Omiljeni plodovi ljeta

Rajčice

Jedna od omiljenih namirnica uopće, posebno udomaćene na Mediteranu i dijelu pojasa uz njega, kao i kod nas, gdje dozrijevaju slatke i mirisne. Rajčice su inače voće, ime su dobile prvo na latinskom vučja breskva, kod nas i u još nekim zemljama kao rajski plod, baš zbog svoga okusa i ljepote. Na francuskom je jabuka ljubavi, talijanskom zlatna jabuka ( prvo su poznavali žute sorte). Sada ih ima puno vrsta i podvrsta, kao boja i veličina. Križanjem sorti došlo se i do novih, kao i do otpornijih i zahvalnijih za uzgoj. Naravno, time se došlo i do onih 'plastičnih', tako ih ja zovem, zimi, stoje na kuhinji danima i takve su kakve su, a u hladnjaku u ladici za povrće i voće, mogu stajati mjesecima, ništa. Ne trunu, ne venu.
Zanimljivo je da je moja mama jednom dobila rasadu tih rajčica iz plastenika, otpornih, posadila ih je vani sa drugim, domaćim. One su rasle kao i druge, nisu dobile fleke ili plamenjaču, a bez ikakvog špricanja i tretiranja opet su bile kao i one iz dućana. Jednostavno su modificirane.

Otkrivena je tek poslije otkrića Amerike, a prvi su je počeli koristiti u prehrani Talijani iz južnih dijelova Italije. Prvo je smatrana otrovnom vrstom i uzgajana kao ukras, jer dok su plodovi zeleni i sama biljka i nisu jestivi, otrovni su.
No zrele rajčice u sezoni pokazale su se ukusnima i tako je započela njihova popularnost. Jedu se sirove, kuhane i sušene. Sadrže likopen, tomatin, flavolin i karoten. Osim toga puno vitamina A, C i E, vlakna i još puno dobrih spojeva.

Poznato je da je djelotvorna u suzbijanju raka, posebno prostate, no uništava i neke druge stanice raka, izvrstan je za krvožilni sustav, likopen koji je zaslužan za sve to i za sprečavanje pojave kapilara, borba protiv glavobolje... Ne uništava se kuhanjem, tako da tijekom cijele godine možete uzimati taj izuzetni antioksidens.
Rajčica uz to djeluje jako dobro na kožu, hidratizira, a tomatin je prirodni antibiotik. Sok rajčice 'vraća iz mrtvih' nakon burne noći, oporavlja tijelo jako brzo poslije veće konzumacije alkohola.

Ima samo 18 kCal/ 100 g, tako da slobodno uživate u njima.

Paprika

Kao i rajčica, papriku je donijeo Kolumbo iz Južne Amerike gdje se otkrilo da su je znali još prije 9000 god. Jedno od najpopularnijih je povrća na svijetu. Slatke ili ljute, svih oblika, veličina i vrsta, jedu se na svim meridijanima. Ima ih oko 50 vrsta.

Toliko je zdrava da je nazivaju super namirnicom. Količina i kombinacija Vitamina A i C kao i karotidnog likopena je zaslužna za to. Sadrži i vitamin B6 i još neke B vitamine koji su izuzetno zdravi i potrebni. Sa 92% vode, niskokalorične su, a kako posjeduju dosta vlakana, tako su izvrsne i kao namirnica ako želite paziti na tjelesnu težinu. Crvena paprika čak spaljuje kalorije kao i kapiscin iz ljutih vrsta što ubrzavaju metabolizam.

Paprika ima četiri puta više vitamia C od naranče, čuva kožu, dobra je protiv nesanice, PMS-a, pomaže kod rasta kose, poboljšanja vida, kao i borbi protiv raka prostate.

Prigrlite paprike kao prijatelje vašeg tijela, jedite kao grickalice, sa nekim od umaka od jogurta ( u prethodnim kolumnama) ili napravite od njih neki namaz.

Talijanska rapsodija

Jako jednostavno.

Naziv su dali moji prijatelji kada su ovo probali. Doista je baš tako!

SASTOJCI:

0,5 kg mini rajčica

3-4 glavice češnjaka

250-300 g gorgonzole ( ako mislite da je jaka, nije, slatkoća rajčica to idealno pokrije. Kupite Vindijinu ona je nešto blažeg okusa od drugih)

1 baget ( francuzer)

100 ml maslinovog ulja ( domaćeg, ako imate i na njemu ne štedite!)

malo soli

grančicu timjana

malo sitno sjeckanog lista peršina

PRIPREMA:

U vatrostalnu, veću posudu ( možete uzeti i dvije, posudu i poklopac koristiti kao posudu) stavite rajčice s peteljkama. raspredite češnjak, naravno, prije ga malo očistite, skinite vanjsku osušenu koru, pa zasijecite gore tako da vidite režnjeve. Gorgonzolu narežite na veće kocke ili nakidajte rukama, pa rasporedite između povrća. posolite lagano češnjak i rajčice i prelijte sa 0,7 dl ulja. Baget nasijecite na šnite. Polijte s preostalim maslinovim uljem ( možete i s malo više, ne bojte se kolesterola!), pa svaku šnitu ugurajte negdje između rajčica i sira. Stavite peći na 180°c oko 25 min. Nožićem probajte da li je češnjak mekan. Izvadite i pospite timjanom i ( ili) peršinovim listom. Ako vam je timjan prejak, onda se držite samo peršina! Uživajte!

 Paprike punjene krumpirima

Staro i poznato jelo, pravi se često za post, prikladno i za vegeterijance, a u vrijeme kada ima paprika, nešto je povoljnije. Par dobrih je to razloga da napravite ove ukusne paprike.

Jednostavno.

SASTOJCI:

cca 10-12 paprika srednje veličine

1- 1,5 kg krumpira

1 velika glavica crvenog luka

2-3 režnja češnjaka

3 žlice začina za juhe

pola do 1 žličice papra

ulje

mileram ili drugo masnije kiselo vrhnje

PRIPREMA:

Operite i očistite paprike tako da iskružite dio oko peteljke i očistite od sjemenki. Krumpite ogulite, operite i naribajte ili sjeckajte na sitne kockice. Luk očistite i sitno isjecite, češnjak protisnite kroz presu za češnjak. Sve dobro izmješajte sa krumpirima, dodajte začine i izmješajte. Ulijte malo ulja u dublji lim, punite paprike smjesom krumpira tako da ga u rukama stisnete, da se višak vode ocijedi. Složite sve na lim pa pecite u pećnici zagrijanoj na 200°c oko 1 h. Prelijte izmješanim vrhnjem i pecite još oko 10 min. Najbolje prijaju vruće.