Nar i kivi

Dva voća kojima sezona počinje od sada pa traje do proljeća. Neki sretnici imaju i svoj kivi koji mora odležati oko mjesec dana, ali opet, lijepo je kad se ima svoje i domaće. Mi moramo kupovati, ali kivi obično nije previše skup, pa se može. Nar bude na akcijama, ako imate sreće da vam netko pošalje ili donese domaći s mora, još bolje.

Nar

Kažu da je nar voće koje je od onih najduže poznatih. O njemu ima zapisa iz mnogih kultura pa njie sigurno od kuda uopće dolazi. Jedna je od najljekovitijih vrsta voća, zdrava za kardiovaskularni, nervni i koštani sustav. Puno antioksidanasa, bilo je već davno simbol zdravlja, plodnosti i vječnog života.
Ima pregršt vitamina B5, kalija, prirodnih fenola poput elagitanina i flavonoida. Popravlja raspoloženje i usporava osteoporozu. Spriječava neke vrste raka i ubrzava liječenje. Poznato je da sok ima više antioksidansa od čaše vina ili zelenog čaja. Kao eliksir i do deset puta. Znači da čuva zdravlje, čuva zube i sprječava mnoge tegobe.

Nar se koristi kao svjež, sjemenke, pravi se ulje, ocat, sok, jede se u kolačima, salatama i sl. Čaj od kore dobar je kod dijareje. Nije lijep za popiti, ali ne treba puno. Pola dl je dovoljno.

Kivi

Ovo nacionalno voće Kine od kuda i potiče, sada je rasprostranjeno u cijelom svijetu. Izuzetno sočno, puno vitamina C, puno više od citrusa. Nekima je omiljeno, ali neki ga i ne vole. Zbog sjemenki se zna desiti kao i kod ananasa da pecka jezik. No kako je jedan kivi i više nego dovoljno, nećete imati tih problema.

Kivi je prepun antioksidansa i kalija, vlakana, vitamina A i E. Dokazano je da je dobro za oči, posebno kod starenja. Poboljšava kognitivnefunkcije i kao nar štiti kardiovaskularni sistem, imuni sustav, pluća, ublažava simptome depresije, potiče mršavljenje i sprječava bolesti crijeva. Jedan kivi ima 55 kCal i 146% vitamina C potrebnog za organizam.

Zato ove zime kupujte kivi i nema izgovora da se ne jede.

Dobar je sam, u voćnim salatama, dodajte ga zelenoj salati ili drugoj svježoj, u kolače...

Pavlova s kivijem i narom

Meni ostaje puno bjelanjaka pa ih ovako iskoristim. Ako nemate viška, onda dodajte još i žutu kremu sa žumanjcima. 5 žumanjaka, 0,5 l mlijeka, 1 žlica škrobnog brašna i 2 žlice šećera. Vanilija. Kuhate kao puding, ohladite i u hladno dodate 3 žlice ulupanog šlaga. Prvo stavite tu kremu i ukrasite šlagom gore.

SASTOJCI:

5 bjelanjaka

250 g šećera

 pola žlice octa

1 žlica škrobnog brašna

500 kivija i 1 nar

250 – 500 ml vrhnja za šlag

1-2 učvršćivača za šlag
! žlica šećera

PRIPREMA:

Za Pavlovu mutite čvrst snijeg od bjelanjaka s malo soli pa lagano dodajte šećer, stalno miksajući. Ulijte ocat, malo još mutite, dodajte škrobno brašno i umiješajte žicom.  Pecite jednu veliku ili više malih Pavlovih, tako da napravite dno i izvučete stranice kao grotlo vulkana na papiru za pečenje. Peći oko 2 sata na 100°C da se više suši nego peče i da ostane bijel. Ohladite u pećnici tako da stavite kuhaču da drži malo otvorena vrata. Očistite voće.
Umutite šlag, pravi, mliječni bez šećera, pa nakon minute mućenja dodajte promiješani učvršćivač i šećer. ( 1 učvršćivač je za 2-3 dl vrhnja za šlag). Nanesite šlag u udublene, pospite voćem dekorativno. Za Pavlovu uvijek birajte kiselije voće jer je korica jako slatka.

Kivi koktel

Bezalkoholni koktel, bomba vitamina, izvrstan način da se uzmu vitamini zimi. A po boji je ukras svakog stola.

Jednostavno.

SASTOJCI:

6 zrelih kivija

1 banana

1 dl soka od ananasa ( 100% )

PRIPREMA:

Očistite i izrežite kivi na četvrtine, zajedno sa komadićima banane sve miksajte u uspravnom mikseru ili sa štapnim mikserom. Dodajte hladan sok ananasa i promiješajte. Po želji dodajte leda i ukrasite.

Bogati napitak vitaminom C uz malo kalorija izvor je prirodne energije. Preporučuje se kod visokog kolesterola. Nekoliko kivija na dan smanjuju masnoće u krvi i rizik od krvnih ugrušaka.