U posljednje vrijeme u Slavonskom Brodu ponovo smo svjedoci kontinuiranog ignoriranja ‘civilnog sektora’, inače stručno zvane nevladine organizacije, a možda još češće nazvane organizacijama civilnog društva.
Po Wikipediji: “... Organizacije civilnog društva zapravo surađuju s vladom i u idealnim uvjetima postižu da ona odgovorno ispunjava svoja obećanja. Institucije civilnog društva pronalazimo u demokratskim zemljama utemeljenim na vladavini prava, s razvijenim tržišnim gospodarstvom …, no evidentno je da civilno društvo igra važnu ulogu osobito u zemljama mlade demokracije...”.
Borba brodskih eko-aktivista za čisti zrak
O čemu je riječ u Slavonskom Brodu? Da, riječ je borbi eko-aktivista za čisti zrak, koja borba traje od onog trenutka, kada su se Brođani prvi put osvjestili i saznali da udišu onečišćen zrak. To je bilo prije nešto više od 16 godina, kada se Rafinerija nafte u Bosanskom Brodu ponovo proradila, a Brođani su sve češće i češće udisali onečišćen zrak, zrak koji je imao i specifičan miris, miris po pokvarenim jajima, miris sumporovodika (H2S).
Dugo se Rafinerija, s druge strane rijeke, u Bosni i Hercegovini smatralo glavnimm zagađivačem zraka. No ta rafinerija koja je još uvijek u ruskom vlasništvu, već 4-5 godina nije više u istoj funkciji. Nažalost, nemamo točne informacije što se još tamo radi, ali ono što se tamo radi, sigurno je u puno manjem obimu nego prije… Razine onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu, međutim, nisu pale. Iako više ne smrdi kao nekad, mjerne postaje redovito pokazuju vrlo visoko onečišćenje lebdećim česticama PM2.5 i PM10 kojima se ne zna točni uzrok, a povremeno i benzenom, ozonom, pa i ponekad iznova sumporovodikom.
Sve to brodski eko-aktivisti vrlo dobro znaju i prate situaciju, vrlo često informiraju Brođane, po potrebi i alarmiraju njih. Također su odrađeni dosada i nekoliko većih prosvjeda, a manjima i performansama, također i okruglih stolova broj se i ne zna. Sve do skora, do unazad 5 - 6 godina, može se reći da su brodski eko-aktivisti dobro surađivali s upravama, institucijama i drugim tijelima zaduženim za praćenje onečišćenog zraka u RH. A sada, da se i ne pita.
Suradnja brodskih eko-aktivista s Ministarstvom zaštite okoliša
Među ostalim brodski eko-aktivisti imali su kontinuirano dobru suradnju s Ministarstvom zaštite okoliša. Bili su pozvani na razgovore, pa i dogovore s ministrom B. Bačićem, S. Dobrovićem i ministricom M. Holy. Uspješno su na inicijativu Građanske inicijative za čisti zrak i Eko-Integrala i uz potporu regionalne i lokalne uprave doveli do formiranja Povjerenstva za praćenje kvalitete zraka u Slavonskom Brodu u listopadu 2014. godine, u vrijeme kada je Mihael Zmajlović bio ministar zaštite okoliša. Također tada je po zajedničkoj inicijativi sa strane IMI i DHMZ izrađena je studija vezano za onečišćenje brodskog zraka.
Dosada je to Povjerenstvo imao 8 sastanaka. No trebalo bi pitati Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije zašto to Povjernstvo, evo već četiri godine nije sastajalo? Također pitati i odgovorne, zašto Odbor za zaštitu okoliša već skoro šest godina nije održao svoju tematsku sjednicu posvećenu brodskoj problematici onečišćenog zraka, makar za takvo nešto postojali i postoje ‘debeli’ argumenti(?)! O njima smo više puta pisali na ovom portalu!
Ignoriranje civilnog sektora sa strane Gradskog poglavarstva
Još jedan događaj ukazuje na ignoriranje civilnog sektora u Slavonskom Brodu. Riječ je prijedlogu brodskih eko-aktivista star već 10 godina. Riječ je o formiranju Zajednice za zaštitu okoliša i prirode nešto slično kakva je Zajednica tehničke kulture! Nažalost, ta težnja i želja brodskih eko-aktivista zbog političkih neslaganja i to prvenstveno sa strane Gradskog poglavarstva s tim smjernicama, nikada nisu se ostvarile!
Inače ovo je bio tek početak ignoriranje civilnog sektora sa strane Gradskog poglavarstva. Nastavljeno je vrlo perfidno i kod nastojanja eko-aktivista da se iskoristi pozitivni moment u vezi imenovanja I. Čižmeka za pomoćnika ministra zaštite okoliša. Nešto slično je odrađeno još nekoliko puta... A najizrazitiji primjer ignorancije se odigralo “za vrijeme 9. sjednice Gradskog vijeća (od 11.11.2022. godine), kada se na sjednici razmatralo i glasalo o Prijedlogu Akcijskog plana poboljšanja kvalitete zraka za grad Slavonski Brod.”. Tada se iznova vidjelo da se civilni sektor ne sluša u Slavonskom Brodu. “Što više, on se uporno negira i stavlja se na margine događanja. Kako inače se može protumačiti (tadašnja) izjava predsjednika Gradskog vijeća … na portalu SBplus da "predstavnici eko-udruga… na sjednici se nisu pojavili niti su za to … ranije iskazali interes.”.
