Grah naš svagdašnji
Grah se voli ili ne voli. Iako to u stvari nije točno, ali kod nas se pod tim pojmom podrazumijeva varivo koje se u svim kućama kuha. Ja ga nisam neka ljubiteljica, ali grah volim u nekim drugim kombinacijama i baš ga volim. Zato ne treba generalizirati i ono kada djeca nešto ne vole, možda ne vole onako kako mi obično spremamo, ali treba pokušati na više načina pripremiti neku namirnicu i možda se neka svidi onima koji je ne vole. Svaki puta netko na radionici nešto ne voli ili nerado jede i doista puno puta ne samo da probaju, već i jedu i kažu da će kod kuće od sada tako praviti.
Zato ćemo danas malo o grahu kao biljci i namirnici, a i o varijantama na koje se sve može pripremiti.
Dolaz nam iz Amerike, mahunarka je i jednogodišnja biljka. Dozrijeva u jesen i poznata je jako dugo, čak 4000 godina. Na svijetu postoji 38 vrsta graha, a mi polako i kod nas upoznajemo neke vrste koje do nedavno nismo mogli vidjeti. Znamo da je jako zdrav posebno za probavni sistem. Energetski je jak, a sadrži gotovo sve esencijalne aminokiseline i zna se da spriječava bolesti srca kao i neke karcinome. Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje da se jede 3 šalice graha tjedno. Također sadrži i lecitin te kalij, kalcij, željezo, fosfor, magnezij, cink i natrij, izvor je folne kiseline, vitamina B6, K, riboflavina (B2) i B3. Odličan je izvor bjelančevina, ne sadrži zasićene masti niti kolesterol.
Dokazano je da kod žena sprječava rak dojke kao i druge vrste raka kod svih. Regulira šećer i izvrsan je izvor vlakana. Također je dokazano da je tamniji grah zdraviji, pa sad kad znamo, njega ćemo jesti puno više. (Baš sam mislila staviti recept u kome je bijeli grah!) Grah se osim u variva stavlja u juhe, možete praviti namaze poput humusa samo sa grahom, također se kao prilog jede gnječeni grah, prave se salate od i sa grahom, zapečeni grah, gravče na tavče, a može se koristiti i u kolačima, o tome jednom kada dođe na red.
Meksički farmerski doručak
Ovo je osnovni recept, naravno da možete dodati kukuruz, tanke prutiće slanine i sl. Poslužite s nekim od ljutih ili blagih meksičkih umaka, opet po želji.
.
SASTOJCI: (za 8 tortilja)
100g kukuruznog brašna
200g pšeničnog brašna
soli
2 srednje velika crvena luka
2 česna češnjaka
1 žlica ulja
1-2 čilija ili 1/2 žličice ljute paprike
4-5 žlica koncentrata rajčice
1 doza sjeckane rajčice
200 g ementalera
brašna za razvaljati tijesto
ulja za namazati
8 jaja
1 konzerva graha
peršin
PRIPREMA:
Oba brašna i 1/4 žličice soli pomiješati i polako dodavati oko 100 ml vode, s nastavkom da tijesto umijesiti u glatku smjesu i ostaviti sat vremena da miruje.
Crveni i bijeli luk oguliti. Crveni luk narezati na tanke prstene i prepeći na vrućem ulju. Češnjak nasjeckati, čili papričice oprati, očistiti od sjemenki i narezati na prstene.
Oboje dodati luku, sve peći oko 3 minute, umiješati koncentrat rajčice, sjeckane rajčice, 0,5 dl vode i posoliti. Kuhati oko 10-20 minuta.
Naribati sir. Tijesto formirati u 8 kuglica promjera 15cm.
Malu tavicu premazati uljem i zagrijati na umjerenoj temperaturi. Tijesto sa svake strane prepeći po minutu do zlatne boje. Povrće u međuvremenu kušati i začiniti po potrebi. Zaljutiti ali ako ne volite, ne morate. Tanko namazati tortilje.
Poslagati tortilje na lim za pečenje i na svaku koru staviti graha i izliti jedno jaje, posuti sa sirom. Pećnicu ugrijati na 175°C, peći 15-17 minuta i posuti peršinom.
Tart od limuna
Nešto predivno, kremasto i osvježavajuće! Ovdje grah, među ostalim, ima ulogu samo pasivnu, čisto praktičnu, ali i to treba znati.
Jednostavno.
SASTOJCI:
240 g oštrog brašna
135 g šećera
1 jaje
1 žumanjak
130 g maslaca ( ako možete, koristite baš maslac, prhko tijesto je tako ukusnije )
za kremu:
3 jaja
3 žumanjka
135 g šećera
2 limuna
120 g maslaca
1 limun za ukras ( po želji)
PRIPREMA:
Brašno, šećer i maslac prstima spojimo u mrvice. Dodajte jaje i žumanjak pa napravite tijesto. Umotajte u foliju i stavite u hladnjaka min 30 min. Razvaljajte ga pa stavite u namašten i pobrašnjen kalup, do ruba. Vilicom ga izbockajte, pa stavite na njega krug papira za pečenje i suhi grah ili bob, slanutak ili sl. ( slijepo pečenje ), da se tijesto ne deformira. Pecite u zagrijanoj pećnici cca 15-20 min na 180°c.
Za kremu pomiješajte jaja, žumanjke, šećer, sok i ribanu koricu ( naravno, neprskanog ) limuna. Kuhajte na pari u kremu. Kada se krema malo stisnula, skinite s pare i dodajte kockice maslaca. Miješajte da se istopi. Sa tijesta sklonite papir sa suhim grahom ( ja ga čuvam za ponovno pečenje sličnih tijesta )pa ulijte kremu. Pecite sok lijepo ne porumeni, oko 15 min. Ohladite i ukrasite kolutićima limuna, samo ribanim spiralama korice limuna ili servirajte sa šlagom.