Južni Jadran


Iako je Makarska rivijera i srednji Jadran, veliki je tekst bio prošli puta, pa ću pokušati ovdje napisati sve o tom cijelom jugu. Makarska rivijera je ona na kojoj sam ja odrasla, mislim na ljetovanja i koju obožavam. Oblutke i duge plaže s prirodnim hladom borovine, čisto more i česte valove poslije podne. Ručnik poslije sedam dana bude čist na izgled, ali je kao karton od soli, jedva ga složite poslije kupanja. Uvijek čiste torbe, papuče, sve, tako da mi to jako nedostaje na srednjem Jadranu. Ne svuda, ali često. Zato mi se i pijesak ne sviđa, iako je i na Savi pijesak, ali i trava kao mjesto za ručnike, pa je nekako drugačije. Znači Brela kao prva od Omiša su jedno prekrasno mjesto, čisto i lijepo uređeno s jednom od najljepših i najslikanijih plaža. Baška Voda, Krvavica, Promajna su mala mjesta prije Makarske koja je lijep gradić s velikom plažom u gradu, svuda stignete pješice, a gradić je lijep i uredan. Nisam pisala o pijacama, u Makarskoj je jedna od ljepših. Tamo sam čak i kao dijete voljela ići jer je bilo sve lijepo i uredno izloženo. Noćni život Makarske je popularan među mladima, ali nije onako intenzivno kao u Vodicama na primjer. Tamo se svako večer usidri jedan veliki brod koji vozi i na izlete, a navečer možete na njemu povoljno večerati izvrsnu ribu i par morskih specijaliteta. Tipa samousluge, piće vam ponude i dobijete u plastičnim čašama, ali doista povoljno i sa prekrasnim pogledom na šetnicu, onako s visine, s broda. Malo niže prema plaži jedna od najboljih slastičarnica na Jadranu, Romana, obavezno tamo pojesti sladoled.

Činjenica je da tamo odsjeda puno gostiju iz BiH, ali blizu im je i u dolaze oni koji su naučili dolaziti tamo. Na koncu i oni plate smještaj, takse i parking, kao i svježe namirnice, a poznati su da vole otići na piće i dobro pojesti pa ne bi trebali biti podcijenjeni kao gosti. Ali o tome drugi put, jer izgleda da će na teži način naučiti neki iznajmljivači i ugostitelji da su bolji skromni gosti koji dođu, nego kad nitko ne dođe. Uglavnom, iza Makarske su Tučepi s najdužom plažom na Jadranu 2 km, sa dobrom ponudom , a onda je moja Podgora.

[gallery columns="6" ids="133507,133508,133509,133510,133511,133512,133513,133514,133515,133516"]

Tamo sam kao dijete bila svako ljeto, a često i kasnije. Mali gradić koji mi je prirastao srcu, lijepo uređen, s malim starim Poratom i poznatim spomenikom nekadašnjoj mornarici jer su bili osnivači iste. Krila galeba na spomeniku su i sada jako lijep detalj koji se uzdiže iznad mjesta, a ispod veličanstvenog Biokova. Dalje su Drašnice, malo mjesto sa starim selom odmah iznad magistrale, kažu da se cijelo prodaje, iako nisu još sređeni odnosi s vlasnicima. Onda je par malih mjesta, Mala i Velika Duba, Zaostrog, Igrane, Živogošće sa prekrasnim samostanom ( u kom sam također imala priliku biti i noćiti u više navrata), pored kojeg je obnovljeni hotel koji sad izgleda prekrasno ( tu je i kuća bivšeg ministra za koju smo se još davno pitali čija li je, sad znamo). Onda Gradac kao malo veće mjesto, isto lijepo s lijepim plažama. Zatim krenete prema Pločama, ka ušću Neretve u Jadran, a ta delta je nešto fantastično. Iako zarasta i sve se lošije održava, to je nešto vrijedno obilaska. Prije delte su Baćinska jezera, njih 4,5, koja su često svako druge boje, mala i prekrasna. To područje isto dobro znam jer mi je pok. sestra živjela u Metkoviću gdje joj je obitelj i sada. Tamo sam skoro bila kao kod kuće, svuda smo išli. Na ušću Neretve je pijesak, sitan da ne možete zamisliti. Plićak, baš za picigin ili malu djecu. Jedino nema hlada jer u tom pijesku drveće teško raste.

