Patlidžan (u Damaciji balancan)


Porijeklo vuče iz Indije i Šri Lanke. Voli toplije i vlažnije krajeve ali dobro uspijeva i kod nas. Više se koristi u Indijskoj, Kineskoj i Japanskoj kuhinji iako bi mi vjerojatno pomislili da dolazi iz Turske kuhinje, jer se više udomaćio na Jugoistočnom dijelu Europe. Kod nas se najviše koristi u spravljanju ajvara, pečen na roštilju , punjeni kao i tikvice i ovako u musakama. Namaz od patlidžana je također odličan, pa probajte i njega. Inače patlidžan ima nešto vitamina C, karotena i iz grupe vitamina B, malo ugljikohidrata, mineralnih soli i bjelančevina. Također samo 6-8% suhe tvari, znači ostalo je voda. Zato sadrži samo 24 kcal, što je idealno za one koji paze na liniju, pogotovo što sadrži celulozu koja je u stvari vlakno pa je dobra i za probavu. A najbolje je što sadrži kalij koji je potreban za snižavanje krvnog tlaka. Naravno, morate paziti kada ga pečete, jer je kao spužva, upije svu masnoću koju mu date. Zato ga je najbolje peći na roštilju, u pećnici na papiru za pečenje ili paziti na tavi poput keramičkih ili teflon s kojom kapi ulja. Poslije pečenja ga pospite maslinovim uljem i ja osobno volim dodati malo sitno sjeckanog češnjaka i peršinovog lista. Ako volite kao salatu dodajte kvasine i eto užitka!

Namaz od patlidžana

Musaka

Musaka je kod nas poznato jelo i obično ga pravimo s krumpirima a zalijemo jajima. Porijeklo vuče iz Grčke i Turske a poznato je da se pravi i u Bugarskoj, Rumunjskoj i arapskim zemljama. Grčka se pravi s patlidžanima ( kao i u Turskoj i arapskim zemljama), mljevenim ovčijim mesom i prelije se češnjakom i bešamelom ( bijelim umakom ). Od Bugarske do nas je češće pravimo s krumpirima i Umućenim jajima. Ovaj recept je pomirio ta dva i ima u njemu dašak mediterana. Zato ga probajte dok imamo ovoliko patlidžana u ponudi!

Musaka s patlidžanima


Sočna i ukusna musaka, obilje povrća i meso, odlična kombinacija.
Musaka s patlidžanima
SASTOJCI:
2 patlidžana oko 1 kg zajedno
500-600 g mljevenog mesa, obično u zemljama iz koje dolazi musaka se koristi junetina, ali po želji
1 glavica luka
2-3 režnja češnjaka
1 paprika
400 g pelata, sjeckanog mesa rajčice
žlica začina za juhe i variva
sol, papar
3-4 srednja krumpira
ulje
3 jaja
PRIPREMA:
Patlidžane operite i nasijecite na tanke kriške po dužini. Stavite ih u hladnu, slanu vodu oko 30 min. Ako želite biti brzi s krumpirima, kada ih ogulite i operete, naribajte ih na tanke kriškice i stavite u zdjelu u koju ćete izliti vrelu vodu iz kuhala i posoliti je, pa kuhati krumpire 3-4 min, da se ne raspadnu. Izvadite ih lopaticom na tanjur. Za umak pržite kockice luka, na rumene dodajte meso pa ga upržite dok ne počne da se karamelizira, dobiva smeđu boju. Tada dodajte rajčice i papriku rezanu na sitne kockice. Začinite začinom i kuhajte 10-tak min. Sklonite s vatre i malo popaprite. Na većoj tavi na sasvim malo ulja pecite patlidžane koje ste dobro ocijedili i stavili na ubruse da upiju višak vode. Ja ih još sa ubrusom malo i pritisnem rukom, da izvučem što više vode. Obično ovako nisu gorki, ali za svaki slučaj uvijek probam jedan iz prve ture, za ne daj Bože, da ne upropastim ručak!
Pecite ih tako i vadite na suhe ubruse, ako ostane u njima višak masnoće, da ih pokupi. Ja ih ne solim dodatno, mada ne budu slani od one vode prije, kako je umak slan, ne treba ga posebno presoliti, onako normalno, a krumpiri nisu neslani, patlidžan u stvari se stopi s tim svim i to je dovoljno. Sada slažite u vatrostalnoj posudi krumpire u tankom sloju, patlidžane pa meso i tako ponavljajte cca 3x pa na kraju pokrijte patlidžanima. Prelijte s 1 dl vode, nju ne dodajem u umak jer je lakše rasporediti ga bez viška vode, barem meni! Pecite 30-40 min u pećnici na 180-200°c. Nakon cca 20 min umutite 3 jaja s malo soli i prelijte musaku. Pecite dalje dok ne porumeni. Ostavite da se malo ohladi, 10-15 min. pa se onda lakše reže na uredne kocke.
P.S.
Musaku s patlidžanima možete praviti i bez krumpira, ali meni je tako "blaža". Krumpire možete zamijeniti i rižom, skuhajte ju al dente pa tako kombinirajte. Inače možete koristiti i tikvice, listove blitve ili špinata, rajčice ili bilo kojeg povrća, jer sve slagano u slojeve povrćem i mesom, pogotovo zaliveno jajetom, je varijacija na temu: musaka. Kada nešto od toga zamijenite listovima tijesta, tada su lazanje. Tako slično, a tako različito zar ne!