U svojem priopćenju od 15. srpnja 2016. godine, Raiffeisen – Landesbank iznosi laži, kojima pokušava u javnosti stvoriti dojam o tome kako sam kao novinar izmislio dokaze u Aferi RBA Leaks.
Tako iz RBA tvrde kako Reinhold Mannsberger nije dao intervju u kojem je potvrdio vjerodostojnost dokumenta o tajnim računima kod štajerske Raiffeisen grupacije. Također tvrde kako u navedenom intervjuu ni na koji način u potvrdi vjerodostojnosti dokumenta nije sudjelovala jedna od najvećih austrijskih organizacija oštećenika banaka - KOV, te dodaju kako Reinhold Mannsberger nije dao niti takvu izjavu, niti je dao meni kao novinaru nikakav intervju o navedenoj temi.
Nije mi poznato tko pruža RBA Grupi ovakve loše PR savjetodavne usluge, ili pak pravne savjete u slučaju Afere RBA Leaks, ali ovim najnovijim demantijem RBA Grupa se upustila u laži koje je vrlo jednostavno demontirati.
Prvo, u prilogu objavljujem dokaze o prepisci elektronskom poštom, odnosno pitanjima i odgovorima, vezano uz navedeni intervju u kojem mi je Reinhold Mannsberger iznio određene detalje o Aferi RBA Leaks. Dakle, postoje emailovi koji dokazuju kako sam Mannsbergeru uputio pitanja, na koja je on i odgovorio u formi intervjua, a što sam kasnije i objavio.
Drugo, mail s pitanjima za intervju bio je upućen organizaciji KOV, koja je očito odredila da u ovom slučaju u intervjuu sudjeluje Mannsberger, što se također može jednostavno i nepobitno dokazati objavom prepiske elektronske pošte.
Treće, iz prepiske elektronske pošte, koju u prilogu objavljujem, potpuno je razvidno da je laž kako organizacija KOV nije bila uključena u intervju, jer je Reinhold Mannsberger na postavljena pitanja odgovorio sa službene email adrese te organizacije, a u potpisu je to i jasno naglasio: „Reinhold Mannsberger, za KOV“. Stoga je i tvrdnja RBA Grupe kako inervju nije napravljen s Mannsbergerom kao predstavnikom ove organizacije, laž kojom RBA pokušava manipulirati medijima i javnosti.
Četvrto, pitanja izvorno nisam uputio Mannsbergeru, nego predstavnici KOV-a Isabelli Heydarfadai, koja je očito za intervju zadužila Mannsbergera, što se također dokazuje objavom prepiske elektronske pošte.
Konačno, peto, objavljeni intervju doslovni je prijevod Mannsbergerovih odgovora s engleskog na Hrvatski jezik, bez ikakvih stilskih, ili pak novinarskih i uredničkih intervencija, što se lako može utvrditi usporedbom engleskog teksta iz poruka elektronske pošte s objavljenim intervjuom na SEEbizu.
Dakle, priopćenje RBA Grupe pod naslovom: „Mannsberger nije dao intervju“, temelji se na lažima smišljenim kako bi se još jednim marketinškim spinom javnost dovela u zabludu oko Afere RBA Leaks.
Zaključno potrebno je naglasiti kako ovo nije prvi put da se u Aferi RBA Leaks Raiffeisen služi lažima u PR-ovskom, doduše vrlo lošem, pokušaju kontrole štete zbog curenja podataka o poslovanju te bankarske i financijske grupacije. Već sam pisao o tome, kako su uhvaćeni u laži kad su tvrdili da austrijska Agencija za nadzor financijskog tržišta (FMA) „nikad nije izdala nikakav nalog za RBA“, nakon čega smo također objavili više povjerljivih dokumenata koji su dokazali kako su navodi iz RBA Grupe neistiniti.
Njihov neistiniti demantij Mannsbergerovog intervjua dodatno ukazuje na to da se u PR-ovskoj kontroli štete, RBA Grupa služi lažima i manipulacijama, kako bi temu sadržaja Afere RBA Leaks skrenula na moju osobnu diskreditaciju kao novinara, apsurdnim tvrdnjama poput ove da „Mannsberger nije dao intervju“.
Takve konstrukcije lako je demontirati i dokazati kako se radi o lažima, zbog čega i objavljujem prepisku elektronskom poštom s Reinholdom Mannsbergerom.
Zbog svega navedenog protiv RBA Grupe podnijet ću tužbu zbog klevete, zbog laži i kleveta iznesenih u navedenom priopćenju.
seebiz