Ratnih razaranja, nastalih 1992. godine od topovskih granata i eksplozija avio-bombi – slavonskobrodske ulice i zgrade ne sjećaju se više. Oni objekti koji su bili oštećeni i razrušeni obnovljeni su odavno, a tek nekoliko nerenoviranih fasada podsjeća na vrijeme destrukcije iz vremena oružanih sukoba.
Jedan dio devastiranih građevina koje uočavamo prolazeći Brodom, najljepšim kontinetalnim gradom, čime se vole pohvaliti turistički poslenici, posljedica su jednog drugog razaranja, razaranja bivšeg društvenog i privatnog vlasništva tijekom procesa privatizacije i nebrige novih vlasnika oko njihovog održavanja. Prisjetimo se samo opustošenog Hotela „Park“ i poharanog TOB-ovog skladišta. Oni se, zbog svoje veličine, lako mogu spaziti, a priče o tome kako su propali Brođani vrlo dobro znaju. O sudbini manjih zapuštenih zgrada i lokala manje se zna.
Tako se, na primjer, u najljepšem brodskom naselju Slavonija I, na uglu Svačićeve ulice i ceste koja prolazi naseljem, stotinjak metara od željezničkog kolodvora, dvadesetak metara od famozne gigantske, Guliver rode – nalazi prazan, razoren ugostiteljski lokal Buffet „Slavonija“ Putnik d.o.o. O razlozima zatvaranja buffeta ne znamo ništa. O razlozima prepuštanja buffeta zubu vremena i uništavalačkim nagonima besposlenih klinaca, još manje. Što mu se dogodilo? Položaj lokala je idealan, na atraktivnom mjestu, na putu putnika prema gradu i na povratku prema kolodvoru. Hladovina je ljeti zaštitnička, debela, neprobojna. Pogled gostiju s terase ima što vidjeti. Fotografije svjedoče da je u buffetu sve otpisano. Smeće, suho lišće, klasika od prostota po ciglama sumorni su dokazi odsutnosti bilo kakve brige, pa i komunalne. Zar više nitko ne vidi interes u revitalizaciji buffeta? Ne nalazi se on na periferiji, nego u užem središtu grada? Možda je daleko od glavnih tokova i limana u kojima su smješteni profitabilni ugositeljski objekti? U blizini je, podsjećam, posivjela monstr roda. Dvije natužnije pojave u tom dijelu Broda.