Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović već neko vrijeme oduševljava svojim pismima i obraćanjima javnosti. Njezin edukativno-upozoravajući ton, koji neodoljivo podsjeća na onaj što ga koriste učiteljice prvih četiri razreda osnovne škole, došao je osobito do izražaja u otvorenom pismu, odaslanom upravo povodom neizvjesne reforme obrazovanja. Da ne bi bilo nedoumica oko toga tko će kome nego svoj svome, predsjednica se potrudila u uvodu, citirajući Jeffreyja Sachsa, ‘slavnog ekonomista Sveučilišta Columbia’, koji je poznat i kao profesionalni razarač nacionalnih ekonomija u službi MMF-a i Svjetske banke. Sachs se osobito istaknuo svojedobnim privatizacijskim i tržišno-fundamentalističkim akcijama u Boliviji, Poljskoj i Rusiji, ali mu je u Jugoslaviji već ugovoreni posao obavio rat. Dok se kasnije donekle pokajao i postao patetični borac protiv siromaštva u svijetu i za oprost dugova, što ih je i sam uvelike pomogao kreirati, naša predsjednica tek sada ulazi u svijet ‘istinskog kapitalizma’.

Količina korporativnih fraza kojima je navodno poduprla reformu obrazovanja u predsjednice je poprilično zastrašujuća: ona karikira nepotrebne štreberske fakte kao što su ‘prehrambene navike člankonožaca’ ili ‘bitnost romana za nacionalnu književnost 19. stoljeća’, te istima pretpostavlja ‘znanja bez kojih se ne može uspjeti u 21. stoljeću’. Stoga se zdravorazumski pita: ima li smisla učiti napamet podatke do kojih se može doći s nekoliko pokreta prstiju na zaslonu nekog od novih pametnih elektronskih pomagala? Pa sama sebi odgovara: od memoriranja činjenica važnije je znati ih staviti u pravi kontekst i znati ih koristiti.

Da ne bi bilo zabune, Grabar Kitarović nastavlja tipičnim rječnikom Hrvatske udruge poslodavaca: ‘nužna je prilagodba tržištu znanja’ jer su ‘konkurentnost i globalno natjecanje od znanja i kompetencije učinili najpoželjniji resurs’. Slijede također: a) zabrinutost predsjednice kao majke dvoje djece, b) tržište znanja, c) priprema djece za globalno gospodarstvo, d) ekonomsko opismenjavanje, e) tržište rada, tržište rada i tržište rada.

Prije prosvjeda u srijedu, predsjednica se zajedno s ministrom obrazovanja Predragom Šuštarom i voditeljem kurikularne reforme Borisom Jokićem pojavila pred novinarima na Pantovčaku. Svi zajedno izrazili su dirljivu potporu jedni drugima, izrazili se protiv svih politikantstava te je svatko od njih zadržao svoju figu u džepu. Sudeći po gore izloženom pismu, predsjedničina figa je barem posve razgolićena. Ostaje međutim nejasno zašto je poručila Jokiću da ‘ne daje ostavku zbog naše djece’, kad bi ovakav recept trebao biti univerzalno primjenjiv.

portalnovosti