(No) sve je to notorna neistina. To dobro znaju svi Brođani. Eko-Integral jedini je predao svoje primjedbe i prijedloge vezano za Nacrt Akcijskog plana u funkciji poboljšanja istog, na žalost bez nekih rezultata… (A) dan prije osobno sam uputio zamolbu Gradonačelniku, Predsjedniku i Zamjeniku predsjednika i nekim vijećnicima Gradskog vijeća u vezi Akcijskog plana, iz koje … lijepo se vidi zainteresiranost … članova … Eko-Integral.” (http://www.sbperiskop.net/objave/peter-tot-derd-dosta-je-ovo-sve-vise-je-nego-sramotno ).
Ministrica zaštite okoliš Marija Vučković o brodskom zraku
Tako smo došli do sadašnjosti, kada tamo vidimo da dana 17. veljače 2025. godine u Slavonskom Brodu “... održan … sastanak predstavnika Brodsko – posavske županije s predstavnicima Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije te Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Razgovaralo se i o drugom najvećem projektu na području grada i županije „Brod 2“ koji je, zajedno s radovima, vrijedan čak 120 milijuna eura. Najavljena je mogućnost njegove skore realizacije.
(No) glavna tema bila je kvaliteta zraka u Slavonskome Brodu. Ministrica Vučković najavila je dosad najveći iskorak …, rješavanje ovog problema i ulaganja u fotonaponske toplane. Naime, osnovni je cilj smanjiti broj kućanstava koja se griju na drva. Početni iznos potpora iznosit će deset milijuna eura, a građani će za svoje investicije prilagodbe toplinskoga sustava moći povući do osamdeset posto sredstava (https://www.bpz.hr/novosti/devet-milijuna-bespovratnih-sredstava-stiglo-u-brodsko-%E2%80%93-posavsku-%C5%BEupaniju )”. Nevjerojatno, ponovo nitko, ama baš nitko nije kontaktirao civilni sektor, makar oni bi zaista imali puno toga reći o svemu tome. A i o zahtjevima o kontinuiranom nadzoru u industriji sa strane okolišne inspekcije, mobilnim mjernim uređajima za lebdeće čestice PM2.5, izradi nove studije, itd.
Čisti zrak za Slavonski Brod - Rotary Klub SB
Neki dan smo pročitali da “u četvrtak, 20. veljače 2025. u 19 sati, u velikoj dvorani Gradske knjižnice … (će se) govoriti o gorućoj temi u Slavonskom Brodu … - Kako poboljšati kvalitetu zraka i zaštititi zdravlje naših sugrađana?
O indeksu kvalitete zraka govorit će prof. dr. sc. Dražan Kozak, o utjecaju zagađenja na zdravlje izv. prof. prim. dr. sc. Ante Cvitković, o novim tehnologijama u mjerenju kvalitete zraka prof. dr. sc. Adnan Mašić, dok će Izvješće Grada i planove za smanjenje zagađenja predstaviti mag. ing. oecoing. Irena Matković.” (https://plusportal.hr/zivot/napokon-ce-o-losem-zraku-u-slavonskom-brodu-progovoriti-strucnjaci-55668 ).
Čitajući kompletnu najavu na plusportal.hr-u (vidi/te samo dio ispod), odmah sam se sjetio naslova jedne genijane komedije, koji je naslov postao neka vrsta izreka, krilatica i ponavljam ga: “Tko to tamo ‘pjeva’?
“Brođani su prethodno desetljeće prečesto morali slušati kako o (ne)kvaliteti zraka svoje mišljenje daju samoprozvani stručnjaci. No, nisu oni krivi što su se uspjeli nametnuti javnosti, nego oni koji su trebali govoriti, a nisu…”. Očigledno sve je to s ciljem omalovažavanja sva dosadašnja nastojanja brodskih eko-aktivista i sve to je, nažalost, diktirano bilo iz prepoznatljivog (‘upravljačkog’) centra.
Zamolba eko-aktivista za zajedničku tematsku sjednicu ŽS i GV
Sve to se događalo nekako u isto vrijeme kada su eko-aktivisti Zamolbom za zajedničku tematsku sjednicu Županijske skupštine i Gradskog vijeća o brodskom onečišćenom zraku obraćali i Županu, Gradonačelniku i predsjednicima Županijske skupštine i Gradskog vijeća.
Riječ je o tome da sve ovo oko onečišćenog zraka u Slavonskom Brodu traje već više od 16 godina. Posebno zabrinjava da u zadnja dva - tri mjeseca ponovo se događaju enormna onečišćenja, o čemu svi šute! Tako je 18. prosinca na mjernoj postaji kod Stadiona kraj Save (SB2) mjerena satna koncentracija lebdećih čestica PM2.5 i od 345 µg/m3. U više intervala i jedna i druga mjerna postaja su bile u LJUBIČASTOM (izuzetno onečišćen zrak), a od 14 siječnja sve do danas mjerne postaje u Slavonskom Brodu su kontinuirano više od mjesec dana u CRVENOM, ŽARKO CRVENOM ili LJUBIČASTOM.
Stanje brodskog zraka, umjesto da se poboljšava, evo već godinama pogoršava, o čemu govori i izvještaj Europske agencije za okoliš (EEA) o prosječnoj dvogodišnjoj koncentraciji lebdećih čestica PM2.5 (https://www.eea.europa.eu/themes/air/urban-air-quality/european-city-air-quality-viewer ). Slavonski Brod je prije četiri godine bio na trećem mjestu, prije tri godine na šestom mjestu, a pretprošle i prošle godine na neslavnom prvom mjestu. S obzirom na podatke (lebdeće čestica PM2.5) s mjernih postaja mjerenih pretprošle i prošle godine, postoji velika šansa da Slavonski Brod i ove godine završi na prvom mjestu.
Brodski zrak je onečišćen, a politika, uprave i institucije odgovornih ne shvaćaju da je poželjna zajednička borba za čisti zrak baš sviju…Tako i suradnja s civilnim sektorom!