno najlonom ili toplom vlažnom krpom, ostavite na toplom dok se volumen ne udvostruči, oko 30-40 minuta. Tijesto još premijesite,pa razvaljajte za picu s punijim rubom, stavite na namazani lim u obliku kojem želite peći. Pustite da naraste.
Ako želite da bude još bolje onda način na koji sam zanji puta radila: odmah sam gotovo tijesto stavila u hladnjak na hladnu fermentaciju 24h. Izvadila, sa nauljenom rukama preklopila dva, tri puta i spustila u lim. Bez razvlačenja i diranja. Naravno, malo premazala maslinovim uljem i pokrila najlonom oko 4 h. Tijesto se ‘raspuzilo’ po cijelom limu, malo rastanjim prema krajevima, pa dodajte sastojke za pizzu ( za slanu dodate malo više soli u tijesto)
Gore:
oko 500 g zrelog grožđa, može i onog mirišljavog, ako imate
100 g smeđeg šećera
maslinovo ulje
listiće bosiljka ili limunske mente
Orahe ili bademe, sjeckane
ako ste za eksperimentiranje ili to volite, probajte rukama nadrobiti malo gorgonzole, ili komadiće ementalera
PRIPREMA:
Isto kao kod obične pizze, operite grožđe i kidajte bobice, malo ih zdrobite rukama da puknu, da malo soka izađe na tijesto. Pospite smeđim šećerom, uljem i po želji sirom. Pustite da malo naraste tijesto i pecite na 220°c oko 10-15 min. Kada izvadite pospite s loš malo maslinovog ulja, pogotovo ako imate domaćega, medom i listićima mente ili bosiljka. Možete gore staviti šlag, sladoled, naribati bijelu čokoladu da izgleda kao sir i sl.