Listopad, mjesec ružičaste vrpce

Jesen je osim ugodnih obilježavanja poput dana kruha, džin tonika ili čokolade, također vrijeme ozbiljnih tema. Jedna od najvažnijih u ovom mjesecu je borba protiv raka dojke. Pa dok se neki doista trude učiniti sve da daju na važnosti ovoj temi, ona ipak prođe ispod radara. Više pažnje dobiju molitelji ispred bolnica koji se mole samo za nešto nevidljivo našem oku, ono vidljivo i što doista pati veliki dio populacije ( ne samo pogođene žene bolešću, tu su obitelj, prijatelji, zajednica pa i posao), njih brine da se ne ‘utrne’ sjeme.

E, kada bi kod nas radili da nismo na začelju po izlječenju od raka dojke, a prvi po broju oboljelih od istog, onda bi i to bio razlog više da se djeca donose na ovaj svijet. Dok je u Europi rak dojke nešto kao tegoba koja se jako dobro liječi, zbog prevencije naravno, kod nas je to jedna od najsmrtonosnijih bolesti.

Uvijek zaboravim da smo mi nacija koja točno zna koje vakcine protiv Covida jesu, a koje nisu dobre. Znamo da se ne treba cijepiti jer će nas čipirati ili nas nekako otrovati ili tko zna što. Međutim, kad su došle vrećice za razvrstavanje smeća u Zagrebu, svi stručnjaci i pokućni epidemiolozi muku muče da shvate koje smeće gdje ide. Jer to već spada u SF! Dok god nemamo dobro razvijen sustav prevencije, imat ćemo još uvijek i pokvarene zube i kriva leđa i rakove i koješta.

Iz plaće se puno izdvaja za zdravstvo, kada bi imali mogućnost birati, za taj novac bi nas u privatnim klinikama i nosili. Malo karikiram, ali da puno izdvajamo, to je činjenica. Preventiva nam je jako loša, ali to je već problem sustava.

Želim nam svima prvenstveno dobro mentalno zdravlje, a onda i fizičko. Ako ste žena, provjerite kada ste zadnji puta bile na pregledu, ako ste muškarac, pitajte partnericu isto, nije to loše, dapače, to je znak brige. Vrijeme leti, mislimo da smo bili nedavno, a znaju proći dvije godine i više od tada. Treba se podsjetiti, napraviti termin i otići. Obično ide brzo, skinete to s dnevnog reda i mirni ste.

U mjesecu kada se obilježavaju dani kruha, red je jednom objaviti i jedan kruh. Pa neka i slastica bude s dosta tijesta, da to pošteno obilježimo!

Svečani kruh

Napravite ovaj dekorativni kruh, ukusan je i izdašan a uz malo spretnosti oduševiti ćete goste!

Srednje zahtjevno.

SASTOJCI:

1 kg brašna

1 kocka kvasca(50g)

1/2 mlakog mlijeka

1 dl mlake vode

60 šećera

1 prstohvat soli

1 jaje

2 žumanjka

150 g maslaca ( margarin za povoljniju verziju)

200 g slanine ( ne mora)

100 g sušenih rajčica iz ulja ( također nije obavezno)

1 žlica origana

PRIPREMA:

Prosijte brašno u zdjelu, u sredini napravite rupu i ubacite germu u komadićima, malo šećera pospite preko kvasca. Prelijte kvasac toplim mlijekom i pustite da se otopi. Ostali šećer, sol, vodu, žumanjak i jaje rasporedite po rubu brašna. Sve sastojke umijesite, s nastavkom za tijesto iz sredine prema van, u glatko tijesto .

Tijesto ostavite na toplom dok se volumen ne udvostruči, oko 30-40 minuta. Za to vrijeme isjeckajte slaninu na sitne kockice, kao i rajčicu i dodajte origano. Po želji možete dodati i nasjeckanih maslina ili fetta sira, varijacija je bezbroj, odaberite neku ili napravite od onoga što trenutno imate u hladnjaku! Ako ćete jesti kao kruh, ne morate ništa dodavati. Sa dodacima je sam izvrstan, uz pivo, vino, ali i tekući jogurt kao obrok.

Tijesto razvaljajte na veliki kvadrat, na polovici razmažite omekšali margarin, preklopite, i na toj polovici namažite maslac i opet preklopite ( kao za salenjake). Ostavite na hladno oko 15 min, opet razvaljajte, sada preklopite lijevu i desnu trećinu preko sredine, pa odozgo prema dolje preklopite na pola, stavite u najlon i na hladno opet 15 min i ponovite još jednom. Zatim razvaljajte na malo manji kvadrat, pospite na polovici pripremljenu smjesu i preklopite. Pritisnite malo rubove pa razvaljajte pažljivo u krug, pritišćite oklagijom kutove da tijesto širite na ravnome dijelu. Premjestite na lim, namazan masnoćom ili s papirom ga obložite. Zarežite tijesto oko 5 cm od sredine prema rubu i tako u krug. Na rubovima će trake biti šire, ali ne smeta. Sad svaku uvrnite kao vijak i malo pritisnite na kraju. Premažite umućenim žumanjkom i sredinu pospite sezamon, makom ili sl. Ostavite oko 20 min da naraste. Pecite oko 1 h na 175°c u već zagrijanoj parnoj pećnici ( možete na dno pećnice u odgovarajućoj posudi staviti 2 dl vode da pravi paru ). Poslužite topli kruh uz vrhnje, nareske ili sl.

Kruh od banana

Jako jednostavno!

SASTOJCI:

250 g brašna

1 žličica praška za pecivo

1/2 žličice sode bikarbone

malo soli

1/2 žličice cimeta

115 g omekšalog maslaca (margarin za povoljniju verziju)

150 g smeđeg šećera (može i bijeli)

2 velika jaja

1 vanil šećer

4 veće zrele banane ( 450-500 g)

100 g po želji komadići čokolade, oraha, lješnjaka ili nekog voća

PRIPREMA:

Ugrijte pećnicu na 180°c i pripremite dugački četvrtasti kalup tako da ga namažete maslacem i pospete brašnom. Stavite ga u hladnjak dok ne pripremite smjesu. Banane ogulite i viljuškom u zdjelici napravite kašu od njih. U većoj zdjeli pomiješajte brašno, sodu, prašak, sol, cimet. Posebno umiješajte maslac sa šećerom u pjenastu smjesu par minuta. Dodajte vaniliju i jaje po jaje. Žicom umiješajte banane, pa kada smjesu ujednačite, dodajte suhe sastojke, dobro umiješajte žicom u jednoličnu smjesu. Možete i mikserom na manjoj brzini da ne umiješate previše da se masnoća ne počne odvajati. Dodajte čokolade ili komadiće oraha, pa smjesu poravnajte u kalupu i pecite oko 40-50 minuta. Probajte čačkalicom, ako je suha, gotov je kruh od banane. Neka se ohladi oko 20 min u kalupu pa polako premjestite na poslužavnik. Poslužite po želji sa tučenim vrhnjem ili voćnim umakom uz čaj ili kavu.