Kad krenete ka jugu, par sela je odmah blizu mosta koji se gradi. U Kleku smo bili više puta, to je malo, tj. pola sela na plaži u uvali, osim skupog parkinga koji morate platiti, ostalo je lijepo i ok. Do Dubrovnika ima nekoliko lijepih manjih mjesta, prekrasni arboretum u Trstenu, ali obično se čeka da se ugleda biser Jadrana, Dubrovnik. Sam pogled s magistrale fascinira. Grad je lijep, blještav i skup. U zidinaman, naravno. Malo dalje već možete i jesti i piti po pristojnijim cijenama.

O Dubrovniku vam nemam što pisati, a da ne znate. Sve je stalno u medijima i sve je ljepše u živo. Obožavam kada krenemo tamo od Kleka pa zamiriše to bilje, intenzivnije je i ljepše miriše no igdje. Nekada mi žao što ne mogu još dublje udahnuti!
Iza Dubrovnika, Srđa koji se nadvija iznad, zanimljivo je kada dođete u Konavle, plodno i ravno područje, uređeno i maksimalno obrađeno. Išli smo čak do Prevlake, tamo je moj muž bio u vojsci, pa smo otišli vidjeti kako izgleda. Pusto i tužno. Polusrušeni objekti i poligoni, ogroman kompleks cijeli zarastao. U idućem tekstu ću o propustima u turizmu i mojim utiscima o ovoj sezoni, ali ti kompleksi su mogli biti malo održavani i sređivani kao mjesto za ljetovanja za mlade, izviđače, neke udruge djece i mladih i sl. To nije ništa socijalističko već se tako organizirano radi i u Americi i drugdje. Pa i da se naprave tematski kampovi za sportaše, umjetnike, ine skupine.

Ali ostadoše nam otoci!

Svi otoci su većinom veliki, dosta naseljeni. Brač je najbliži, osim Šolte ( koja je najmanje devastirana i izgrađena, prekrasna i divlja. To može zahvaliti što je dugo bila općina Split, a oni se nisu baš trudili oko nečega tako daleko. Sada su i oni općina, pa se bore, što je i dobro, ali i vide da masovna gradnja nije uvijek najbolje rješenje, pa se nadam da će polako i pametno), dobro povezan i poznat po Bolu, unikatnoj i prekrasnoj plaži na žalu dugom 500 m koji čiji vrh se pomjera kako struje na njega utječu. Također po bračkom kamenu poznatom širom svijeta. Mi smo bili u jednom malom mjestu, Postiri i obišli malo okolicu i doista je lijepo i otok za uživanje. Hvar je još duži, cijeli miriše na lavandu, a grad Hvar je sinonim za sunce, uživanje, bogate goste i izlaske.

Stari Grad je mjesto gdje je puno Brođana išlo ljetovati kao i u Jelsu, uske ulice i kamene kuće, prava Dalmatinske skale svuda, meni prekrasni. Iz Jelse se ode na drugu stranu otoka kroz tunel koji je kao crna rupa, sa semaforom za jednu i drugu stranu. Uzak i mračan, ne pokazuje čari koje čekaju s druge strane. A tamo raj! Zavala je ime mjesta, malo naselje koje gleda na otočić Šćedro.
Sućuraj je na samom jugu i tamo pristaju trajekti iz Makarske i Dube, ali malo mjesto koje uspješno vode žene i obitelji više ne odlaze, čak se i vraćaju.
Pelješac, poluotok je jedna vrsta raja. Ston, mjesto sa solanom, procjep između dvaju brežuljaka, pa kad se prošire u ravnicu sa poljima soli, prekrasno! Uz to drugi najduži zid na svijetu pored Kineskog, uz koji se možete popeti i prijeći na drugu stranu je doživljaj. Ne znam kuda će tamo ići cesta ili autoput koji će preko Pelješca ići ka Dubrovniku, ali nadam se da neće narušiti ovu ljepotu. Na poluotoku je još par lijepih mjesta sa pitomim plažama, ali ima ih i izazovnih u dolasku i odlasku. Iz Orebića, koji je dosta sređen gradić, trajekt vodi kratkom relacijom na Korčulu. Čija vina su bolja ili poznatija ne vrijedi ni pokušati odgonetnuti, ali Korčula je prekrasna. Mjesto sa zidinama i uličicama, mirisima mora i borovine, lavande i smilja, toplog vremena i sunca. Plaže, od Pržina, na kojima prži, do onih sa hladom. Uostalom, većina Brođana zna kako je tamo lijepo.  Otoke Lastovo i Vis mi je želja obići, ali kako su daleko, nismo još stigli. Nekako se češće držimo kopna, a otoci su nam još teren koji možemo istraživati.
Po povratku idući tjedan ću vam napisati gdje smo sve bili i kako je bilo, a nadam se da ćete vi u komentarima napisati vaše utiske s vašeg godišnjeg. Ne mora biti Jadran, jer toliko je lijepih mjesta za vidjeti, na kopnu i na moru i drugim morima, da je važno samo lijepo se provesti i dobro odmoriti.

Današnji recepti su jednostavni i praktični.

Začinjeni ražnjići


Slično pljeskavicama, malo drugačije napravljeno, baš da podsjeća na ljeto...


Jednostavno.

SASTOJCI:

0,5 kg mljevenog junećeg mesa

1 velika glavica crvenog luka

2 režnja češnjaka

1 žumanjak

2 žličice mljevene crvene paprike

malo mljevenog kima

sol

papar

2 žlice maslinovog ulja

8 kom drvenih ražnjića

PRIPREMA:

Luk i češnjak očistite i sitno nasjeckajte, pomiješajte sa mesom, žumanjkom, solju, paprikom, kimom i paprom. Ostavite 10-tak min. Da se arome prožmu.

Pripremite ražnjiće pa uzmite meso i razvaljajte u rukama kao kobasice pa po dužini provucite ražnjić. Premažite maslinovim uljem i pecite na zagrijanoj grill tavi, oko 4 min sa svake str. Ljeti možete naravno peći na roštilju. Poslužite sa pommes frites-om, uz salatu s rajčicama ili rikulom, a možete i sa nekim umakom na pr. jogurt-menta. Isprobajte!

Anabela


Jedan od oni modernih kolača, ekspres priprema bez pečenja. Ali ljeti i nije loše imati recept i slasticu brzo i jednostavno! Ovdje je ukrašeno za dječji rođendan i za to trebate oko 3 dl šlaga koji ćete obojiti po želji.

Vrlo jednostavno.

SASTOJCI:

5 pudinga

2l mlijeka

200g šećera

500g maslaca

100g čokolade

400g petit keksa

500g jaffa keksa

400g piškota

1/2l slatkog vrhnja

1dcl soka od naranče

1 dcl mlijeka

500 ml vrhnja za šlag

PRIPREMA:

Puding od vanilije skuhati sa šećerom u mlijeku. U ohlađeno dodati izrađeni maslac. Podijeliti u tri dijela, u jedan dodati otopljenu čokoladu.
Jaffa kekse namočiti u soku od naranče, a piškote u mlijeku. Slagati prvo petit keks pa žutu kremu, jaffa keks pa čokoladnu kremu i piškote pa žutu kremu.
Sve ukrasiti šlagom.